Լևոն Բաբուջյանը՝ շախմատի առաջին խմբի մրցաշարի հաղթող
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը ավարտվեց Հայաստանի տղամարդկանց 81-րդ առաջնության առաջին խմբի մրցաշարը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին հայտնում է ֆեդերացիան: 13 հնարավորից վաստակելով 9 միավոր՝ մրցաշարի հաղթող դարձավ գրոսմայստեր Լևոն Բաբուջյանը։ 8.5 միավորով 2-րդ հորիզոնականը զբաղեցրեց գրոսմյաստեր Տիգրան Հարությունյանը, իսկ Մամիկոն Ղարիբյանը 8 միավորով եզրափակեց լավագույն եռյակը։ Վերը նշված 3 շախմատիստները նվաճեցին բարձրագույն խմբի ուղեգրեր։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց և կանանց առաջնությունների գրեթե բոլոր մասնակիցները հայտնի են: Կանանց Բարձրագույն խմբի առաջնությանը կմասնակցեն Մարիա Գեւորգյանը, Սիրանուշ Ղուկասյանը, Սուսաննա Գաբոյանը, Մարիամ Մկրտչյանը, Արփինե Գրիգորյանը, Աստղիկ Հակոբյանը, Նարե Առաքելյանը, Աննա Խաչատրյանը, Վերոնիկա Խաչատրյանը եւ Մարիամ Ավետիսյանը:
Տղամարդկանց մրցաշարի մասնակիցներից հայտնի են 9-ը: Նրանք են՝ Սամվել Տեր-Սահակյանը, Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, Մանուել Պետրոսյանը, Հայկ Մարտիրոսյանը, Զավեն Անդրիասյանը, Արման Փաշիկյան, Տիգրան Պետրոսյանը, Շանթ Սարգսյանը եւ Հովհաննես Գաբուզյանը: Մրցաշարերի բացման արարողությունները կկայանան փետրվարի 15-ին, ժամը 15։00-ին, Տ․Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը
Առաջին տուրի պարտիաները կկայանան փետրվարի 16-ին, ժամը 15։00։ Մասնակիցների ներկայությունը բացման արարողությանը պարտադիր է։

Левон Бабуджян - победитель первой группы шахматного турнира
В Доме шахмат им. Тиграна Петросяна завершился турнир первой группы 81-го мужского чемпионата Армении.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Федерация шахмат Армении. Набрав 9 очков из 13 возможных, победителем турнира стал гроссмейстер Левон Бабуджян. С 8,5 очками 2 место занял гроссмейстер Тигран Арутюнян, Мамикон Гарибян с 8 очками замкнул лучшую тройку. Они завоевали путевки в высшую лигу.
Ранее стали известны почти все участники чемпионата Армении по шахматам среди мужчин и женщин. В чемпионате среди женщин примут участие Мария Геворгян, Сирануш Гукасян, Сусанна Габоян, Мариам Мкртчян, Арпине Григорян, Астхик Акопян, Наре Аракелян, Анна Хачатрян, Вероника Хачатрян и Мариам Аветисян.
Известны и 9 участников мужского турнира. Это Самвел Тер-Саакян, Роберт Ованнесян, Мануэль Петросян, Айк Мартиросян, Завен Андриасян, Арман Пашикян, Тигран Петросян, Шант Саргсян и Оганес Габузян. Церемонии открытия турниров состоятся 15-го февраля в 15:00 в Доме шахмат им. Т. Петросяна.
Партии первого тура начнутся 16-го февраля в 15:00. Присутствие участников на церемонии открытия обязательно.