Նոր թատերասրահ, պրեմիերաներ. Երաժշտական կոմեդիայի թատրոնի տնօրենը՝ առաջիկա ծրագրերի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԱՊՐԻԼի, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնն այս տարին բուռն է սկսել՝ հանդիսատեսին ներկայանալով հագեցած խաղացանկով:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում Հակոբ Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի պետական թատրոնի տնօրեն Կարո Շահբազյանը նշեց, որ հանդիսատեսի ակտիվությունն առկա էր դեռ 2020 թվականի դեկտեմբերից, երբ կարճ ժամկետում որոշում կայացվեց բեմադրել ամանօրյա ներկայացումներ:
«Մենք մտավախություն ունեինք ներկայացումներին հանդիսատեսի արձագանքի հետ կապված, քանի որ համավարակ էր, պատերազմ էր, սակայն, ի զարմանս մեզ, դահլիճները լեփ-լեցուն էին: Իհարկե, լեփ-լեցուն ասելը հարաբերական է, որովհետև համավարակով պայմանավորված այցելուներին նստեցնում ենք սոցիալական հեռավորություն ապահովելով, սակայն, միևնույն է, մեծ ակտիվություն կար, ինչը շատ ոգևորիչ էր»,- ասաց Կարո Շահբազյանը:
Հանդիսատեսի կողմից նույն ոգևորությունը շարունակվեց նաև հաջորդող ամիսներին: Կարո Շահբազյանի բնորոշմամբ, հանդիսատեսի շրջանում նկատվում էր կարոտը թատրոնի հանդեպ: Ի պատասխան հանդիսատեսի ոգևորության, նույն ոգով էլ թատրոնն արձագանքեց ու հանդես եկավ ներկայացումների հագեցած ու նոր ծրագրով՝ «Ուշ լինի, նուշ լինի», «Սիրային քառանկյունի», «Ռևիզոր», «Սիրային իրարանցում», «Չինացին էլ կարող է հայ լինել», «Հայկական և համաշխարհային օպերետները մեկ երեկոյում» և այլն: Ընդհանուր խաղացանկում ընդգրկված է 25-ից ավելի ներկայացում:
«Մի շատ կարևոր ծրագրի մասին ևս կուզենայի ասել: Դեռ 2020 թվականին նախատեսում էինք թատրոնում բացել Երվանդ Ղազանչյանի անվան փոքր թատերասրահ, սակայն, համավարակով պայմանավորված, բացումը հետաձգվեց: Այդ տարածքն ամբողջությամբ վերանորոգվել է, ձեռք ենք բերել նոր գույք, ձայնային, լուսային սարքավորումներ: Ամեն ինչ գրեթե պատրաստ է, նախատեսում ենք, որ այս տարի կանենք նաև այդ թատերասրահի բացումը»,- ասաց Կարո Շահբազյանը:
Նախորդ տարի փորձերը ավարտած ու թատրոնի մեծ բեմում ներկայացված Ռոդոլֆո Սանտանայի «Հարդասենյակ կանանց համար» ներկայացումը մեկ անգամ է ցուցադրվել: Այն ի սկզբանե նախատեսված է եղել Երվանդ Ղազանչյանի անվան փոքր թատերասրահի համար: Եվ այժմ ներկայացումը սպասում է նոր թատերասրահի բացմանը:
Առաջիկայում ևս նոր ներկայացումներ կլինեն: Կարո Շահբազյանը տեղեկացրեց, որ ներկայում ընթանում են ըստ Է. Ռաձինսկու «Ներոն և Սենեկա» ներկայացման փորձերը, բեմադրական աշխատանքներն իրականացնում է թատրոնի գլխավոր ռեժիսոր Հակոբ Ղազանչյանը:
Դեռ 2020 թվականից սկսվել էին «Բանալի երկուսի համար» նեկայացման փորձերը, որի բեմադրոթյունն իրականացնում է Անուշ Սարգսյանը: Առաջիկայում այն ևս կհանձնվի հանդիսատեսի դատին:
Առաջիկա ծրագրերում իրենց տեղն են ունենալու նաև մանկական ներկայացումները: Թատրոն է հրավիրել Ստեփանակերտի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ռուզան Խաչատրյանը «Սպիտակաձյունիկն ու 7 թզուկները» ստեղծագործության հիման վրա ներկայացում բեմադրելու: Կարո Շահբազյանը վստահեցրեց, որ մեկ, երկու ամսվա մեջ այս առաջնախաղը կլինի:
Մեկ այլ ներկայացում՝ շատերին ծանոթ ստեղծագործության հիման վրա. շուտով հանդիսատեսին կներկայացվի «Քաջ Նազարը», որի համար երաժշտությունը գրում է կոմպոզիտոր, դաշնակահար ՀՀ ժողովրդական արտիստ Մարտին Վարդազարյանը:
«Նոր շեշտադրումներով ներկայացում է լինելու: Ասեմ, որ 100-ից ավելի մասնակիցներ են լինելու՝ դերասանական կազմ, երգչախումբ, մենակատարներ, նվագախումբ, բալետային խումբ: Մինչև տարվա վերջ սա ևս կներկայացվի հանդիսատեսի դատին»,- ասաց թատրոնի տնօրենը:
