Ադրբեջանի դեմ կիրառվում են ընթացիկ միջանկյալ միջոցներ 188 հայ գերիների վերաբերյալ. Աննա Նաղդալյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի հայտարարությանը, թեԱդրբեջանը, համաձայն իր պարտավորությունների, հայկական կողմին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին, որոնք գերեվարվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից առաջ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարության վերաբերյալ հարցն ու ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի պատասխանը.
Հարց. Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Շվեդիայի արտգործնախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ բանակցություններից հետո ճեպազրույցի ժամանակ նշել է, որ Ադրբեջանը, համաձայն իր պարտավորությունների, հայկական կողմին է փոխանցել բոլոր ռազմագերիներին, որոնք գերեվարվել են ռազմական գործողությունների ընթացքում և դրանից առաջ։ Կխնդրեմ Ձեր մեկնաբանությունը այս հայտարարության առնչությամբ։
Պատասխան. Սա ադրբեջանական կողմի հերթական կեղծիքն է հումանիտար բնույթի այս հրատապ հարցի վերաբերյալ: Ադրբեջանի ԱԳ նախարարն իր հայտարարությամբ հակադրվում է հենց այդ երկրի մյուս պատկան մարմիններին, որոնք հաստատել են Ադրբեջանում տասնյակ հայ ռազմագերիների առկայության փաստը՝ գերեվարված ինչպես ռազմական գործողությունների ժամանակ, այնպես էլ՝ հրադադարի հաստատումից հետո:
Ադրբեջանը հայ ռազմագերիների վերաբերյալ տեղեկատվությունը չի ներկայացնում նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին, որը զբաղվում է այս հարցով «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» միջպետական գործի շրջանակներում։ Դատարանը վերջերս որոշում է կայացրել այս առնչությամբ ծանուցել Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեին՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է Եվրոպական դատարանի սահմանած ժամկետները և չի տրամադրել ամբողջական տեղեկատվություն։ Ներկայումս Ադրբեջանի դեմ կիրառվում են ընթացիկ միջանկյալ միջոցներ 188 հայ գերիների վերաբերյալ։ Պետք է ընդգծեմ, որ միջանկյալ միջոցների չկատարումը հավասարազոր է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի խախտման։
Հավելեմ նաև, որ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ դրույթը վերաբերում է բոլոր ռազմագերիներին և պատանդի կարգավիճակում հայտնված այլ անձանց, և նմանօրինակ հայտարարություններով ադրբեջանական կողմը վկայում է, որ միտումնավոր կերպով չի կատարում այդ եռակողմ հայտարարությունը:
Հայ գերիներին պատանդի կարգավիճակում շարունակական պահելը խաթարում է եռակողմ հայտարարության մեջ արձանագրված պայմանավորվածությունների իրականացմանը:

Active interim measures being applied against Azerbaijan with respect to 188 Armenian POWs – MFA
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. Armenian foreign ministry’s spokesperson Anna Naghdalyan commented on the statements made by Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov according to which Azerbaijan, in accordance with its obligations, has handed over to the Armenian side all prisoners of war that were taken hostage during the military hostilities and before that.
Armenpress presents the MFA spokeswoman’s comment:
Question:Foreign Minister of Azerbaijan Jeyhun Bayramov stated during the press conference after the meeting with the OSCE Chairperson-in-Office Ann Linde that Azerbaijan, in accordance with its obligations, has handed over to the Armenian side all prisoners of war that were taken hostage during the military hostilities and before that. What is your comment on this statement?
Answer:This is another distortion of the Azerbaijani side on this urgent humanitarian issue. With his statement, the Foreign Minister of Azerbaijan contradicts the other relevant bodies of that country, which confirmed the fact of the presence of dozens of Armenian prisoners of war in Azerbaijan, captured both during the hostilities and after the establishment of the ceasefire.
Azerbaijan is withholding information regarding the Armenian prisoners of war also from the European Court of Human Rights, which is dealing with the matter in the framework of proceedings under the interstate case of Armenia vs Azerbaijan. The Court has recently decided to notify the Committee of Ministers of the Council of Europe on the subject, noting that Azerbaijan has failed to respect time-limits set by the Court for the submission of information or provided rather general and limited information. There are currently active interim measures against Azerbaijan with respect to 188 Armenians captured by Azerbaijan. I must highlight that non-implementation of interim measures is tantamount to a violation of the Convention.
Let me add, that the 8th provision of the November 9 statement refers to all prisoners of war, captured civilians and other detained persons, and with such statements the Azerbaijani side proves that it deliberately does not implement the trilateral statement.
The continuous holding of Armenian prisoners of war undermines the implementation of the agreements set in the trilateral statement”.