Բայդենը պետք է Հայոց ցեղասպանությունը կոչի իր անունով. Los Angeles Times
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների նախագահ Ջո Բայդենը հնարավորություն ունի այս ամիս՝ Օսմանյան կայսրությունում հայերի զանգվածային կոտորածից շուրջ մեկ դար անց կատարվածը կոչել ճշգրիտ եզրույթով՝ ցեղասպանություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասվում է Los Angeles Times-ի խմբագրականում:
«Զարմանալի է, որ հայերի հետ տեղի ունեցածը «ցեղասպանություն» եզրույթով անվանելու հարցն անգամ քննարկման է դրվում»,- գրում է Los Angeles Times-ը՝ տեղի ունեցածն անվանելով «մարդկության դեմ գործված հանցագործություն, որի ցավը պատմության ընթացքում ավելի է տարածվում, քանի որ կառավարությունները հապաղում են ճանաչել այն»:
Պարբերականը նշում է, որ Հայոց ցեղասպանության հետևանքով Թուրքիայում բնակվող հայերի թիվը շուրջ 2.1 միլիոնից նվազեց՝ դառնալով մի քանի հարյուր հազար: Los Angeles Times-ն ընդգծում է, որ թեպետ թուրքական կառավարությունը, որը շարունակում է հերքել իրականացված ոճրագործությունը, պնդում է, թե կատարվածը պատերազմի հետևանք էր և մահացել են ոչ միայն քրիստոնյա հայերը, այլև հրեաներ ու մուսուլմաններ, սակայն իրականում հայերը թիրախավորվել են իրենց էթնիկ պատկանելության պատճառով:
Համեմատական տանելով հրեաների դեմ իրականացված ցեղասպանության հետ՝ պարբերականը նշում է, որ սա նույնն է, եթե կատարվածը վիճարկվի՝ ասելով, թե «ամեն բան այդքան վատ չէ, այլ մարդիկ ևս մահացել են»: «Դա վիրավորանքի աստիճանի անհեթեթություն է»,- գրում է Los Angeles Times-ը:
Պարբերականը նշում է, որ թեպետ թուրքական կառավարությունը շարունակում է համառորեն հերքել կատարվածը, աշխարհի շատ երկրներ արդարացիորեն ճանաչում են՝ պաշտոնական դիրքորոշում ընդունելով և տեղի ունեցածը «Հայոց ցեղասպանություն» անվանելով:
Los Angeles Times-ը նշում է, որ ԱՄՆ դեպքում հարցը հատկապես սուր է, քանի որ ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան այդ երկրի համար ռազմական դաշնակից է, թուրքական Ինջիրլիքում տեղակայված է ամերիկյան ռազմաբազա: Այդուհանդերձ, թուրք-ռուսական հարաբերություններով պայմանավորված՝ թուրք-ամերիկյան հարաբերությունները վերջին տարիներին վատացել են: Դրա արդյունքում էր, որ ԱՄՆ Սենատը 2019 թվականին պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն ԱՄՆ արտաքին քաղաքականություն որոշողը Սպիտակ տունն է:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ ԱՄՆ 44-րդ նախագահ Բարաք Օբաման ոսկե հնարավորություն ուներ կատարելու նախընտրական խոստումն ու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ճանաչելու պատմական փաստը: Այդուհանդերձ, Օբաման վերջին պահին հետքայլ արեց և փոխարենն օգտագործեց Ցեղասպանության համար հայերենում օգտագործվող «Մեծ եղեռն» եզրույթը: Նույնն արեց նաև հաջորդ նախագահի՝ Դոնալդ Թարմփի վարչակազմը:
Los Angeles Times-ը նշում է, որ նախագահի պաշտոնը ստանձնած Բայդենը ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը խորապես ու ամենալայն իմաստով ըմբռնող եզակի նորընտիր նախագահներից է՝ Ջորջ Հերբերտ Ուոքեր Բուշից հետո: «Սակայն նա ևս իրեն դրսևորել է որպես չափավոր պրագմատիստ: Անկասկած, արտաքին քաղաքականությունը կարող է լինել որպես բազմաչափ շախմատային խաղ, որի գաղափարը ոչ թե անպայմանորեն հաղթելն է, այլ համոզված լինելը, որ հակառակորդդ տանուլ է տալիս: Սակայն այստեղ կարևոր է ճշմարտությունը և պատմության արդար ճանաչումը: Բայդենը պետք է Հայոց ցեղասպանությունը կոչի իր անունով»,- ասվում է Los Angeles Times-ի խմբագրականում:

Байден должен назвать Геноцид армян своим именем: Los Angeles Times
У президента США Джо Байдена в этом месяце есть возможность спустя почти столетие после резни армян в Османской империи назвать произошедшее своим настоящим термином - геноцид. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в статье Los Angeles Times.
«Удивительно, но вопрос о том, чтобы назвать случившееся с армянами геноцидом вообще обсуждается», - написала Los Angeles Times, назвав произошедшее «преступлением против человечности, боль которого распространяется на всю историю, поскольку правительства не решаются признать его».
Издание отмечает, что в результате Геноцида армян количество проживающих в Турции армян уменьшилось с 2,1 миллиона до нескольких сотен тысяч. The Los Angeles Times пишет, что, хотя турецкое правительство, которое продолжает отрицать это зверство, утверждает, что то, что произошло, было результатом войны и погибли не только христиане-армяне, но также евреи и мусульмане, в действительности армяне стали мишенью из-за своей национальности.
Сравнивая Геноцид армян с Холокостом, газета отмечает, что это то же самое, если бы оспаривался Холокост и отмечалось, что «все не так плохо, умирали и другие люди». «Это абсурд, который доходит до степени оскорбления», - пишет Los Angeles Times.
Издание отмечает, что, хотя турецкое правительство продолжает упорно отрицать то, что произошло, во многих странах по всему миру справедливо признают его, приняв официальную позицию, называя то, что произошло Геноцидом армян.
The Los Angeles Times отмечает, что в случае Соединенных Штатов этот вопрос стоит особенно остро, поскольку член НАТО Турция является военным союзником этой страны, а военная база США находится в Инджирлике, Турция. Однако из-за турецко-российских отношений в последние годы турецко-американские отношения ухудшились. В результате Сенат США официально признал Геноцид армян в 2019 году. Но именно Белый дом определяет внешнюю политику США.
Издание напоминает, что 44-й президент США Барак Обама имел прекрасную возможность выполнить свое предвыборное обещание и признать исторический факт в 100-летнюю годовщину Геноцида армян. Однако в последний момент Обама отступил и использовал термин «Мец Ехерн», используемый в армянском языке для обозначения Геноцида. Администрация следующего президента Дональда Трампа поступила так же.
The Los Angeles Times отмечает, что Байден, вступивший в должность президента, является одним из немногих президентов с глубоким и широким пониманием внешней политики США после Джорджа Герберта Уокера Буша. «Однако он проявил себя умеренным прагматиком. Несомненно, внешняя политика может быть многомерной шахматной игрой, идея которой не обязательно в выигрыше, а в уверенности в том, что ваш противник проиграет. Но здесь важна правда и справедливое признание истории. Байден должен назвать Геноцид армян своим именем», - говорится в редакционной статье Los Angeles Times.