ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի կոմիտեն Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել հայ գերիներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի Մոնիտորինգի կոմիտեն հայտարարություն է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ է արել անհապաղ վերադարձնել հայ գերիներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Ռուբեն Ռուբինյանը:
«ԵԽԽՎ Մոնիտորինգի կոմիտեն քիչ առաջ հայտարարություն ընդունեց՝ Ադրբեջանին կոչ անելով անհապաղ վերադարձնել հայ գերեվարվածներին»,- գրել է Ռուբինյանը:
Ապրիլի 19-ին ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի շրջանակում քաղաքական խմբերում քննարկվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը: Հարցն ապրիլի 20-ին քննարկվել է նաև ԵԽԽՎ լիագումար նիստում:

PACE Monitoring Committee calls on Azerbaijan to immediately return Armenian POWs
YEREVAN, APRIL 22, ARMENPRESS. The Monitoring Committee of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) has adopted a statement calling on Azerbaijan to immediately return the Armenian prisoners of war, Head of the Armenian Delegation to PACE Ruben Rubinyan said on Facebook.
“The PACE Monitoring Committee has just adopted a statement, calling on Azerbaijan to immediately return the Armenian POWs”, Rubinyan said.
The issue of the Armenian POWs, who are currently in the Azerbaijani captivity, has been discussed at the PACE political groups on the sidelines of the Committee’s spring session on April 19. The issue has also been discussed at the PACE plenary session on April 20.