Իլոն Մասքը կորցրել Է առաջին տեղը Forbes-ի վարկանիշում
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: SpaceX եւ Tesla ընկերությունների ղեկավար Իլոն Մասքը կորցրել Է Forbes հանդեսի՝ մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշի առաջին տեղը՝ միեւնույն ժամանակ պահպանելով իր առաջնությունը Bloomberg Billionaires Index (BBI) վարկանիշում, որը հաշվարկվել Է Bloomberg գործակալության կողմից: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, վկայում են վարկանիշների տվյալները: Forbes Real-Time-ի տվյալներով՝ Մասքի կարողությունը կազմում Է 176,2 միլիարդ դոլար՝ մեկ օրում նվազելով 13,5 միլիարդով, ինչը թույլ Է տալիս նրան երկրորդ տեղն զբաղեցնել վարկանիշում:
Առաջին հորիզոնական Է վերադարձել Amazon-ի հիմնադիր Ջեֆ Բեզոսը, որի կապիտալը կազմում Է 182,1 մլրդ դոլար: Մեկ օր առաջ ամերիկյան հիմնական ֆոնդային ինդեքսները նվազել են, ընդ որում՝ Tesla-ի բաժնետոմսերն Էժանացել են միանգամից 7,8 տոկոսով՝ մինչեւ 811,19 դոլար: Միեւնույն ժամանակ, ըստ BBI-ի վարկածի, Մասքի կարողությունը կազմում Է 194 մլրդ դոլար (մեկ օրում նվազել Է 15,6 միլիարդով), իսկ Բեզոսի կարողությունը՝ 183 միլիարդ (նվազումը՝ 3,65 միլիարդ). գործարարները վարկանիշում զբաղեցրել են առաջին եւ երկրորդ տեղերը՝ համապատասխանաբար:
Այսպիսով, Մասքը, ըստ Bloomberg գործակալության վարկածի, շարունակում Է պահպանել առաջատարի դիրքը մոլորակի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակում: Forbes-ի վարկանիշի երրորդ հորիզոնականում տեղ Է գտել Louis Vuitton Moսt Hennessy-ի նախագահ Բեռնար Առնոն (154,6 միլիարդ դոլար), չորրորդ տեղն զբաղեցրել Է Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթսը (121,4 միլիարդ դոլար): Հինգերորդ հորիզոնականը բաժին Է ընկել Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգին՝ 94 միլիարդ դոլար կարողությամբ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Илон Маск потерял первое место в рейтинге Forbes
Глава компанийSpaceXиTeslaИлон Маскпокинул первое место рейтинга богатейших людей планеты журналаForbes, при этом сохранив свое лидерство в рейтинге Bloomberg Billionaires Index (BBI), рассчитываемом агентством Блумберг, следует из данных рейтингов.
По данным Forbes Real-Time, состояние Маска составляет 176,2 миллиарда долларов, снизившись за день на 13,5 миллиарда, что позволяет ему занять второе место в рейтинге. На первое место вернулся основатель AmazonДжефф Безос, чей капитал составляет 182,1 миллиарда долларов.
Днем ранее основные американские фондовые индексы снизились, при этом акции Tesla подешевели сразу на 7,8%, до 811,19 доллара,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
В то же время по версии BBI богатство Маска составляет 194 миллиарда долларов (снижение за день на 15,6 миллиарда), а состояние Безоса - 183 миллиарда (снижение на 3,65 миллиарда), бизнесмены заняли в рейтинге первое и второе места соответственно. Таким образом, Маск продолжает сохранять лидерство в списке богатейших людей планеты по версии агентства Блумберг.
На третьей строчке рейтинга Forbes находится президент Louis Vuitton Moët HennessyБернар Арно(154,6 миллиарда долларов), четвертое место занял основательMicrosoftБилл Гейтс(121,4 миллиарда). Пятая строчка досталась основателю FacebookМарку Цукербергус состоянием в 94 миллиарда долларов.