Գյումրու Վերականգնողական կենտրոնում այս պահին բուժում է ստանում 42 շիրակցի
ԳՅՈՒՄՐԻ, 9 ՄԱՐՏԻ ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ : Արցախում մարտական գործողությունների ժամանակ տարբեր վիրավորումներ ստացած շիրակցի տղաներից շատերը վերականգնողական բուժում են ստանում Գյումրու Վերականգնողական կենտրոնում:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը տարբեր վիրավորումներ ստացած 87 ծառայող արդեն ավարտել է վերականգնողական փուլը պետպատվերի շրջանակում, այս պահին բուժման մեջ է 42-ը: Գյումրու վերականգնողական կենտրոն դիմում են կենտրոնական հոսպիտալից հանձնաժողովի կողմից ուղեգրումով՝ եթե կա վերականգնման կարիք: Կենտրոնում իրակացվում է հիմնականում մկանուժը և ֆունկցիոնալ վերականգնմանը նպաստող կինեզոթերապիա, մկանուժը զարգացնող, զգացողությունները լավացնող տարաբնույթ ծառայություններ: Վերականգնողական կենտրոն դիմած տղաների վիրավորումները տարբեր են՝ հրազենային, բեկորային, այրվածքային… Վերականգնողական բուժումներն էլ ըստ այդմ, մերսումներ են, վերջույթների, ողնաշարային ֆունկցիանալ խանգարումների ու նյարդային համակարգի գործունեության վերականգնմանը նպաստող թերապևտիկ ու մարզասարքային վարժանքներ: Բուժառուներից շատերը մինչև վերականգնողական բուժմանն անցնելը մի քանի բարդ վիրահատություն են ունեցել:
«Մեզ մոտ վերականգնողական փուլ անցած զինվորներին փառք ու պատվով ու առողջ արդեն ճանապարհել ենք ծառայության: Եղել են տղաներ, որ երկրոդ կամ երրորդ փուլով են եկել, կամ պրոթեզավորումից հետո»,-«Արմենպրես»-ի հետ ունեցած զրույցի ժամանակ ասում է կենտրոնի տնօրեն, բժշկուհի Անահիտ Աղաջանյանը՝ նշելով, որ կենտրոնում վերականգնողական բուժումն իրականացվում է փուլային եղանակով՝ նախապրոթեզավորման այնպես էլ պրոթեզավորումից հետո կամ էլ մինչև երկրոդ կամ երրրոդ վիրահատությունը: Առավել շատ են վերին և ստորին վերջույթների նյարդային զգացողության խանգարումներով, հրազենային, բազմաբեկորային դեպքերը, սակայն գրեթե բոլորի մոտ ֆիզիկական վնասվածքներից բացի, հոգեբանական վերքերն ավելի խորն են:
«Անշուշտ, հոգեբանական խնդիրները շատ են, բայց փորձում ենք այնպես անել, որ ֆիզիկական կարողությունների վերականգնումից բացի, նաև նրանց ժպիտը վերադարձնենք»,- նշում է բժշկուհին՝ ընդգծելով, որ պայմանագրային ու ժամկետային ծառայության մեջ գտնվող տղաներից շատերը վերականգնումից հետո ցանկություն են հայտնում կրկին շարունակել ծառայությունը:

В Реабилитационном центре Гюмри на данный момент курс лечения проходят 42 ширакца
Молодые люди Ширака, получившие различные ранения во время боевых действий в Арцахе, в Гюмрийском реабилитационном центре получают соответствующее реабилитационное лечение.
Как сообщает «Арменпресс», 87 раненых с различными травмами уже прошли этап реабилитации в рамках госзаказа, на данный момент 42 находятся на лечении. В Реабилитационный центр Гюмри обращаются с направлениями комиссии Центральной больницы. Центр обеспечивает в основном лечение опорно-двигательного аппарата и кинезитерапию, что и способствует функциональной реабилитации, различные услуги, которые развивают мышечную массу и повышают чувствительность. У ребят, обратившихся в Реабилитационный центр, разные ранения - огнестрельные, от осколков, ожоги. Многие пациенты до восстановительного лечения перенесли несколько сложных операций.
“Мы уже вернули на службу многих ребят, прошедших реабилитационный этап. Были такие, которые пришли после протезирования, на лечение по второму или третьему этапу”, - рассказала Арменпресс директор центра, доктор Анаит Агаджанян, отметив, что реабилитационное лечение в центре проводится поэтапно, до протезирования и после протезирования или перед второй или третьей операцией. Чаще встречаются огнестрельные ранения верхних конечностей, но почти все ребята имеют психологические травмы, они глубже физических.
“Конечно, есть много психологических проблем, но в дополнение к восстановлению их физических возможностей, мы стараемся заставить их и улыбаться”, - сказала врач, подчеркнув, что многие ребята, находящиеся на контрактной и срочной службе, желают продолжить службу и после выздоровления.