Փաշինյանը ծրագրում է առաջիկա օրերին հանդիպել Մարուքյանի և Ծառուկյանի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ծրագրում է արտահերթ ընտրությունների հարցի վերաբերյալ առաջիկա օրերին հանդիպումներ ունենալ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի և «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հետ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Փաշինյանն ասաց Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, պատասխանելով անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանի հարցին:
«Եթե մեր խորհրդարանական ընդդիմության գործընկերներն ընդունեն առաջարկը (արտահերթ ընտրությունների վերաբերյալ հուշագրի ստորագրման- խմբ.), մենք կունենանք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ՝ համաձայնեցված ժամկետներում: Ես արդեն հրավեր հղել եմ առաջին հերթին խորհրդարանական ընդդիմության ղեկավարներին և ես պլանավորում եմ առաջիկա օրերին հանդիպել և հույս ունեմ, որ այդ համաձայնությունը ձեռք կբերվի»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը նշեց, որ ընտրությունների անցկացումը պետք է լինի համաձայնությամբ, քանի որ չեն ցանկանում անել քայլեր, որոնք կդիտարկվեն «ի հեճուկս»-ի տրամաբանության մեջ:
«Մենք ընտրությունները դիտարկում ենք, որպես հանրային համերաշխությունը վերականգնելու միջոց, ընտրությունը գործիք է այդ խնդիրը լուծելու և ժողովրդին արտահայտվելու հնարավորություն տալու համար, որ ոչ միայն արտահայտվելու հնարավորություն ունենան մեր այն սիրելի հայրենակիցները հնարավորություն կամ ժամանակ ունեն մասնակցելու կառավարության կամ ընդդիմության կազմակերպած հանրահավաքներին, այլև հնարավորություն ունենա բոլորը՝ ընտրական տեղամաս գնալով և իրենց կամքն արտահայտելով: Կառավարությունը ու նաև քաղաքական ուժերը պետք է լինեն երաշխավորը, որ այդ ընտրությունները տեղի կունենան ազատ, արդար, օրինական պայմաններում»,- նշեց վարչապետը:

Пашинян планирует провести встречи с Марукяном и Царукяном
Премьер-министр Армении Никол Пашинян планирует встретиться с руководителем фракции «Просвещенная Армения» Эдмоном Марукяном и лидером фракции «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном по вопросу проведения досрочных выборов. Как сообщает Арменпресс, Пашинян сказал об этом в ходе правительственного часа в Национальном Собрании, отвечая на вопрос независимого депутата Армана Бабаджаняна.
«Если наши партнеры по парламентской оппозиции примут предложение (о подписании меморандума о проведении досрочных выборах - ред.), у нас будут досрочные парламентские выборы в согласованные сроки. Я уже направил приглашение в первую очередь лидерам парламентской оппозиции. Планирую встречу в ближайшие дни. Надеюсь, что договоренность будет достигнута», - сказал Пашинян.
Премьер-министр отметил, что выборы должны быть проведены в согласии, поскольку они не хотят предпринимать шагов, которые были бы рассмотрены в логике «назло».
«Мы рассматриваем выборы как способ восстановить общественную солидарность. Выборы - это инструмент для решения этой проблемы, чтобы дать людям возможность высказаться, чтобы не только наши дорогие соотечественники имели возможность или время участвовать в правительственных или оппозиционных митингах, но чтобы у каждого была возможность прийти на избирательные участки и выразить свою волю. Правительство, а также политические силы должны быть гарантом того, что эти выборы пройдут в свободных, справедливых и законных условиях», - сказал премьер-министр.