Ամաչում եմ, որ Միացյալ Թագավորությունը մինչև օրս չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը. Բարոնուհի Քերոլայն Քոքս
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը կոչ է արել Մեծ Բրիտանիային ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ին տրամադրված տեսաուղերձում նա երեք ուղերձ է հղել:
«Առաջին ուղերձս շնորհակալության և երախտագիտության խոսք է հայ ժողովրդին, որը ողջ աշխարհի համար մշտապես եղել է ազատության առաջամարտիկ»,- նշել է Քերոլայն Քոքսը:
Նրա խոսքով՝ հայերը շարունակել են հանձնառու լինել համամարդկային արժեքների պահպանությանը՝ ի հեճուկս մեծ զոհաբերության և կրած հսկայական տառապանքների, ապրելով հարևանների կողքին, ովքեր չունեն հարգանք մարդու իրավունքների և ժողովրդավարության հանդեպ: «Դուք նման եք լույսի փարոսի՝ աշխարհի շատ մութ հատվածում»,- նշել է նա:
Բարոնուհու երկրորդ ուղերձը զայրույթի մասին է: «Միջազգային հանրությունը շարունակում է անպատիժ թողնել Թուրքիային և Ադրբեջանին, որոնք շարունակում են ոտնահարել մարդու իրավունքները, կազմակերպում են կոտորածներ»,- հայտարարել է նա:
Քոքսը խոսել է երեք ցեղասպանությունների մասին՝ նշելով, որ առաջինը տեղի ունեցավ 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում, իսկ մյուս երկուսն իրականացվեց Արցախի դեմ՝ 1990-1994 թվականներին և 2020 թվականի վերջին պատերազմի ժամանակ: «Վերջին պատերազմը լի էր պատերազմական հանցագործություններով: «Genocide Watch» անկախ միջազգային կազմակերպությունը բնորոշեց վերջին պատերազմը որպես ցեղասպանություն»,- նշել է նա՝ ընդգծելով, որ մինչ բոլորը ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության հիշատակը, աշխարհում մինչև օրս շարունակում են նոր ցեղասպանություններ իրականացվել: «Ես կրկին ու կրկին կոչ եմ անում Միացյալ Թագավորության կառավարությանը՝ ճանաչելու Ցեղասպանությունը: Ես ամաչում եմ, որ այն մինչ օրս տեղի չի ունեցել»,- ընդգծել է բարոնուհին:
Նա գոհունակությամբ է փաստել, որ Միացյալ Թագավորության մաս կազմող Ուելսն արդեն իսկ ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը: Ավելին, Ուելսի մայրաքաղաք Քարդիֆում տեղադրված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձան:
«Իմ երրորդ ուղերձը սիրո և մտերմության մասին է: Ես պատիվ եմ ունեցել 85 անգամ այցելել ձեր երկիր: Այս այցելություններից շատերը տեղի են ունեցել Արցախյան նախորդ պատերազմի ժամանակ: Գործընկերոջս՝ Դեյվիդ Թոմասի հետ այցելեցի նաև վերջին պատերազմի ժամանակ: Մենք մշտապես հետ ենք վերադառնում՝ հիացած ձեր ժողովրդով, ձեր քաջությամբ, ձեր հյուրընկալությամբ, մշակույթով, ժողովրդավարության հանդեպ ձեր հանձնառությամբ: Դժվար է մտաբերել համեմատական նույն չափն ունեցող մեկ այլ երկիր, որը նմանօրինակ ներդրում է բերել համամարդկային քաղաքակրթության մեջ արվեստի, մշակույթի, կրթության և այլ ոլորտներում: Խոստանում եմ, որ մենք մշտապես կլինենք ձեր կողքին: Կանենք հնարավոր ամեն բան՝ հասնելու արդարության, որին արժանի եք»,- եզրափակել է բարոնուհի Քերոլայն Քոքսը:

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. Member of the British House of Lords, Baroness Caroline Cox calls on the United Kingdom to recognize the Armenian Genocide.
She addressed three messages during a video statement for ARMENPRESS on the occasion of the 106th anniversary of the Armenian Genocide.
“The first is a message of gratitude to the Armenian people who held the frontline of faith and freedom for the rest of the world”, Caroline Cox. She noted that despite the sacrifice and enormous sufferings and also living with neighbors who do not have a respect to human rights and democracy, the Armenian people remained committed to the preservation of universal values. “You are a beacon of light in a very dark part of the world”, she said.
Her second message was about anger. “The international community has allowed Turkey and Azerbaijan impunity for the violation of human rights and to perpetrate atrocities”, Caroline Cox said.
She talked about three genocides, stating that the first one took place in 1915 by the Ottoman Empire, and the next two ones, according to her, are the wars by Azerbaijan against Artsakh in 1990-1994 and 2020. “The last war was full of war crimes. The Genocide Watch independent organization has defined the recent war as genocide. So, as we are commemorating the Genocide, but still continuing genocide against people. I challenge Her Majesty’s government to recognize the Genocide again and again. I am ashamed they don’t”, she said.
Caroline Cox expressed happiness over the fact that Wales within the UK has already recognized the Armenian Genocide, and added that there is a even an Armenian Genocide memorial in Cardiff, the capital of Wales.
“My third message is one of love and affection. I had a privilege of visiting your nation 85 times, and many were during the previous war in Artsakh. And I also came with my colleague David Thomas during the last war. And we always return humbled and inspired by your people, your courage, your hospitality, culture and your commitment to democracy. It’s hard to think of any nation in the world of a comparable size that has contributed so much to human civilization in art, culture, education and many other areas. I promise you that we will stand with you in love, affection and gratitude. And all we can is to try to help you to achieve the justice you deserve”, Baroness Caroline Cox said.