Տպագրությունների տեսանկյունից Ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտի համար 2020֊ը ակտիվ տարի է եղել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության թանգարան֊ինստիտուտը 2020 թվականին, համավարակով պայմանավորված, այցելուների թվի զգալի կրճատում է ունեցել։ «Արմենպրես»֊ի հաղորդմամբ, հրավիրված ասուլիսումՀայոց ցեղասպանության թանգարան֊ ինստիտուտիտնօրեն Հարություն Մարությանը, ներկայացնելով նախորդ տարվա ընթացքում թանգարան-ինստիտուտի գործունեության արդյունքներն ու ձեռքբերումները, նշեց, որ եթե 2019 թվականին ունեցել են 95 հազար այցելելու, ապա 2020 թվականին ընդամենը հինգ հազար։ Մոտ 19 անգամ այցելուների թիվը կրճատվել է։
«Մարտից մինչև օգոստոսի վերջ թանգարանը փակ է եղել։ Եվ նախորդ տարի թանգարանը սպասարկել է ընդամենը մոտ հինգ հազար այցելուի։ Թանգարանը բնական օդափոխության խնդիր ունի, դրա համար տևական ժամանակ փակ եղավ, բայց այս տարի այդ բացը լրացրեցինք»,֊ասաց տնօրենը։
Եթե այցելուների թվում կորուստներ եղան, ապա տպագրության առումով 2020֊ը թանգարան֊ինստիտուտի համար բուռն տարի է եղել։ Տպագրվել են 10֊ից ավելի գրքեր։ Տնօրենն առանձնացրեց պատմական գիտությունների թեկնածու Նարեկ Պողոսյանի «Հայոց ցեղասպանության խնդիրը Ռաֆայել Լեմկինի ուսումնասիրություններում» աշխատանքը։ Պատրաստվել է Շուշան Խաչատրյանի«Կրոնի դերը Հայոց ցեղասպանության իրագործման մեջ» աշխատությունը։ Դրանից բացի, «Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների հուշագրություններ» մատենաշարի հիմքն է դրվել։ Լույս է տեսել Ցեղասպանագիտական հանդեսը։ Թանգարանի միջոցներով հրատարակվել է նաև Ռայմոնդ Կևորկիանի «Հայոց ցեղասպանությունը և նրա հետևանքները» նկարազարդ գրքուկը։

С точки зрения публикаций, 2020 год для Музея-института Геноцида армян был продуктивным
В 2020 году в Музее-институте Геноцида армян из-за эпидемии наблюдалось значительное сокращение числа посетителей. Как сообщает Арменпресс, директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян, представляя на пресс-конференции результаты и достижения Музея-института за прошедший год, отметил, что если в 2019 году их посетило 95 000 человек, то в 2020 году их было всего 5 000. Количество посетителей сократилось примерно в 19 раз.
“Музей был закрыт с марта до конца августа. В прошлом году музей посетили всего около 5 000 посетителей. В музее есть проблема с естественной вентиляцией, поэтому на время он был закрыт, но в этом году мы восполнили этот пробел”, - сказал директор.
С точки зрения посещений в 2020 году музей имел потери, но с точки зрения публикаций, год для Музея-института Геноцида армян был довольно продуктивным. Опубликовано более 10 книг. Директор особо выделил работу кандидата исторических наук Нарека Погосяна “Вопрос Геноцида армян в исследованиях Рафаэля Лемкина”. Подготовлен труд Шушан Хачатрян “Роль религии в осуществлении Геноцида армян”. Кроме того, готовится серия “Воспоминания переживших Геноцид армян”. Вышел в свет геноцидологический журнал. При содействии музея была издана иллюстрированная книга Раймонда Кевркяна “Геноцид армян и его последствия”.