Գերեվարված հայ զինծառայողները պետք է անհապաղ վերադարձվեն Հայաստան․ Արման Թաթոյանի արձագանքն Ալիևի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի հայտարարությունը․
«Ադրբեջանի նախագահը, խոսելով այդ երկրում գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողների մասին, հայտարարել է, թե նրանք ռազմագերիներ չեն: Հայտարարել է նաև, թե նրանք ձերբակալված են ու նրանց որակել է` որպես ահաբեկիչներ:
Որպես Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան՝ հատուկ արձանագրում եմ, որ այս և նման հայտարարությունները կոպտորեն խախտում են հետպատերազմական մարդասիրական գործընթացը և մարդու իրավունքները պաշտպանող միջազգային պահանջները: Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը ուղիղ հակասում է նաև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի պահանջին, որը վերաբերում է գերիների կամ այլ կերպ անազատության մեջ գտնվող անձանց փոխանակում իրականացնելուն:
Ադրբեջանցի զինվորականների կողմից գերեվարված հայ զինծառայողները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն և վերադարձվեն Հայաստան: Դա պետք է արվի անհապաղ ու առանց որևէ նախապայման. նրանք կարգավիճակով ռազմագերիներ են:
Առանց այն էլ ինչպես պատերազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ դրանց դադարից հետո Ադրբեջանի իշխանություններն անընդհատ խախտել են մարդու իրավունքների միջազգային պահանջները, մարդասիրական պայմանավորվածությունները. արհեստական ձգձգվում է գերիների վերադարձը, չի հայտնվում նրանց իրական թիվը, այդ ողջ ընթացքում շարունակվել է նրանց նկատմամբ խոշտանգումն ու անմարդկային վերաբերմունքը, այդ մասին վկայող տեսանյութերի նպատակային հրապարակումը, խոչընդտվում է զոհվածների մարմինների փոխանակումը ու այլն:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրություններն ու զեկույցները հաստատում են, որ այս ամենը նպատակ ունի հոգեկան տառապանքներ պատճառել գերիների ընտանիքներին, խաղալ հայ հասարակության էմոցիաների հետ ու լարվածություն առաջացնել մեր երկրում:
Մշտադիտարկումն ակնհայտ հաստատում է, որ ադրբեջանական իշխանությունների դեպքում անհրաժեշտ է մշտապես գործել այնպիսի կոնկրետ երաշխիքներ ունենալով, որոնք կապահովեն նրանց կողմից
մարդասիրական պայմանավորվածությունների անխափան իրականացումը, մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների անխախտելիությունը:
Ուստի, հրավիրում եմ միջազգային հանրության ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցների ուշադրությունը Ադրբեջանի նախագահի նշված հայտարարությանը՝ բացառելու համար մարդասիրական գործընթացի որևէ խախտում, ապահովելու համար այդ գործընթացի խիստ համապատասխանությունը մարդու իրավունքների միջազգային պահանջներին»:

Пленных армянских военнослужащих надо вернуть незамедлительно․ ЗПЧ ответил на заявление Алиева
Защитник прав человека Республики Армения Арман Татоян отреагировал на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева об армянских военнослужащих, находящихся в плену в Азербайджане.
Арменпресс представляет заявление Защитника прав человека Армении․
«Говоря о находящихся в плену в этой стране армянских военнослужащих, президент Азербайджана заявил, что они являются не военнопленными. Он заявил, что они были арестованы, что они террористы.
Как Защитник прав человека Республики Армения особо отмечаю, что подобные заявления грубо нарушают послевоенный гуманитарный процесс и международные требования в области прав человека. Заявление президента Азербайджана прямо противоречит требованию пункта 8 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, в котором говорится об обмене пленными или другими удерживаемыми лицами.
Армянские военнослужащие, захваченные азербайджанскими военнослужащими, должны быть немедленно освобождены и возвращены в Армению. Это нужно сделать немедленно и без каких-либо предварительных условий — по статусу они являются военнопленными.
И без того, как во время боевых действий, так и после их прекращения, власти Азербайджана постоянно нарушали международные требования и гуманитарные соглашения в области прав человека. Возвращение пленных искусственно затягивается, их реальное количество не указывается, при этом продолжаются пытки и бесчеловечное обращение с ними, не прекращается целенаправленная публикация подтверждающих это видеороликов, создаются препятствия в процессе обмена телами жертв и т.д.
Исследования и отчеты сотрудников Защитника прав человека Армении подтверждают, что все это направлено на причинение душевных страданий семьям пленников, игру с эмоциями армянского общества и создание напряженности в нашей стране.
Мониторинг очевидным образом подтверждает, что в случае с властями Азербайджана необходимо всегда действовать с конкретными гарантиями, которые обеспечат неукоснительное выполнение ими гуманитарных договоренностей и международных требований.
Поэтому я обращаю внимание международного сообщества, и особенно международных организаций, своими мандатами уполномоченных защищать права человека, на вышеупомянутое заявление президента Азербайджана, дабы исключить любое нарушение гуманитарного процесса, обеспечить его строгое соответствие международным требованиям в области прав человека».