Ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խումբը հայկական կողմից կգլխավորի Մհեր Գրիգորյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու նպատակով՝ Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետերի նախագահությամբ ստեղծվող եռակողմ աշխատանքային խումբը հայկական կողմից կգլխավորիփոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը: «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկացավ ՀՀ փոխվարչապետի գրասենյակից:
Մոսկվայում հունվարի 11-ին կայացած՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է համատեղ հայտարարություն: Հայտարարության առաջին կետով մասնավորապես նշվել է՝ 2020 թ.-ի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության՝ տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակելու մասին 9-րդ կետի իրականացման նպատակով աջակցում ենք Հայաստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության փոխվարչապետների համատեղ նախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ.Վ. Պուտինի առաջարկը:
Աշխատանքային խումբն առաջին հանդիպումը կանցկացնի մինչև 2021 թ.-ի հունվարի 30-ը, որի արդյունքների հիման վրա կկազմի հայտարարության 9-րդ կետի կիրառումից բխող աշխատանքների հիմնական ուղղությունների ցանկը՝ որպես գերակայություններ ընդունելով երկաթուղային և ճանապարհային հաղորդակցությունները, ինչպես նաև կսահմանի Ադրբեջանի Հանրապետության, Հայաստանի Հանրապետության ու Ռուսաստանի Դաշնության միջև համաձայնեցված այլ ուղղություններ:

YEREVAN, JANUARY 12, ARMENPRESS. The trilateral working group chaired by the Armenian, Russian and Azerbaijani Deputy Prime Ministers with the purpose of unblocking all economic and transport communications in the region will be chaired from the Armenian side by Deputy Prime Minister Mher Grigoryan, his office said in a news release.
The trilateral task force is being created in pursuance of a statement signed between Armenia, Russia and Azerbaijan at the January 11 summit.
The working group, which will deal with the implementation of clause 9 of the 2020 November 9 statement between the Armenian, Russian and Azerbaijani leaders, will hold its first meeting by January 30, 2021.
The results of the first meeting are expected to elaborate the primary directions of work in pursuance of clause 9 of the agreement, prioritizing railway and road communications, as well as define other agreed directions between Armenia, Azerbaijan and Russia.