ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովի նախագահը ողջունել է Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչելու Բայդենի մտադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Կոնգրեսի սենատի արտաքին հարաբերությունների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, դեմոկրատ Ռոբերտ Մենենդեսը ողջունել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի մտադրությունը՝ պաշտոնապես ճանաչելու Օսմանյան կայսրությունում 20-րդ դարասկզբին Հայոց ցեղասպանության փաստը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված է հանձնաժողովի կողմից տարածված հայտարարության մեջ:
«Ողջունում եմ նախագահի որոշումը վերջ դնել ավելի քան հարյուրամյա լռությանը մարդկության պատմության ամենամութ իրադարձություններից մեկի մասին: Մենք ոգեկոչում ենք նրանց, ովքեր զոհվել են ցեղասպանության հետևանքով, հիշում, թե ինչպես են նրանք զոհվել, և ուրախանում ենք նրանով, որ փոխել ենք այն, ինչ պատմությանը հայտնի է լինելու նրանց զոհվելու մասին»,- ընդգծված է Մենենդեսի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ մի շարք ամերիկյան աղբյուրներ, այդ թվում՝ The Wall Street Journal-ը, վկայակոչելով ամերիկյան վարչակազմում իրենց աղբյուրները, տեղեկացրել են, որ Բայդենը պատրաստվում է պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանության փաստը:
Թերթի տեղեկություններով՝ իր որոշման մասին պաշտոնապես Սպիտակ տան ղեկավարը կարող է հայտարարել ապրիլի 24-ին, երբ Հայաստանում ոգեկոչում են հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Միաժամանակ, թերթի աղբյուրներն ընդգծում են, որ վերջնական որոշում դեռևս չի կայացվել, և Բայդենը կարող է սահմանափակվել ֆորմալ հայտարարությամբ, որում չի հնչի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին:

YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. Chairmanof U.S.SenateForeign RelationsCommittee Robert Menendez welcomed U.S. President Joe Biden’s intention to officially recognize the Armenian Genocide, RMENPRESS reports reads the statement issued by the Committee. To date, no U.S. president has made it U.S. policy to affirm the historical facts of the Armenian Genocide, which lasted from 1915 to 1923 and resulted in the forced deportation of around 2 million Armenians, 1.5 million of whom were brutally killed.
“I’m honored and incredibly moved to be able to commemorate this year’s anniversary of the Armenian Genocide by applauding the President’s reported decision to end over a century of official erasure of one of the darkest events in human history. Today we keep faith with all those who stand up to injustice anywhere and everywhere in the world. We honor those who lost their lives in this genocide, remember how they died and rejoice in knowing we’ve changed the way history will remember their deaths. After three decades of leading this fight in Congress, I am proud the U.S. government is poised to finally be able to say it without any euphemism: genocide is genocide. Plain and simple'', reads the statement issued by Menendez.
Earlier, a number of U.S. sources, including The Wall Street Journal, citing their sources in the U.S. administration, informed that Biden plans to officially recognize the Armenian Genocide. According to the journal, Biden can announce about his decision on April 24, when the Armenian people commemorates the victims of the genocide. At the same time, the sources of the journal emphasize that there is no final decision yet, and Biden can make just a formal announcement.