Հայաստանում եղբայրության մթնոլորտ պետք է լինի. Փաշինյանը կոչ է անում բացառել միջադեպերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում պայմանավորվել, որ իր հրավիրած հավաքի շրջանակներում բախումներ չեն լինի, բոլորը կցուցաբերեն զսպվածություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց կառավարության շենքի դիմաց լրագրողների հարցերին ի պատասխան, ինչպես նաև բարձրախոսով ազդարարելով հավաքվածների շրջանում:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք բախումների վտանգ տեսնո՞ւմ է՝ վարչապետն ասաց. «Վտանգը միշտ էլ կա, լարված է: Բայց մենք բոլորս պետք է պայմանավորվենք, որ նման բան ՀՀ-ում տեղի չի ունենալու: Ամենակարևորը, որ հանդարտ ենք բոլորս, մենք Հայաստանի ներսում թշնամի չունենք, սա ամենակարևոր արձանագրումն է: Բայց հարցեր կան, որոնք պետք է քննարկել անպայման, և այդ հարցերի քննարկումն է մեր այսօրվա հավաքի նպատակը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե Զինված ուժերը ո՞ւմ է ենթարկվում այս պահին՝ վարչապետն ասաց, որ ԶՈՒ-ն ենթարկվում է ՀՀ ժողովրդին, վարչապետին, այլ տարբերակ չկա:
Անդրադառնալով հարցին, թե հեղաշրջման վտանգն ավարտվա՞ծ է, թե կա՝ Փաշինյանն ասաց՝ կարծում է, որ հեղաշրջման վտանգը մեծ հաշվով կառավարելի է: «Ես կարծում եմ, որ դա հուզական արձագանք է: Եվ մեր եղբայրներին չպետք է խիստ վերաբերվենք, ուղղակի ներքաշել են մեր ընկերներից ոմանց, բայց նույնիսկ նրանց, ում աշխատանքից ազատելու որոշում կայացրել եմ, բոլորն իմ եղբայրներն են, մեր եղբայրներն են, հայրենիքի զինվորներն են, այնպես որ հանգիստ եղեք»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց, որ չի կարող տեղի ունենալ որևէ այլ բան, այլ միջադեպ այլ իրավիճակ: «ՀՀ-ում եղբայրության մթնոլորտ պետք է լինի, ինչը չի նշանակում, որ քաղաքական բանավեճ չի լինելու և խոսակցություն տեղի չի ունենալու»,-ասաց նա ու կոչ արեց, որ ոչ մի միջադեպ չգրանցվի:
Անդրադառնալով այլ հարցերի՝ նա նշեց՝ վստահ չէ, որ իր հրաժարականը հարցի լուծում կարող է լինել: «Ես մի քանի առաջարկներ ներկայացրել եմ, ցավոք մերժել են: Կարծում եմ, որ ժողովրդի իշխանությունը պետք է պահպանվի և պաշտպանվի»,-ասաց Փաշինյանն ու խոստացավ ավելի մանրամասն խոսել ժամը 16:00-ին:
Վարչապետը քայլում է Երևանի Կենտրոնի փողոցներով՝ նշելով, որ ժամը 16:00-ին Հրապարակում բացատրելու է խնդրի էությունը, թե ինչ է տեղի ունեցել: Փաշինյանի կողքին է նաև որդին՝ Աշոտ Փաշինյանը: Վարչապետը շեշտեց, որ Հայաստանի ներսում չի կարող բախում լինել:Bottom of Form

Pashinyan calls for “atmosphere of brotherhood”
YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan called on his supporters to display restraint and remain calm during the rallies that he called for.
Asked by reporters whether or not he sees the danger of potential clashes, he said: “There is always a danger, it is tense. But we must all agree that no such thing will happen in Armenia. The most important thing is that we are all calm, we have no enemies in Armenia, this is the most important record. But there are issues that must definitely be discussed, and this discussion is the purpose of our rally today.”
Earlier today, the General Staff of the Armed Forces called on Pashinyan to step down. In turn, Pashinyan said this demand amounts to an attempted coup.
Asked by reporters whether or not the danger of the coup is over, Pashinyan said the danger of a coup is mostly manageable.
“I think that was an emotional reaction,” Pashinyan said regarding the military’s statement. “And we shouldn’t treat our brothers strictly, it’s just that some of our brothers have been drawn into, but even those whom I’ve decided to dismiss are my brothers, all of them are my brothers, our brothers, soldiers of the country, therefore be calm,” Pashinyan said.
“There must be an atmosphere of brotherhood in Armenia, but this doesn’t mean that there won’t be a political debate and conversation.”
“The people’s power must be preserved and protected,” he said.
Pashinyan went on to walk with his supporters in downtown Yerevan. He called on citizens to gather at the central square in Yerevan at 16:00.