Գեղարքունիքում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները կսկսվեն ապրիլի երկրորդ տասնօրյակից
ԳԱՎԱՌ, 8 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գեղարքունիքի մարզում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները սկսելու նպատակով մարզպետարանում հրավիրվել է խորհրդակցություն, որին մասնակցել են մարզպետի որոշմամբ Գեղարքունիքի մարզում ստեղծված Կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստումների գործընթացի ուղղությամբ հանրային իրազեկման աշխատանքները կազմակերպելու և իրականացնելու մարզային հանձնաժողովի նախագահը եւ անդամները։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գեղարքունիքի մարզպետարանի առողջապահության եւ սոցիալական ապահովության վարչությունից, դա հանձնաժողովի անդրանիկ նիստն էր։ Հանձնաժողովի աշխատանքները համակարգում է Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ Նարեկ Մանուկյանը, իսկ դրա կազմում ընդգրկված են Գեղարքունիքի մարզպետարանի ԱՍԱ վարչության, ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման կենտրոնի, հետպատվաստումային անբարեհաջող դեպքերի մարզային հանձնաժողովի ղեկավարներ եւ աշխատակիցներ, Մարտունու եւ Սեւանի ԲԿ-ների բժիշկներ:
Նիստը վարել է Գեղարքունիքի մարզպետի տեղակալ, հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Մանուկյանը: Նա ողջունել է հանձնաժողովի անդամներին` մաղթելով արդյունավետ եւ համագործակցված աշխատանք:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հայաստանում Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների ներդրման, իրազեկման եւ իրականացման հետ կապված հարցեր: Նշվել է, որ կորոնավիրուսային համավարակի կանխարգելման գործընթացում առանցքային դեր ունեն դրա դեմ իրականացվող պատվաստումները, ինչի գործընթացը Գեղարքունիքի մարզում նախատեսվում է սկսել ապրիլի 2-րդ տասնօրյակից:
«Առաջին փուլում նախատեսվում է պատվաստել 65 տարեկանից բարձր, իսկ երկրորդ փուլում՝ 18-64 տարեկան խրոնիկ հիվանդություններ ունեցող անձանց, բուժաշխատողներին, սոցիալական խնամքի կենտրոնների բնակիչներին, այցելուներին և աշխատակիցներին: Պատվաստումներն իրականացվելու են կամավորության սկզբունքով եւ անվճար հիմունքներով»,- տեղեկացրել են հանձնաժողովի անդամները:
Մարզի բնակչության շրջանում պատվաստումների վերաբերյալ իրազեկվածության մակարդակը բարձրացնելու նպատակով նիստի ընթացքում որոշվել է հաջորդ շաբաթվանից մարզի բոլոր տարածքների առողջապահության առաջնային օղակի բժիշկների եւ միջին բուժանձնակազմի հետ իրականացնել վերապատրաստման դասընթացներ:

В Гегаркунике вакцинация против COVID-19 начнется со второй декады апреля
По вопросам вакцинации против COVID-19 в администрации Гегаркуникской области было созвано совещание, в котором приняли участие председатель и члены областной комиссии по организации и осуществлению работ по информированию общественности о процессе вакцинации, созданной по решению губернатора Гегаркуникской области.
Как сообщили «Арменпресс» в Управлении по связям с общественностью и СМИ администрации Гегаркуникской области, это было первое заседание комиссии. Работу комиссии координирует заместитель губернатора Гегаркуника Нарек Манукян, в ее составе руководители и сотрудники областной администрации Гегаркуника, Центра по контролю и профилактике заболеваний МЗ Армении, врачи МЦ Мартуни и Севана.
Заседание вел заместитель губернатора Гегаркуника, председатель комиссии Нарек Манукян. Он приветствовал членов комиссии и пожелал им плодотворной общей работы.
Были обсуждены вопросы, связанные с информированием населения и вакцинацией. Было отмечено, что вакцинация играет ключевую роль в профилактике вируса, в Гегаркуникской области планируется начать ее со второй декады апреля.
“На первом этапе планируется вакцинация людей старше 65 лет, на втором этапе - людей с хроническими заболеваниями в возрасте от 18 до 64 лет, медицинских работников, жителей центров социальной помощи, посетителей и сотрудников. Прививки будут проводиться на добровольной и бесплатной основе”, - сообщили члены комиссии.
Для повышения уровня информированности о вакцине среди населения региона, было решено со следующей недели начать тренинги для врачей первичного звена и среднего медицинского персонала всех районов региона.