Լեռնագնաց Աղվան Չատինյանին շնորհվեց Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ լեռնագնաց, ՀԱՕԿ-ի պատվավոր անդամ Աղվան Աշոտի Չատինյանին 60 և ավելի տարի մարզչամանկավարժական գործունեությունն ծավալելու կապակցությամբ, սերունդներ կրթելու, ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի բնագավառներում ունեցած ավանդի համար Երևանի ավագանին շնորհեց Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշումը ներկայյացրեց Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի Սպորտի և երիտասարդության հարցերի բաժնի պետ Լևոն Ջուլֆալակյանը:
«Որոշում է կայացվել Աղվան Չատինյանին Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչում շնորհել նաև երկարամյա անբասիր աշխատանքով մարզական գործունեության, լեռնագնացության զարգացման գործում ունեցած նշանակալի ավանդի և հայկական սպորտի զարգացմանն ուղղված բեղմնավոր գործունեության համար»,- նշեց Ջուլֆալակյանը:
Աղվան Աշոտի Չատինյանը ծնվել է 1927թ. նոյեմբերի 20-ին Ստեփանավանի շրջանի Վարդաբլուր գյուղում: Սույն թվականի նոյեմբերի 20-ին լրանում է հայ լեռնագնացի 94-ամյակը: Նա ՀՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի վաստակավոր աշխատող է, ՀԱՕԿ-ի պատվավոր անդամ, Հայաստանի ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտի պրոֆեսոր, ինչպես նաև ԽՍՀՄ «Պատվավոր լեռնափրկարար»:

YEREVAN, APRIL 20, ARMENPRESS. The Yerevan City Council bestowed the Honorary Citizen of Yerevan title upon Armenian mountaineer Aghvan Chatinyan for his “more than 60 years activities in sports education, educating generations and contribution to the sectors of physical culture and sport.”
Levon Julfalakyan, the Director of the Department of Sports and Youth Affairs of the Yerevan City Hall, said the decision was made also for Chatinyan’s significant contribution in developing mountaineering and his productive activities aimed at developing Armenian sports.
Chatinyan will mark his 94th birthday on November 20.
He holds the title of USSR Honorary Mountain-Rescuers, Honorary Worker of Physical Education and Sport of the Republic of Armenia and is an honorary member of the National Olympic Committee of Armenia. Chatinyan is a professor at the Armenian State Institute of Physical Culture and Sports.