Առաջարկում եմ մեխանիզմ, որով լսվի բոլորի ձայնը. ՀՀ վարչապետն արտահերթ ընտրությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իշխանության ճակատագիրը պետք է որոշի ժողովուրդը, և ժողովրդի կամարտահայտությունն ի ցույց դնելու ձևերից մեկը խորհրդարանական ընտրություններն են: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին նշել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում:
«Ես առաջարկում եմ մեխանիզմ, որով լսվի բոլորի ձայնը, և այդ ձայների հարաբերակցությունը լինի կշռելի և չափելի: Եվ, ըստ էության, սա հանրային համերաշխություն ձևավորելու մի մեխանիզմ է: Ի վերջո, ինչի՞ մեջ է բանավեճը: Բանավեճը հետևյալի մեջ է՝ ո՞վ պետք է որոշի իշխանության ճակատագիրը: Իմ, և Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ նախանշված կանխավարկածն այն է, որ իշխանության ճակատագիրը պետք է որոշի ժողովուրդը»,-նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե ինչ-որ կարևորագույն բաներ փոխվելու են մինչև ընտրություններ՝ Ընտրական օրենսգիրք, Սահմանադրություն, կայուն մեծամասնություն, տոկոսներ, վարչապետ Փաշինյանը նշեց, որ նաև դա պետք է դառնա քննարկման թեմա: Նրա խոսքով, այսօր կա խորհրդարանական մեծամասնություն, որով կարող են այդ հարցերը լուծել, քննարկել, «Իմ քայլը» խմբակցության ներսում գալ համաձայնության և լուծել։
«Բայց մենք ուզում ենք, որ նաև այդ թեմաներով լինի քննարկում, և մենք լսենք տեսակետներ: Բովանդակային քննարկում ունենանք ամեն ինչի մասին: Այսքան ժամանակ ես ո՜չ լրագրողների, ո՜չ որևէ մեկի հետ զրույցում չեմ խուսափել որևէ հարցից, որևէ հարցի պատասխանելուց: Մարդիկ պնդում են, որ դավաճան է, վանկարկում են և ինձ մեղադրում են դավաճանության մեջ, ես ասում եմ՝ շատ լավ, պատրաստ եմ առերեսվել այդ մեղադրանքի հետ։ Թող մարդիկ որոշեն, ժողովուրդը որոշի՝ դավաճա՞ն եմ, թե՞ դավաճան չեմ: Ի՞նչ է, ես խուսափո՞ւմ եմ որևէ մեղադրանքից: Ընտրական օրենսգի՞րք՝ շատ լավ, ես իմ պատկերացումներն ունեմ, թե ինչպիսին դա պետք է լինի, թող մյուսներն էլ ասեն՝ ինչ պատկերացումներ ունեն։ Առաջին հերթին խորհրդարանական ուժերը, իհարկե, բայց նաև մյուս ուժերն էլ թող ասեն՝ ի՞նչ պատկերացում ունեն»,-հավելել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Предлагаю механизм, посредством которого будут услышаны все голоса: премьер-министр
Судьбу правительства должен решать народ, и один из способов высказывания воли народа - это парламентские выборы. Как сообщает «Арменпресс», об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал в интервью Петросу Казаряну.
“Я предлагаю механизм, при котором голос каждого будет услышан, соотношение этих голосов должно быть взвешенным и измеримым. И, по сути, это механизм построения общественной солидарности. В конце концов, о чем диспут? Он заключается в том, кто должен решать судьбу правительства. Моя точка зрения, изложенная в Конституции Республики Армения, состоит в том, что судьбу правительства должен решать народ”, - сказал Никол Пашинян.
На вопрос, будут ли выборов изменения в Избирательном кодексе, в Конституции относительно стабильного большинства, процентов, Пашинян ответил, что это должно стать предметом обсуждения. По его словам, сегодня есть парламентское большинство, с которым они могут решить эти вопросы, обсудить, прийти к соглашению в рамках фракции “Мой шаг”.
“Но мы хотим обсудить эти темы, мы хотим услышать мнения. Давайте все обсудим по существу. Я никогда не уклонялся от ответов на вопросы журналистов или чьих-либо. Говорят, что я предатель, кричат, обвиняют меня в измене, я отвечаю, что готов принять это обвинение. Пусть народ решит предатель я или нет. Я не избегаю обвинений. Относительно Избирательного кодекса у меня есть свои представления, каким он должен быть, но пусть и другие выскажут их идеи. В первую очередь, конечно, парламентские силы. Пусть и другие силы скажут, что они думают об этом”, - добавил Никол Пашинян.