Դատարանը վարույթ է ընդունել է Տիրան Խաչատրյանի դիմումը. հայտնի է դատական նիստի օրը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչական դատարանը մարտի 10-ին վարույթ է ընդունելՀայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի նախկին առաջին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանի դիմումը` իրեն պաշտոնից ազատելու նախագահի հրամանագիրն անվավեր ճանաչելու պահանջով: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից:
Տիրան Խաչատրյանը հայցադիմում է ներկայացրել Դատարան ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ 24.02.2021 թվականի «Տիրան Խաչատրյանին Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից ազատելու մասին» թիվ ՆՀ-25-Ա հրամանագիրն անվավեր ճանաչելու պահանջի մասին: Գործին որպես երրորդ կողմ ներգրավվել են ՀՀ վարչապետը և ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբը:
Դատարանը գտնում է, որ հայցադիմումը ներկայացվել է ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 73-րդ, 74-րդ հոդվածների պահանջներին համապատասխան, հետևաբար, այն պետք է ընդունել վարույթ:
Գործի դատաքննությունն արդյունավետ իրականացնելու նպատակով դատարանը գտնում է, որ սույն գործով անհրաժեշտ է հրավիրել նախնական դատական նիստ:
Նախնական դատական նիստը տեղի կունենա ապրիլի 29-ին ժամը 11:00-ին: Հայցը ներկայացվել է մարտի 3-ին և մակագրվել Վարչական դատարանի դատավոր Մերի Համբարձումյանին:
Փետրվարի 24-ին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանըհրամանագիր էր ստորագրելՏիրան Խաչատրյանին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնից ազատելու մասին։

Суд принял к производству иск Тирана Хачатряна: известна дата судебного заседания
10 марта Административный суд принял к рассмотрению иск бывшего первого заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения Тирана Хачатряна с требованием признать недействительным указ Президента об увольнении. Об этом «Арменпресс» осведомился из судебной информационной системы “Datalex”.
Тиран Хачатрян подал иск против Президента Армении Армена Саркисяна с требованием об отмене указа № NH-25-A от 24.02.2021 “Об освобождении Тирана Хачатряна с должности первого заместителя начальника Генштаба Вооруженных сил Республики Армения”. Премьер-министр Республики Армения и Генеральный штаб Вооруженных сил Республики Армения участвовали в деле в качестве третьей стороны.
Суд считает, что иск был подан в соответствии с требованиями статей 73 и 74 Административного кодекса Республики Армения, следовательно, он должен быть принят к производству.
Для эффективного осуществления судебного разбирательства суд считает, что по данному делу необходимо созвать предварительное судебное заседание.
Иск был подан 3 марта и передан судье Административного суда Мери Амбарцумян.
24 февраля Президент Армении Армен Саркисян подписал указ об освобождении Тирана Хачатряна с должности первого заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения.