ԱԺ-ի շենքի դիմաց մեկնարկեց «Հայրենիքի փրկության շարժման» հերթական հանրահավաքը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի շենքի դիմաց մարտի 3-ին մեկնարկեց «Հայրենիքի փրկության շարժման» հերթական հանրահավաքը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նախքան հանրահավաքի մեկնարկը, «Հայրենիքի փրկության շարժման» ներկայացուցիչները հանդիպել էին Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ, որտեղ քննարկել են ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանի ազատման հետ կապված խնդիրը: Հանրահավաքին զուգահեռ Ազգային ժողովում 16:30-ին պետք է տեղի ունենա Կառավարության հետ հարց ու պատասխանը:
«Հայրենիքի փրկության շարժումը» մարտի 2-ին խիստ մտահոգիչ էր համարել նախագահ Արմեն Սարգսյանի՝ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հրամանագիրը չստորագրելու դիրքորոշումը և հանդիպում պահանջել նրա հետ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել էր, որ առաջնորդվելով Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետով, Հանրապետության նախագահն առանձին դիմումով դիմելու է սահմանադրական դատարան «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով:

У здания НС Армении начался очередной митинг “Движения спасения Родины”
У здания Национального собрания Армении 3 марта начался очередной митинг “Движения спасения Родины”. Как сообщает Арменпресс, до начала митинга представители “Движения спасения Родины” встречались с Президентом Армении Арменом Саркисяном, с которым обсудили вопрос освобождения с должности начальника Генштаба ВС Армении Оника Гаспаряна. Одновременно с митингом в Национальном собрании в 16:30 должен состояться встреча с правительством. Правительство будет отвечать на вопросы депутатов.
“Движение спасения Родины” решение Президента Армена Саркисяна не подписывать указ об увольнении начальника Генштаба Вооруженных сил, принятое 2 марта, сочло крайне тревожным и потребовало встречи с ним.
Президент Республики Армения Армен Саркисян принял решение не подписывать проект указа об освобождении с должности начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения Оника Гаспаряна. Президент республики заявил, что, руководствуясь пунктом 4 части 1 статьи 169 Конституции, он обратится в Конституционный суд с отдельным обращением и просьбой определить вопрос соответствия Конституции Закона Республика Армения от 15 ноября 2017 г. “О воинской службе и статусе военнослужащего”.