Covid-19-ի խնդրով պայմանավորված՝ ԱԳՆ աջակցությամբ 2020-ին ՀՀ է վերադարձել մոտ 15 հազար մարդ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախորդ տարի կորոնավիրուսի համավարակի պայմաններում, երբ երկրներից մուտքի և ելքի սահմանափակումներ էին գործում, ՀՀ արտգործնախարարությանը հաջողվել է կազմակերպել 14 564 ՀՀ քաղաքացու վերադարձ հայրենիք:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նիստում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցի ներկայացմանը:
«Կորոնավիրուսով պայմանավորված՝ ԱԳՆ-ն միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ և դեսպանությունների ջանքերով ձեռնարկել է արտերկրում գտնվող մեր հայրենակիցներին տեղում աջակցելու և անվտանգ հայրենադարձումը կազմակերպելու օպերատիվ աշխատանքները, ինչի արդյունքում ՀՀ է վերադարձել 14 564 ՀՀ քաղաքացի, որոնցից 2 254-ի տեղափոխումը կազմակերպվել է անվճար հիմունքներով»,- ասաց Այվազյանը:

В 2020 году в связи с Covid-19, при содействии МИД, в Армению вернулись около 15 000 человек
В прошлом году в условиях пандемии Covid-19, когда в странах были введены ограничения на въезд и выезд, МИД Армении удалось организовать возвращение на родину 14 564 граждан Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом на заседании постоянной комиссии НС Армении по внешним связям сказал министр иностранных дел Армении Ара Айвазян, представляя доклад о ходе и результатах выполнения программы правительства Армении на 2020 год.
"В связи с ситуацией, обусловленной пандемией, МИД в сотрудничестве с международными партнерами и усилиями посольств предприняло оперативные работы по оказанию содействия на месте и организации безопасного возвращение наших соотечественников, находящимся за рубежом. В результате чего в Армению вернулись 14 564 гражданина Армении, 2 254 из которых - на бесплатной основе”, - сказал Айвазян.