ՓՊ-ն հրատարակել է պատերազմի հետևանքով տուժած անձանց խնդիրների լուծման վերաբերյալ ուղեցույց
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փաստաբանների պալատը ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած անձանց հնարավոր խնդիրների եվ դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ ուղեցույց է հրատարակել:
Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,այս առիթով հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Հայաստանի փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը ասաց, որ 44-օրյա արցախյան պատերազմի ժամանակահատվածում առնչվելով քաղաքացիների խնդիրներին, հասկացել են, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած անձանց որոշ խնդիրներ չեն լուծվում կամ լուծվում են դանդաղ, կամ էլ դրանց լուծման ճանապարհները շատ բազմիմաստ են, և պետք է դրանք դրանք բոլորը համախմբել:
«Այս առիթով մենք նախաձեռնեցինք և կազմեցինք մեկ ուղեցույց, որը կոչվում է «Ռազմական գործողությունների հետևանքով տուժած անձանց հնարավոր խնդիրների եվ դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ»: Փորձել ենք հնարավոր խնդիրները ներառել այս ուղեցույցում և արտացոլել դրանց լուծման ճանապարահները»,- ասաց Զոհրաբյանը:
Ուղեցույցում տեղ են գտել զոհված զինծառայողի ընտանիքի, վիրավորում ստացած զինծառայողների, գերեվարված և անհետ կորած զինծառայողների ընտանիքների մասին, առողջական խնդիրներ և վնասվածքներ ստացած անձանց, տեղահանված անձանց, քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի ընտանիքների և հաշմանդամություն ձեռք բերած անձանց, Սյունիքի մարզում հրետակոծություն կրած անձանց և մարտական գործողությունների մասնակիցների վերաբերյալ հարցեր:

ПА опубликовала справочник по решению проблем лиц, пострадавших в результате войны
Палата адвокатов опубликовала справочник, касающийся проблем лиц, пострадавших в результате военных действий и путей их решения.
Как сообщает «Арменпресс», председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян на пресс-конференции, созванной по этому поводу, сказал, что, сталкиваясь с проблемами лиц, пострадавших в 44-дневной Арцахской войне, они поняли, что их проблемы не решаются или решаются довольно медленно, или пути их решения очень многозначны, и необходимо их объединить.
“Поэтому мы инициировали и составили справочник, который называется “Возможные проблемы лиц, пострадавших в результате военных действий, и пути их решений”. В этом справочнике мы попытались собрать все возможные проблемы и отразить пути их решений”, - сказал Зограбян.
В справочнике нашли место проблемы семей погибших военнослужащих, раненых военнослужащих, семей пленных и без вести пропавших военнослужащих, лиц, которые получили проблемы со здоровьем и травмы, перемещенных лиц, семей погибших гражданских лиц, лиц, подвергшихся артобстрелу в Сюникской области, и участников боевых действий.