Հայտարարվել են աշխարհի ամենաերջանիկ երկրները
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիան արդեն չորրորդ տարին անընդմեջ ճանաչվում Է աշխարհի ամենաերջանկ երկիրը: Այդ գնահատումը բովանդակում Է ՄԱԿ-ի պատվերով պատրաստված՝ 2021 թվականի Երջանկության համաշխարհային զեկույցը, որը հրապարակվել Է մարտի 19-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Վարկանիշում Ֆինլանդիան, ինչպես եւ նախորդ տարիներին, մի քանի հարյուր բալ մեծ տարբերությամբ առաջ Է անցել մյուս պետություններից:
Ամենաերջանիկների հնգյակ են մտել Իսլանդիան, Դանիան, Շվեյցարինան եւ Նիդեռլանդները, իսկ առաջին տասնյակում են նաեւ Շվեդիան, Գերմանիան, Նորվեգիան, Նոր Զելանդիան եւ Ավստրիան:
Ռուսաստանն այդ վարկանիշում տեղափոխվել Է 60-րդ տեղն անցյալ տարվա 73-րդ տեղից:
Հետազոտությունն ընդգրկել Է 149 պետություն: Երջանկության համաշխարհային զեկույցը հրապարակվում Է 2012 թվականից:
Այն կազմելիս հետազոտողները հաշվի են առնում այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են բնակչության մեկ շնչի հաշվով համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ), սոցիալական աջակցության մակարդակը, կյանքի տեւողությունը, քաղաքացիական ազատությունների պահպանումը, զբաղվածության երաշխիքները, կոռուպցիայի մակարդակը, ինչպես նաեւ հասարակական կարծիքի հարցումների արդյունքները: Ֆինլանդիայի բնակիչների համար երջանկության գործոնների թվում հաճախ նշվում են բնությանը մոտ լինելը, բնակության անվտանգ միջավայրը, անհրաժեշտ ծառայությունների մատչելիությունը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Названы самые счастливые страны
Финляндия уже четвертый год подряд признается самой счастливой страной в мире. Такая оценка содержится в обнародованном в пятницу Всемирном докладе счастья 2021 года, подготовленном по заказу ООН.
В рейтинге Финляндия, как и в предыдущие годы, с заметным отрывом в несколько сотен баллов опередила другие государства, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
В пятерку самых счастливых вошли Исландия, Дания, Швейцария и Нидерланды, а в первую десятку попали также Швеция, Германия, Норвегия, Новая Зеландия и Австрия.
Россия в этом рейтинге переместилась на 60-е место с прошлогоднего 73-го. Исследование охватило 149 государств.
Всемирный доклад счастья публикуется с 2012 года. При его составлении исследователи учитывают такие показатели, как ВВП на душу населения, уровень социальной поддержки, продолжительность жизни, соблюдение гражданских свобод, гарантии занятости, уровень коррупции, а также результаты опросов общественного мнения.
Среди факторов счастья для жителей Финляндии часто называются близость к природе, безопасная среда проживания, доступность необходимых сервисов и услуг.