Գիտնականը գնահատել է Չինաստանում ընկած երկնաքարի չափերը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինաստանի Ցինհայի նահանգում ընկած օբյեկտը, որը նման Է երկնաքարի, կարող Է լինել մինչեւ 1 մետր շառավղով եւ մոտավորապես 10 տոննա զանգվածով. հավանաբար, ՉԺՀ-ի մասնագետներին կհաջողվի այն գտնել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Կյոնհիի համալսարանի (Կորեայի Հանրապետություն) պրոֆեսոր Եվգենի Զուբկոն:
Դեկտեմբերի 23-ին Չինաստանի սեյսմոլոգիական կենտրոնը հաղորդել Է, որ տեղական ժամանակով 07:25-ին (Երեւանի ժամանակով 03:25-ին) Ցինհայի նահանգի Յուշու գավառում գրանցվել Է օբյեկտի անկում, որը նման Է երկնաքարի: Այլ մանրամասներ չեն ներկայացվում:
«Երկնաքարի ընկնելը հազվադեպ երեւույթ չԷ: Նշվում Է աստերոիդների բեկորների, գիսաստղերի եւ նույնիսկ այնպիսի մեծ մոլորակների արբանյակների, ինչպիսին Լուսինն Է, միջուկների անկում: Ինչ վերաբերում Է այս դեպքին, ապա սա, ամենայն հավանականությամբ, խոշոր օբյեկտ Է: Մթնոլորտ մտնելիս երկնաքարը հաճախ տաքանում Է Ցելսիուսի մինչեւ 3-4 հազար աստիճան, լինում Է տեսանելի դիապազոնով լուսարձակում, որը երեւում Է անզեն աչքով: Այդ օբյեկտի շառավիղը մոտավորապես մեկ մետր Է, ինչը նշանակում Է, որ զանգվածն ավելի քան 10 տոննա Է: Սա շատ խոշոր օբյեկտ Է: Այդ չափի երկնաքարերը հազվադեպ են հանդիպում, մոտավորապես մեկ դեպք՝ 1 սանտիմետր շառավղով երկնաքար ընկնելու 1 միլիարդ դեպքից»,-ասել Է Զուբկոն: Հետաքրքիր Է, որ օբյեկտի անկումը նկարահանել են բազմաթիվ ականատեսներ, թեեւ երկնաքերների մեծամասնությունը ընկնում են օվկիանոսի մեջ կամ չբնակեցված տարածք, նշում Է գիտնականը:

Ученый оценил размеры упавшего в Китае метеорита
Упавший в китайской провинцииЦинхайобъект, похожий на метеорит, мог быть радиусом до 1 метра и массой около 10 тонн, вероятно, специалистам из КНР удастся найти его.Как передает Арменпресс, об этом сообщил РИА Новости профессор Университета Кёнхи (Республика Корея) Евгений Зубко.
В среду сейсмологический центрКитаясообщил, что в 7:25 по местному времени (2:25 мск) зафиксировал падение объекта, похожего на метеорит, в уезде Юйшу провинции Цинхай. Других подробностей не приводилось.
"Падение метеоритов – явление нередкое. Отмечается падение осколков астероидов, ядер комет и даже спутников больших планет, таких как Луна. Что касается этого случая, это, скорее всего, крупный объект. При входе в атмосферу метеорит нагревается часто до 3-4 тысяч градусов Цельсия, появляется свечение в видимом диапазоне – его видно невооруженным глазом. Радиус этого объекта примерно 1 метр, значит, масса более 10 тонн. Это очень крупный объект. Метеориты такого размера встречаются редко, примерно один случай на миллиард случаев падения метеорита радиусом в 1 сантиметр", - сказал Зубко.
Интересно, что падение объекта засняло множество очевидцев, хотя большинство метеоритов падают в океан или на незаселенной территории, отмечает ученый.