ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի. Անդրեյ Ռուդենկո
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Անդրեյ Ռուդենկոն ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությունը պետք է շարունակվի, քանի որ այն լուրջ ներդրում է ունեցել ԼՂ հակամարտության կարգավորման բազային սկզբունքների մշակման գործում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ռուդենկոն ասել է ռուսական ՏԱՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում: «Այդ սկզբունքների մեծ մասն արտացոլում են գտել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ: Խոսքն Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանների վերադարձի, փախստականների վերադարձի, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը միմյանց կապող միջանցք թողնելու, անվտանգության ապահովման, խաղաղապահ առաքելության, տարածաշրջանի տնտեսական և տրանսպորտային բոլոր կապերի ապաշրջափակման մասին է»,- ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Նրա խոսքով շարունակում է արդիական մնալ համընդհանուր քաղաքական կարգավորման հասնելու հարցը, ինչը Բուդապեշտում ԵԱՀԿ գագաթնաժողովի որոշման համաձայն (1994) դրվել է Մինսկի խմբի համանախագահների վրա: «Եռյակը հզոր միջազգային աջակցություն ունի և կարող է օգտակար լինել փոխադարձ ընդունելի մոտեցումների և հետագա քայլերի մշակման հարցում, այդ թվում՝ կարգավիճակային հարցերում: Սակայն զգույշ, առանց շտապելու, երբ կգա ժամանակը»,- նշել է Ռուդենկոն:
ՌԴ ԱԳ նախարարի տեղակալը հավելել է, որ հիմա ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, համանախագահները կարող են ակտիվություն ցուցաբերել հայերի և ադրբեջանցիների միջև վստահության միջոցառումներն ամրապնդելու հարցերում: Նրա գնահատմամբ՝ քաղաքացիական հասարակությունների միջև երկխոսությունը կնպաստի տարածաշրջանում իրավիճակի ընդհանուր առողջացմանը և քաղաքական ճանապարհով հետագա քայլերի համար նախադրյալների ստեղծմանը:

YEREVAN, FEBRUARY 10, ARMENPRESS. Russian Deputy Minister of Foreign Affairs Andrey Rudenkosays the activity of the OSCE Minsk Group Co-Chairs should continue, as, he adds, it had a major investment in the development of base principles for the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
“Most of these principles have been reflected in the 2020 November 9 statement”, he said in an interview to TASS, adding that the talk is about the return of refugees, leaving a corridor connecting Armenia and Nagorno Karabakh, ensuring security, the peacekeeping missing, the unblocking of economic and transportation communication of the region.
Mr. Rudenko noted that achieving a political settlement to the conflict is a relevant issue, which has been put on the Minsk Group Co-Chairs according to the OSCE summit decision (1994) in Budapest. “The Co-Chairmanship has a strong international support and can be useful in the development of mutually acceptable approaches and further actions, including in the status-related issues. However, cautiously, without hurry, when the time comes”, he said.
The Russian deputy FM added that now the OSCE Minsk Group, the Co-Chairs can show activeness in terms of strengthening trust measures between Armenians and Azerbaijanis. According to him, the dialogue between civil societies will contribute to the overall stabilization of the situation in the region and the creation of preconditions for future actions through political means.