Կա հասկացվածություն, որ պետք է ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու ճանապարհ գտնել. Մարուքյանը՝ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն ամփոփել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպման արդյունքները և ներկայացրել մանրամասներ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հանդիպումից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում Մարուքյանն ասաց, որ ընթացել են որոշակի չափով բանակցություններ` երկրում ստեղված իրավիճակից դուրս գալու հարցով:
«Ըստ էության, վարչապետը գլխավոր շտաբի պետի խնդիրը չի կապում արտահերթ ընտրությունների պրոցեսի հետ, բայց մենք ենք կապում: Իսկ ինչու ենք կապում, որովհետև երկրում եղած ճգնաժամին գումարվել է նաև գլխավոր շտաբի խնդիրը: Այս պահին չունենք որևէ համաձայնություն որևէ հարցի վերաբերյալ»,- ասաց Մարուքյանը:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավարը կարևորեց խորհրդարանական մյուս ուժի` «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության դիրքորոշումը այդ հարցով, որովհետև միայն «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության դիրքորոշմամբ չեն կարող պրոցեսներն առաջ գնալ, և խորհրդարանը չի կարող ցրվել:
«Հետևաբար` եթե տեղի ունենա ԲՀԿ-ի հետ հանդիպումը կամ ԲՀԿ-ի դիրքորոշումը պարզ կլինի, կարծում եմ, որ նորից կլինեն բանակցություններ, որովհետև այս պահին որևէ հարցով չունենք համաձայնություն, բայց այն, որ պետք է ճանապարհ գտնենք երկրում ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու համար, այդ հարցում ունենք հասկացվածություն»,- եզրափակեց Մարուքյան:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 3-ին հայտարարել էր, որ հանդիպումներ է ունենալու ԱԺ ընդդիմադիր խմբակցությունների ղեկավարների հետ: «Լուսավոր Հայաստան»-ի ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը մարտի 4-ին ժամանել է կառավարություն, որտեղ կայացել է նրա հանդիպումը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ:

Есть понимание, что нужно найти выход из сложившейся ситуации: Марукян после встречи с Пашиняном
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян подвел итоги встречи с премьер-министром Армении Николом Пашиняном и представил подробности. Как сообщает «Арменпресс», Марукян после встречи сказал журналистам, что были определенные переговоры по вопросу выхода из сложившейся в стране ситуации.
“По сути, премьер-министр не связывает дело начальника Генштаба с процессом внеочередных выборов, но мы связываем. Связываем, потому что кризис в стране усугубился и проблемой Генштаба. На данный момент у нас нет согласия ни по одному вопросу”, - сказал Марукян.
Руководитель фракции “Просвещенная Армения” в этом вопросе важной считает позицию и другой парламентской силы, партии “Процветающая Армения”, потому что партия “Просвещенная Армения” одна не сможет продвигать процессы и парламент не может быть распущен.
“Следовательно, если состоится встреча с ППА или же когда будет понятна позиция ППА, мне кажется, что будут еще одни переговоры, поскольку на данный момент у нас нет согласия ни по одному вопросу, но у нас есть понимание, что мы должны найти выход из ситуации в стране”, - заключил Марукян.
Премьер-министр Никол Пашинян 3 марта объявил, что он проведет встречи с лидерами оппозиционных фракций НС. Руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян 4 марта в правительстве встретился с премьер-министром Николом Пашиняном.