Հայաստանում եղբայրության մթնոլորտ պետք է լինի. Փաշինյանը կոչ է անում բացառել միջադեպերը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կոչ է անում պայմանավորվել, որ իր հրավիրած հավաքի շրջանակներում բախումներ չեն լինի, բոլորը կցուցաբերեն զսպվածություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Փաշինյանն այս մասին ասաց կառավարության շենքի դիմաց լրագրողների հարցերին ի պատասխան, ինչպես նաև բարձրախոսով ազդարարելով հավաքվածների շրջանում:
Անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք բախումների վտանգ տեսնո՞ւմ է՝ վարչապետն ասաց. «Վտանգը միշտ էլ կա, լարված է: Բայց մենք բոլորս պետք է պայմանավորվենք, որ նման բան ՀՀ-ում տեղի չի ունենալու: Ամենակարևորը, որ հանդարտ ենք բոլորս, մենք Հայաստանի ներսում թշնամի չունենք, սա ամենակարևոր արձանագրումն է: Բայց հարցեր կան, որոնք պետք է քննարկել անպայման, և այդ հարցերի քննարկումն է մեր այսօրվա հավաքի նպատակը»,-ասաց նա:
Հարցին, թե Զինված ուժերը ո՞ւմ է ենթարկվում այս պահին՝ վարչապետն ասաց, որ ԶՈՒ-ն ենթարկվում է ՀՀ ժողովրդին, վարչապետին, այլ տարբերակ չկա:
Անդրադառնալով հարցին, թե հեղաշրջման վտանգն ավարտվա՞ծ է, թե կա՝ Փաշինյանն ասաց՝ կարծում է, որ հեղաշրջման վտանգը մեծ հաշվով կառավարելի է: «Ես կարծում եմ, որ դա հուզական արձագանք է: Եվ մեր եղբայրներին չպետք է խիստ վերաբերվենք, ուղղակի ներքաշել են մեր ընկերներից ոմանց, բայց նույնիսկ նրանց, ում աշխատանքից ազատելու որոշում կայացրել եմ, բոլորն իմ եղբայրներն են, մեր եղբայրներն են, հայրենիքի զինվորներն են, այնպես որ հանգիստ եղեք»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը շեշտեց, որ չի կարող տեղի ունենալ որևէ այլ բան, այլ միջադեպ այլ իրավիճակ: «ՀՀ-ում եղբայրության մթնոլորտ պետք է լինի, ինչը չի նշանակում, որ քաղաքական բանավեճ չի լինելու և խոսակցություն տեղի չի ունենալու»,-ասաց նա ու կոչ արեց, որ ոչ մի միջադեպ չգրանցվի:
Անդրադառնալով այլ հարցերի՝ նա նշեց՝ վստահ չէ, որ իր հրաժարականը հարցի լուծում կարող է լինել: «Ես մի քանի առաջարկներ ներկայացրել եմ, ցավոք մերժել են: Կարծում եմ, որ ժողովրդի իշխանությունը պետք է պահպանվի և պաշտպանվի»,-ասաց Փաշինյանն ու խոստացավ ավելի մանրամասն խոսել ժամը 16:00-ին:
Վարչապետը քայլում է Երևանի Կենտրոնի փողոցներով՝ նշելով, որ ժամը 16:00-ին Հրապարակում բացատրելու է խնդրի էությունը, թե ինչ է տեղի ունեցել: Փաշինյանի կողքին է նաև որդին՝ Աշոտ Փաշինյանը: Վարչապետը շեշտեց, որ Հայաստանի ներսում չի կարող բախում լինել:Bottom of Form

В Армении должна быть атмосфера братства: Пашинян призывает исключить инциденты
ЕРЕВАН, 25 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. Премьер-министр Армении Никол Пашинян призывает договориться, что во время его митинга не будет столкновений, все проявят сдержанность. Как сообщает «Арменпресс», Пашинян сказал об этом в ответ на вопросы журналистов перед зданием правительства, а также объявляя через громкоговоритель собравшимся.
Касаясь вопроса, видит ли он опасность столкновений, премьер-министр сказал. «Опасность существует всегда, обстановка напряжена. Но мы все должны согласиться с тем, что в Армении такого не произойдет. Самое главное, что мы все спокойны, у нас нет врага внутри Армении, это самое важное. Но есть вопросы, которые необходимо обсудить, и цель нашей сегодняшней встречи - обсудить эти вопросы», - сказал он.
На вопрос, кому сейчас подчинены Вооруженные силы, премьер-министр ответил, что Вооруженные силы подчинены народу Армении, премьер-министру, другого варианта нет.
Касаясь вопроса о том, миновала ли опасность переворота или существует, Пашинян сказал, что, по его мнению, опасность переворота в значительной степени управляема. "Я думаю, что это эмоциональная реакция. И мы не должны жестко обращаться с нашими братьями, они просто привлекли некоторых из наших друзей, но даже те, кого я решил уволить, все мои братья, они наши братья, они солдаты отечества, так что будьте спокойны», - Пашинян сказал.
Премьер-министр подчеркнул, что ничего другого, инцидента или иной ситуации. «В Армении должна быть атмосфера братства, что не означает, что не будет никаких политических дебатов, никаких разговоров», - сказал он, призвав, что никаких инцидентов не будет зарегистрировано.
Касаясь других вопросов, он сказал, что не уверен, что его отставка может стать решением вопроса. «Я внес несколько предложений, но, к сожалению, они были отклонены. Я считаю, что власть народа должна быть сохранена и защищена», - сказал Пашинян и пообещал более подробно выступить в 16:00.
Премьер-министр гуляет по улицам центра Еревана, отмечая, что в 16:00 в он на площади Республики объяснит суть проблемы, того, что произошло. Рядом с Пашиняном - его сын Ашот Пашинян. Премьер-министр подчеркнул, что внутри Армении не может быть конфликта.