Անահիտ Ավանեսյանը ԵՄ դեսպանի հետ քննարկել է առողջապահական համակարգում գործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը հյուրընկալել է Հայաստանում Եվրոպական միության դեսպան, ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից:
Քննարկվել են առողջապահական համակարգում գործակցությանը վերաբերող հարցերը:
Անահիտ Ավանեսյանը շնորհակալություն է հայտնել աջակցության համար, հատկապես COVID-19-ի համավարակի դեմ պայքարում ցուցաբերված օգնության, ներառյալ` Շտապ բուժօգնության թիմերի (EMT) ժամանման ու հայ գործընկերի հետ համատեղ աշխատանքի համար: Հայաստանում ԵՄ դեսպանը ևս կարևորել է համատեղ իրականացվող ծրագրերը, հույս հայտնել, որ դրանք շարունակական բնույթ կկրեն:
«Հույս ունեմ` մեր համագործակցության շրջանակները չեն սահմանափակվի միայն կարճաժամկետ, խիստ հրատապություն ունեցող առողջապահական խնդիրների լուծմամբ, այլև կկարողանանք ընդգրկուն գործունեություն ծավալել ու ավարտին հասցնել նախկինում սկսած մեր բոլոր միասնական ծրագրերը»,- նշել է Անդրեա Վիկտորինը և հետաքրքրվել Հայաստանում կորոնավիրուսային իրավիճակով:
«Ուրախ եմ փաստել, որ համավարակով պայմանավորված իրավիճակը մեր երկրում արդեն կայուն է ու վերահսկելի, սակայն մենք չենք կորցնում զգոնությունը, փոխարենը լրջորեն աշխատում ենք պատվաստանյութերի ձեռքբերման և պատվաստումների գործընթացը սկսելու ուղղությամբ»,- ասել է նախարարը:
Անդրադառնալով հետպատերազմական խնդիրներին, որոնք, մասնավորապես, առնչվում են առողջապահական համակարգին, Անդրեա Վիկտորինը կարևորել է այդ գործում ՀՀ առողջապահության նախարարության ներգրավվածությունը: Առողջապահության նախարարը հստակեցրել է, որ մասնավորապես վերականգնողական ծրագրերում կառույցն ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերում: Խոսքը նաև պատերազմ ապրած արցախցիների, ՀՀ քաղաքացիների հոգեկան առողջության վերականգնմանն է վերաբերում:
Անահիտ Ավանեսյանը հանդիպման վերջում անդրադարձել է Արցախից ժամանակավորապես Հայաստան տեղափոխված անձանց բուժօգնության կազմակերպման խնդիրներին:

YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. Minister of Healthcare Anahit Avanesyan hosted Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, the ministry told Armenpress.
The cooperation in the healthcare sector was discussed during the meeting.
Minister Avanesyan thanked for the support provided in particular for fighting the COVID-19 pandemic, including for the arrival of emergency medical teams, as well as for the joint work with the Armenian partners.
The EU Ambassador attached importance to the ongoing joint programs, expressing hope that they will continue.
“I hope our cooperation frameworks will not be limited only to solving short-term, very urgent healthcare problems, but we will be able to conduct a comprehensive activity and complete all our joint programs launched in the past”, the EU Delegation chief said and was interested in the coronavirus situation in Armenia.
“I am happy to note that the coronavirus-related situation in our country is already stable and controllable, but we do not lose vigilance and are working very hard for acquiring the vaccines and starting the vaccination process”, the minister said.
Coming to the post-war problems, the EU Ambassador attached importance to the involvement of the ministry of healthcare on these matters. The minister stated that their structure is quite actively participating especially in the rehabilitation programs.