Այս տարվա ընթացքում հանդիսատեսի դատին կհանձնվի նաև մյուզիքլային ներկայացում, որն ընդգրկելու է հատվածներ համաշխարհային 19 մյուզիքլներից: Այնպես է արվում աշխատանքը, որ այդ հատվածները ձուլվեն մեկ ներկայացման մեջ:
Կարո Շահբազյանը նաև տեղեկացրեց, որ իրենց ծրագրերում կարևոր տեղ են զբաղեցնում հյուրախաղերով մարզերում լինելը: Այս տարի արդեն մի քանի ներկայացումներով եղել են Կոտայքի մարզում, առաջիկայում նախատեսում են այցելել Սյունիք, Տավուշ:

Новый театральный зал, премьеры: директор Театра музыкальной комедии о предстоящих программах
Государственный театр музыкальной комедии имени Акопа Пароняна этот год начал весьма активно, представив зрителям насыщенный репертуар.
На пресс-конференции в зале «Арменпресс» директор Государственного театра музыкальной комедии им. Акопа Пароняна Каро Шахбазян отметил, что активность зрителей была заметна еще в декабре 2020 года, когда за короткие сроки было принято решение о постановке новогодних спектаклей
“Были опасения, так как были эпидемия, война, однако, к нашему удивлению, зал был переполнен. Конечно, говорить, переполнен, весьма относительно. Так как из-за эпидемии, была обеспечена социальная дистанция между зрителями, но, тем не менее, активность была, что очень воодушевляло”, - сказал Каро Шахбазян.
Такая же активность публики продолжалась и в последующие месяцы. По словам Каро Шахбазяна, зрители соскучились по театру. Театр откликнулся на энтузиазм публики и представил новую насыщенную программу, спектакли: “Лучше поздно, но хорошо”, “Любовный четырехугольник”, “Ревизор”, “Любовный переполох”, “И китаец может быть армянином”, “Армянские и мировые оперетты за один вечер” и т. д. В репертуаре было более 25 спектаклей.
“Я хочу отметить очень важную вещь. Мы в 2020 году планировали открыть малую сцену имени Ерванда Казанчяна, но из-за эпидемии открытие было отложено. Плошадь уже полностью отремонтирована, приобретено новое имущество, звуковое и световое оборудование. Все почти готово, и мы планируем открыть эту сцену в этом году”, - сказал Каро Шахбазян.
“Гримерная для женщин” Родольфо Сантаны, которую в прошлом году отрепетировали и поставили на большой сцене театра, была показана всего раз. Первоначально спектакль предназначался для малой сцены Ерванда Казанчяна. А теперь он ждет открытия новой сцены.
В ближайшее время будут и премьеры. Каро Шахбазян сообщил, что репетируется спектакль Э. Радзинского “Нерон и Сенека”. Репетиции и постановку проводит главный режиссер театра Акоп Казанчян.
Репетиции спектакля “Ключ для двоих” в постановке Ануш Саргсян начались в 2020 году. Он будет представлен публике в ближайшее время.
Будут и детские спектакли. Театр пригласил художественного руководителя Степанакертского театра Рузан Хачатрян для постановки спектакля по мотивам “Белоснежки и 7 гномов”. Каро Шахбазян заверил, что премьера состоится через месяц-два. Еще одно представление будет на основе всем знакомого произведения. Вскоре зрителю будет представлен “Храбрый Назар”, для которого музыку пишет композитор, пианист, народный артист Армении Мартин Вардазарян. В нем задействовано более 100 артистов: актерский состав, хор, солисты, оркестр, балетная труппа.
В течение этого года на суд зрителей будет представлен и мюзикл, включивший отрывки из 19 мировых мюзиклов.
Каро Шахбазян также сообщил, что в их программах важное место занимают и гастроли в областях. В этом году они уже побывали в Котайкской области, в ближайшее время планируют посетить Сюник и Тавуш.