Սոցապ նախարարությունը ծնելիությունը խթանող օրինագիծ է մշակել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը Հայաստանում ծնելիության խթանմանը և բազմազավակ ընտանիքների թվի ավելացմանը նպաստող օրենքի նախագիծ է դրել շրջանառության մեջ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Մեսրոպ Առաքելյանը:
«Ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավումը որպես առաջնահերթություն դիտարկելով՝ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը նախաձեռնել է բազմազավակ ընտանիքներին լրացուցիչ պետական երաշխիքների և աջակցության տրամադրման նոր ծրագրեր, որոնք հնարավորություն կտան հստակեցնել բազմազավակ ընտանիքների սոցիալական կարգավիճակն ու երաշխիքները, բարձրացնել նրանց տրվող պետական աջակցության արդյունավետությունը, խրախուսել ընտանիքում չորրորդ և հաջորդ երեխայի ծնունդը»,- գրել է Առաքելյանը:
Այդ նպատակով նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել «Բազմազավակ ընտանիքների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որի համաձայն՝ չորս և ավելի երեխա ունեցող ընտանիքներին կտրամադրվի աջակցության հետևյալ տեսակները՝ դրամական աջակցություն,առողջության ապահովագրություն,բնակարանային պայմանների բարելավման աջակցություն,բնակարանի/տան տրամադրում,կրթության վճարի փոխհատուցում,պատմական և մշակութային կենտրոններ այցելությունների վճարի փոխհատուցում,աշխատող բազմազավակ ծնողներին ամենամյա լրացուցիչ արձակուրդի տրամադրում:
«Այսպիսով, բազմազավակության խրախուսման այս ծրագիրը կնպաստի ծնելիության խթանմանը, բազմազավակ ընտանիքների թվի ավելացմանը, նրանց առաջնահերթ կենսական պահանջմունքների բավարարմանն ու ժողովրդագրական կայունության ապահովմանը»,- նշել է Մեսրոպ Առաքելյանը:

Министерство соцобеспечения разработало законопроект стимулирования рождаемости
Министерство труда и социальных вопросов Армении внесло в обращение проект закона, способствующий стимулированию рождаемости и увеличению числа многодетных семей.
Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал министр труда и социальных вопросов Армении Месроп Аракелян.
“Рассматривая улучшение демографической ситуации в качестве приоритета, Министерство труда и социальных вопросов инициировало новые программы по предоставлению дополнительных государственных льгот и содействия многодетным семьям, которые позволят улучшить социальный статус многодетных семей, повысить эффективность предоставляемого им государственного содействия, поощрять рождение четвертого и следующего ребенка в семье”, - написал Аракелян.
С этой целью министерство ввело в обращение проект закона “О многодетных семьях”, согласно которому семьям с четырьмя и более детьми будут предоставлены следующие виды содействия: денежное содействие, страхование здоровья, улучшение жилищных условий, предоставление квартиры/дома, компенсация платы за образование, компенсация платы за посещение исторических и культурных центров, предоставление работающим многодетным родителям ежегодного дополнительного отпуска.
“Таким образом, эта программа поощрения многодетности будет способствовать стимуляции рождаемости, увеличению числа многодетных семей, удовлетворению их первоочередных жизненных потребностей и обеспечению демографической стабильности”, - отметил Месроп Аракелян.