ԱԺ-ն ընդունեց երկրում ռազմական դրությունը վերացնելու մասին ընդդիմության նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովն ընդունեց Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրությունը վերացնելու մասին ԱԺ որոշման նախագիծը, որը նախաձեռնել էին ընդդիմադիր «Լուսավոր Հայաստան» և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունները:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ որոշման նախագիծն ԱԺ մարտի 24-ի նիստում քվեարկությամբ ստացավ 118 «կողմ», 1 «դեմ», 1 «ձեռնպահ» ձայներ:
Թեև ընդդիմության այս նախաձեռնությունն ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովում ստացել էր բացասական եզրակացություն, սակայն ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը լիագումար նիստում առաջարկել էր կողմ քվեարկել նախագծին՝ հաշվի առնելով այնհանգամանքը, որ կան քաղաքական պայմանավորվածություններ, անցկացվելու են արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, ինչը առնվազն հանգուցալուծման ու քաղաքական կայունության վերականգնման ճանապարհ է, և կառավարությունը, այսպես, թե այնպես, մոտ օրերս պետք է հանդես գար ռազմական դրությունը վերացնելու նախաձեռնությամբ:
Քվեարկությունից առաջ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը հայտնեց, որ խմբակցությունը կողմ է քվեարկելու:
Հայաստանի Հանրապետությունում ռազմական դրություն է հայտարարված սեպտեմբերի 27-ից` Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմով պայմանավորված:
Ըստ ԱԺ կանոնակարգ ՀՀ օրենքի՝ Ազգային ժողովի նախագահը ռազմական դրության չեղյալ հայտարարելու մասին Ազգային ժողովի որոշումն ստորագրում և հրապարակում է անհապաղ, եթե այդ որոշմամբ այլ ժամկետ սահմանված չէ:

Парламент Армении принял проект оппозиции об отмене военного положения в стране
Национальное собрание Республики Армения приняло проект решения НС об отмене военного положения в Республике Армения, инициированный оппозиционными фракциями “Просвещенная Армения” и “Процветающая Армения”. Как передает Арменпресс, проект решения на заседании НС 24 марта получил 118 голосов “за”, 1 “против” и 1 “воздержавшийся”.
Несмотря на то, что эта инициатива оппозиции в профильной комиссии НС получила отрицательное заключение, председатель НС Арарат Мирзоян на пленарном заседании предложил проголосовать за проект, учитывая то обстоятельство, что есть политические договоренности, будут проведены внеочередные парламентские выборы. И это, как минимум, путь к разрешению ситуации и восстановлению политической стабильности, и правительство, так или иначе, в ближайшие дни должно было выступить с этой инициативой.
Перед голосованием руководитель фракции “Мой шаг” Лилит Макунц сообщила, что фракция проголосует “за”.
В Армении 27 сентября в связи с войной, развязанной Азербайджаном в отношении Арцаха, было объявлено военное положение.
Согласно регламенту Национального собрания Республики Армения, председатель Национального собрания немедленно подписывает и публикует решение Национального собрания об отмене военного положения, если этим решением не установлен иной срок.