Շտապօգնության ծառայությունն անցյալ տարի ստացել է մոտ 60 հազարով ավելի կանչ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևան քաղաքի շտապ բուժօգնությունը 2020 թվականին իրականացրել է 322 հազար 167 կանչ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Շտապօգնություն ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
«2020 թվականի այդ ցուցանիշը 59 հազար 726 կանչով ավելի է եղել, քան 2019 թվականին: Մանկական կանչերի թիվը 2020 թվականին բավականին պակասել էր, իրականացրել ենք 8071 կանչով պակաս, քան 2019 թվականին: Հիվանդանոց է տեղափոխվել 3 911 հիվանդով պակաս, քան 2019 թվականին»,- նշեց Ստեփանյանը:
Անդրադառնալով կանչերի բնույթին՝ նա ընդգծեց, որ առաջին տեղում շարունակում են մնալ սրտանոթային հիվանդությունների հետ կապված կանչերը, ինչպես նաև սուր շնչառական հիվանդություններն ու վնասվածքները:
«Մենք անցյալ տարի 4 068 կանչով պակաս ենք սպասարկել վնասվածքներով հիվանդների, քան 2019 թվականին: Իսկ սուր շնչառական հիվանդություններով հիվանդները 13 հազար 735-ն էին»,- ասաց Ստեփանյանը։

В прошлом году в службу скорой помощи поступило на 60 000 звонков больше, чем в 2019
Как передает «Арменпресс», об этом журналистам сообщила директор ЗАО “Скорая помощь” Тагуи Степанян.
“В 2020 году этот показатель был на 59 726 вызовов больше, чем в 2019 году. Число детских вызовов в 2020 году значительно сократилось, мы получили на 8 071 вызов меньше, чем в 2019 году. В больницу госпитализировано на 3 911 больных меньше, чем в 2019 году”, - отметила Степанян.
Касаясь характера вызовов, она подчеркнула, что на первом месте остаются вызовы, связанные с сердечно-сосудистыми заболеваниями, а также острые респираторные заболевания и травмы.
“В прошлом году пациентов с травмами было меньше на 4 068, чем в 2019 году. Больных с острыми респираторными заболеваниями было 13 735”, - сообщила Степанян.