Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան օրը հեղինակի գործընկերները ծաղիկներ խոնարհեցին նրա շիրիմին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հրանտ Մաթևոսյանի ծննդյան օրը` փետրվարի 12-ին, հեղինակի գրչակից ընկերները, արվեստի երկրպագուներն այցելեցին Կոմիտասի անվան զբոսայգու պանթեոն` ծաղիկներ խոնարհելով մտավորականի շիրիմին:
Խոսելով Հրանտ Մաթևոսյանի գրականության ոչ միայն ազգային, այլև համաշխարհային լինելու մասին նրա որդին, «Հրանտ Մաթևոսյան» մշակութային-բարեգործական հիմնադրամի ղեկավար Դավիթ Մաթևոսյանը մեջբերեց հոր խոսքերը. «Չկա համաշխարհային գրականության կայացած միավոր, որն իր արմատներով խորապես ազգային չլինի»:
«Հենց իրական ազգայինն է, որ կարող է համաշխարհային դառնալ ու ճանաչվել, որովհետև միայն իրապես ապրված խոհերով ստեղծված գրականությունը, ձևակերպված խոսքը կարող են դառնալ միջազգային: Ազգային ասելով մենք այլ բան ենք հասկանում. մենք ենթագիտակցաբար հասկանում ենք մի փոքր գավառամիտ, մի փոքր չկայացած, մի փոքր տեղայնացված, իբր քո սեփական հոգսերից ու քեզանից խոսող, բայց իրականում ոչինչ էլ չասող գրականությունը, կինոն, երաժշտությունը, մինչդեռ ազգայինը խորապես միջազգային է և միջազգայինը՝ ազգային»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Դավիթ Մաթևոսյանը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում Հայաստանում կատարված իրադարձություններին՝ նա նշեց. «Եթե Աստված հորս և նրա սերնդակիցներին ավելի երկար կյանք տար, ու նրանք քանակապես շատ լինեին, մենք չէինք պարտվի, որովհետև նրանց գոյությունը չափորոշիչ էր պարտադրում, պատասխանատվություն նույնիսկ ամենաչկայացած կառավարություններում: Հիմա խոսքը կա, բայց այն պետք է անընդհատ հանրայնացնել ու տեղ հասցնել»,-ընդգծեց Դավիթ Մաթևոսյանը:
Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, ռեժիսոր, դերասանուհի Նարինե Գրիգորյանը, որն ամիսներ առաջ բեմադրել է Մաթևոսյանի «Գոմեշը» մոնոներկայացումը, գրողին հանճար է համարում: «Շատ կուզեի, որ բոլոր թատրոններում Մաթևոսյանի ստեղծագործությունների հիման վրա բեմադրված ներկայացումներ լինեին, քանի որ նրա ամեն մի նախադասությունը մի ամբողջ վեպ է. շատ հագեցած է, խորն է: Երբ անգիր էի սովորում տեքստը, կրկնակի հզորացա ստեղծագործության ուժից: Նրա ամեն մի բառն ընդգծում է նախադասության խորությունը, մեծությունը»,-շեշտեց Գրիգորյանը:
Նա կարծում է, որ պետք է անգիր իմանալ Մաթևոսյանի մի շարք ստեղծագործություններ ու ամբողջ աշխարհին ներկայացնել նրան այնպես, ինչպես կոլումբացիները ներկայացրին Մարկեսին:
Հրանտ Մաթևոսյանը ծնվել է Լոռվա Ահնիձոր գյուղում 1935 թվականին:Սովորել է Երևանի մանկավարժական ինստիտուտում: 1958-1962 թվականներին աշխատել է «Սովետական գրականություն» ամսագրում և «Գրական թերթում» որպես սրբագրիչ: Գրական ասպարեզ է իջել 1961 թվականին լայն արձագանք գտած «Ահնիձոր» ակնարկով։ Անդրանիկ ժողովածուն՝ «Օգոստոսը», լույս է տեսել 1967-ին: 1996-2000 թվականներին նախագահել է Հայաստանի գրողների միությունը:
Մաթևոսյանի երկերի հիման վրա և նրա սցենարներով նկարահանվել են «Մենք ենք, մեր սարերը», «Օգոստոս», «Աշնան արև», «Տերը» գեղարվեստական կինոնկարները, բեմադրվել են «Մեծ աշխարհի մեր անկյունը», «Չեզոք գոտի», «Մեծամոր» և այլ գործեր: Նրա երկերը թարգմանվել են շուրջ 40 լեզվով: Հրանտ Մաթևոսյանը մահացել է 2002 թվականին Երևանում: 2004-ին Հայաստանի գրողների միությունը սահմանել է Մաթևոսյանի անվան մրցանակ: Մաթևոսյանի անունով Երևանում կոչվել են դպրոց և փողոց:

В день рождения Гранта Матевосяна сотоварищи писателя возложили цветы к его могиле
В день рождения Гранта Матевосяна, 12 февраля, сотоварищи писателя и любители его творчества возложили в Пантеоне, в парке Комитаса, цветы к его могиле.
Как передает «Арменпресс», говоря о том, что литература Гранта Матевосяна является не только национальной, но и всемирной, его сын, руководитель Культурно-благотворительного фонда Гранта Матевосяна Давид Матевосян процитировал слова своего отца. «Не существует признанного экземпляра мировой литературы, который не имел бы глубоко национальных корней».
«Лишь истинное национальное может стать всемирным и быть признанным, потому что лишь литература, созданная с действительно живыми мыслями, сформулированными словами, может стать международной. Под национальным мы подразумеваем нечто иное. Мы подсознательно понимаем немного провинциальную, немного неразвитую, немного локализованную, якобы говорящую о твоих собственных заботах и о тебе, но на самом деле ничего не говорящую литературу, кино, музыку, в то время как национальное - глубоко международное и международное - национальное», - сказал Давид Матевосян.
Касаясь недавних событий в Армении, он сказал: «Если бы Бог моему отцу и другим представителям его поколения дал бы более долгую жизнь, а их было много, мы бы не проиграли, потому что их существование накладывало стандарт, ответственность даже на самые несостоятельные правительства. Сейчас есть слово, но его нужно постоянно публиковать и произносить».
Актриса Нарине Григорян, художественный руководитель театра Соса Саргсяна “Амазгаин”, поставившая несколько месяцев назад монолог Матевосяна «Бизон», считает писателя гением. «Хотелось бы, чтобы спектакли по произведениям Матевосяна ставились во всех театрах, потому что каждая его фраза - это целый роман. Он очень насыщенный, он глубокий. Когда я запоминала текст, меня вдвойне вдохновляла сила творчества. Каждое его слово подчеркивает глубину и размер предложения», - подчеркнула Григорян.
Она считает, что произведения Матевосяна нужно знать наизусть и представлять их всему миру, как колумбийцы представляют Маркеса.
Грант Матевосян родился в 1935 году в селе Ахнидзор Лорийской области. Учился в Ереванском педагогическом институте. С 1958 по 1962 год работал корректором журнала “Советская литература” и Литературной газеты. На литературную арену он вышел в 1961 году с произведением «Ахнидзор», получившим широкий резонанс. Первый сборник «Август» вышел в 1967 году. В 1996 - 2000 годах он возглавлял Союз писателей Армении.
По мотивам произведений Матевосяна и по его сценариям сняты фильмы «Мы и наши горы», «Август», «Наступает осень», «Наш уголок большого мира», «Нейтральная зона», «Мецамор» и другие. Его произведения переведены примерно на 40 языков. Грант Матевосян скончался в 2002 году в Ереване. В 2004 году Союз писателей Армении учредил Премию Гранта Матевосяна. Именем Матевосяна названы школа и улица в Ереване.