Վիրավոր կամ հաշմանդամություն ունեցող զինվորներին աշխատանքի ընդունած գործատուները կստանան 100 հազ. դրամ աջակցություն
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը կխրախուսի ու աջակցություն կտրամադրի այն գործատուներին, որոնք այս տարվա մայիսի 1-ից հետո աշխատանքային պայմանագիր կկնքեն ռազմական գործողությունների հետևանքով վիրավորված կամ հաշմանդամություն ստացած նախկին զինծառայողների ու նրանց հավասարեցված անձանց հետ։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին որոշումն ընդունվեց գործադիրի նիստում:
«Մասնավորապես, առաջարկվում է աշխատանքի տեղավորված յուրաքանչյուր անձի մասով գործատուին տրամադրել առավելագույնը 100 հազար դրամ՝ եռամսյակի կտրվածքով», - ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը՝ ներկայացնելով նախագիծ։
Նախարարի խոսքով՝ առաջարկվում է նաև միանվագ փոխհատուցում տրամադրել մինչև 500 հազար դրամի չափով աշխատատեղի հարմարեցման համար կատարված աշխատանքների ծախսերի մասով։

Работодатели, принявшие на работу военнослужащих с ранениями или инвалидностью, получат 100 000 драмов
Правительство будет поощрять и оказывать содействие работодателям, которые после 1 мая этого года заключат трудовой договор с бывшими военнослужащими, раненными или получившими инвалидность в результате военных действий и с приравненными к ним лицами. Как передает «Арменпресс», это решение было принято на заседании правительства.
“В частности, предлагается за каждого устроенного на работу лица предоставлять работодателю максимально 100 000 драмов в квартальном разрезе”, - сказал министр труда и социальных вопросов Месроп Аракелян, представляя этот проект.
По словам министра, также предлагается выделить единовременную компенсацию по части расходов на адаптацию рабочего места в размере до 500 000 драмов.