Վաղարշակ Հարությունյանը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրենի հետ քննարկել է փոխգործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վաղարշակ Հարությունյանը փետրվարի 18-ին ընդունել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Ալեքսեյ Մելնիկովին։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ալեքսեյ Մելնիկովը ՀՀ պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ներկայացրել է ՀՀ և ՌԴ ռազմական փոխգործակցության շրջանակում իրականացված բեռնափոխադրումների ծավալներն ու կատարված աշխատանքները, նշել, որ Հարավկովկասյան երկաթուղին ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում ծառայությունները մատուցում է ամբողջությամբ և ըստ սահմանված կարգի։
Վաղարշակ Հարությունյանն ընդգծել է երկաթուղային հաղորդակցության ռազմավարական նշանակությունը և իրականացվող բեռնափոխադրումների կարևորությունը, նշել համագործակցության շարունակականության ապահովման անհրաժեշտությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև փոխգործակցության այլ հարցեր, այդ թվում՝ ԶՈՒ կարիքների բավարարման հետ ուղիղ առնչություն ունեցող երկաթուղային ցանցի որոշ ենթակառուցվածքների վերազինման վերաբերյալ։

Министр обороны Армении обсудил с гендиректором ЮКЖД вопросы сотрудничества
Министр обороны Армении Вагаршак Арутюнян 18 февраля принял генерального директора ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Алексея Мельникова.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе МО Армении, Алексей Мельников представил министру обороны Армении объемы грузоперевозок и проделанную работу в рамках армяно-российского военного сотрудничества, отметив, что в рамках взятых на себя обязательств услуги ЮКЖД предоставляются в полном объеме и в установленном порядке.
Вагаршак Арутюнян подчеркнул стратегическое значение железнодорожного сообщения и важность грузоперевозок, отметив необходимость обеспечения преемственности сотрудничества.
В ходе встречи стороны также обсудили другие вопросы сотрудничества, в том числе переоснащение некоторых инфраструктур железнодорожной сети, которые напрямую связаны с обеспечением потребностей Вооруженных сил.