ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետը մասնակցել է ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նիստին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Արտակ Դավթյանն ապրիլի 14-ինՄոսկվայում մասնակցել է ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նիստին՝ նվիրված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ռազմական համագործակցության զարգացմանը։«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են արևելաեվրոպական, կովկասյան և կենտրոնասիական տարածաշրջաններում ռազմական անվտանգությանն ուղղված մարտահրավերներն ու սպառնալիքները։ Հաստատվել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների գլխավոր շտաբերի միասնական տեսլականն այդ սպառնալիքների չեզոքացման հարցում։
ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը տեղեկացրել է, որ «Մարտական եղբայրություն 2021» օպերատիվ-մարտավարական զորավարժության շրջանակում նախատեսված է անցկացնել 4 համատեղ զորավարժություն, որոնք կընդգրկեն հավաքական անվտանգության կենտրոնասիական տարածաշրջանը:
Ամփոփելով նիստի արդյունքները, ՀԱՊԿ ռազմական կոմիտեի նախագահ, ՌԴ ԶՈւ ԳՇ պետ-պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, բանակի գեներալ Վալերի Գերասիմովը, նշել է, որ հստակեցվել են ՀԱՊԿ ռազմական բաղադրիչի կատարելագործմանն ուղղված հետագա քայլերը, հույս հայտնել, որ Ռազմական կոմիտեի նիստում կայացված որոշումները կնպաստեն ՀԱՊԿ անդամ պետություններում կայունության հաստատմանն ու պահպանմանը։

Начальник Генштаба ВС Армении принял участие в 18-м заседании Военного комитета ОДКБ
Начальник Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения генерал-лейтенант Артак Давтян 14 апреля принял участие в 18-м заседании Военного комитета по вопросам развития военного сотрудничества государств–членов Организации Договора о коллективной безопасности.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, на заседании обсуждены вызовы и угрозы военной безопасности в Восточно-Европейском, Кавказском и Центральноазиатском регионах. Подтверждено единое понимание генеральными штабами вооруженных сил стран ОДКБ спектра угроз военной безопасности и необходимости скоординированных совместных действий по их нейтрализации.
Начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров сообщил, что в рамках оперативно-стратегического учения «Боевое братство-2021» предусмотрено проведение четырех совместных учений, охватывающих Центральноазиатский регион коллективной безопасности.
Председатель Военного комитета, начальника Генштаба ВС РФ – первый заместитель министра обороны РФ генерал армии Валерий Герасимов, подводя итоги мероприятия, отметил что в ходе заседания определены направления дальнейшей работы по совершенствованию военной составляющей ОДКБ, выразив надежду, что итоги заседания Военного комитета будут способствовать поддержанию стабильности в государствах-членах ОДКБ.