Զանգեզուրն «ադրբեջանական պատմական տարածք» անվանելը մարտահրավեր է միջազգային իրավունքին. ՀՀ ԱԳՆ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանն արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին, ով Զանգեզուրն անվանել է«ադրբեջանական պատմական տարածք» ու հայտարարել, թե լուծել է ԼՂ հակամարտությունը և կյանքի է կոչել ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի բանաձևերը: «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակի պատասխանները լրագրողների հարցերին:
Հարց.Ադրբեջանի նախագահը, ելույթ ունենալով Տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունների համաժողովին, նշել է, որ «տրանսպորտային նոր միջանցքն անցնելու է Ադրբեջանի պատմական տարածքով՝ Զանգեզուրով, և միացնելու է Ադրբեջանի հիմնական մասը երկրի անբաժան մաս հանդիսացող Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության և Թուրքիայի հետ»: Խնդրում ենք Ձեր մեկնաբանությունն այդ առնչությամբ:
Պատասխանը.Կրկնում եմ հերթական անգամ, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում որևէ միջանցքի ստեղծման մասին խոսք չկա:
Զանգեզուրն անվանելով «ադրբեջանական պատմական տարածք» և հղում կատարելով մտացածին «միջանցքի»՝ Ադրբեջանի նախագահը նմանօրինակ սադրիչ հայտարարությամբ դիտավորյալ տապալում է նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կյանքի կոչումը: Նման հռետորաբանությունը հակասում է Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորություններին, այն անթաքույց մարտահրավեր է միջազգային իրավունքին և որևէ կերպ չի նպաստում տարածաշրջանում կայունության հաստատմանը, ինչը սպառնալիք է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների համար:
Հարց.Ադրբեջանի նախագահը կրկին նշել է, որ լուծել է հակամարտությունը և կյանքի կոչել ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք դա:
Պատասխան.Ադրբեջանի նախագահի այն պնդումները, որ Ադրբեջանը ռազմական ճանապարհով լուծել է ղարաբաղյան խնդիրը, ևս մեկ անգամ ի ցույց են դնում, թե ով է պատերազմի և ուժի կիրառման նախաձեռնողը և ով է տանում տարածաշրջանը հետագա ապակայունացման և փորձության ճանապարհով: Ինչպես միշտ, Ադրբեջանը խեղաթյուրում է ՄԱԿ-ի ԱԽ բանաձևերի դրույթները, թեև այդ նույն բանաձևերն իրենց աջակցությունն են հայտնում Մինսկի խմբի խաղաղ գործընթացին, որը գլխավորում են Մինսկի խմբի համանախագահները:
Ադրբեջանի նախագահը ԼՂ խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ իր հայտարարություններով հակադրվում է միջազգային հանրությանը, և առաջին հերթին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության, համանախագահ երկրների դիրքորոշմանը, որը հստակորեն ընդգծում է, որ հակամարտությունը պետք է ունենա համապարփակ կարգավորում: Մեզ համար ակնհայտ է, որ ուժի կիրառմամբ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճնշման փորձը չի կարող հիմքեր ստեղծել հակամարտության կարգավորման համար։ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը և պատերազմի հետևանքների վերացումը հակամարտության կարգավորման առանցքային բաղադրիչներն են:

В трехстороннем заявлении нет слов о каком-либо коридоре: ответ МИД Армении на заявления Алиева
Пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян отреагировала на заявления Президента Азербайджана Ильхама Алиева, который Зангезур назвал “азербайджанской исторической территорией” и заявил, что он разрешил нагорно-карабахский конфликт и претворил в жизнь резолюции Совета Безопасности ООН. Арменпресс представляет ответы пресс-секретаря МИД Армении на вопросы журналистов.
Вопрос: Президент Азербайджана, выступая на Форуме организаций экономического сотрудничества, отметил, что “новый транспортный коридор пройдет через историческую территорию Азербайджана - через Зангезур, и объединит основную часть Азербайджана с Нахичеванской Автономной Республикой и Турцией”.
Ответ: Повторяю, в очередной раз, что в 9-м пункте трехстороннего заявления от 9 ноября речи нет о создании какого-либо коридора.
Назвав Зангезур “азербайджанской исторической территорией” и ссылаясь на вымышленный коридор, Президент Азербайджана подобным провокационным заявлением преднамеренно подрывает претворение в жизнь трехсторонних заявлений от 9 ноября и 11 января. Подобная риторика противоречит обязательствам, взятым на себя Азербайджаном, это неприкрытый вызов международному праву и никоим образом не способствует установлению стабильности в регионе, что является угрозой для всех государств региона.
Вопрос: Президент Азербайджана вновь отметил, что он разрешил конфликт и претворил в жизнь резолюции СБ ООН. Как Вы прокомментируете это?
Ответ: Утверждения Президента Азербайджана о том, что Азербайджан военным путем решил карабахскую проблему, еще раз показывают, кто был инициатором войны и применения силы и кто ведет регион путем дальнейшей дестабилизации и испытания. Как всегда, Азербайджан искажает положения резолюций СБ ООН, хотя эти же резолюции выражают поддержку мирному процессу Минской группы, который возглавляют сопредседатели Минской группы.
Президент Азербайджана своими заявлениями по мирному процессу противопоставляется международному сообществу, и, в первую очередь, позиции сопредседателей Минской группы ОБСЕ, стран-сопредседателей, которая четко подчеркивает, что конфликт должен иметь всеобъемлющее урегулирование. Для нас очевидно, что попытка давления на право народа Арцаха на самоопределение применением силы не может создать основы для урегулирования конфликта. Реализация права народа Арцаха на самоопределение и устранение последствий войны являются ключевыми компонентами урегулирования конфликта.