Երևանի Կենտրոնի ավտոկայանատեղիները կարող են ծառայել որպես թաքստոց. նկուղների խնդիրը մտահոգիչ է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանի բոլոր 12 վարչական շրջաններում որպես թաքստոց և ապաստարան կարող են ծառայել բազմաբնակարան շենքերի նկուղները, ավտոկայանատեղիները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին Երևանի ավագանու նիստում ասաց փոխքաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը՝ անդրադառնալով նկուղները որպես ապաստարան օգտագործելու հարցին:
«Երևանում ունենք 4622 բազմաբնակարան շենք, սակայն ոչ բոլորում կա նկուղ: Մայրաքաղաքում կան և թաքստոցներ, և ապաստարաններ: Հիմնականում բազմաբնակարան շենքերում թաքստոցներ են դառնում նկուղները: Աշխատանքները հեշտ է կազմակերպել Կենտրոն վարչական շրջանում, որտեղ որպես թաքստոց կծառայեն ավտոկայանատեղիները, բազմահարկ շենքերի նկուղները: Պատերազմի ընթացքում այս առումով տարբեր խնդիրներ ի հայտ եկան»,- նշեց Սարգսյանը:
Քաղաքապետ Հայկ Մարությանն էլ խոսելով նույն հարցի շուրջ` նշեց, որ Երևանի բազմաբնակարան շենքերի նկուղներում հավաքված աղբը, վիճակը, խնդիրները 1-2 օրում հնարավոր չէ լուծել:
«Իրականում դա հենց բնակիչների սուրբ գործն է նաև դատարկ պահել այդ նկուղները, որոնք իրենք զավթել են, փակել են: Անձամբ ես եմ գնացել, ասել, որ բաց պետք է պահեք նկուղները, բացել եմ, հետո մի քանի օրից նորից փակում են, ասում են՝ մեր ապրանքը կգողանան: Նրանց ասել եմ, եթե մի բան սկսի, այդ ապրանքն է կարևոր, թե բնակիչների կյանքը: Ես հիմա կարող եմ ասել, որ անհավանական է, որ մեկ տարում այդ նկուղները բոլորը դատարկենք: Դրա ՕԳԳ-ն կարելի է մեծացնել, եթե բնակիչները իրենք իրենց նկուղները դատարկեն և տրամադրեն շենքին: Մենք չունենք լծակ, որ ստիպողաբար դատարկենք նկուղները»,- ասաց քաղաքապետը:

Паркинги в центре Еревана могут служить бомбоубежищами, подвалы вызывают беспокойство
Во всех 12 административных районах Еревана бомбоубежищами могут служить подвалы и автостоянки многоквартирных домов.
Как сообщает Арменпресс, об этом на заседании Совета старейшин Еревана заявил заместитель мэра Грачья Саркисян, касаясь вопроса использования подвальных помещений в качестве убежищ.
“В Ереване 4 622 многоквартирных домов, но не во всех есть подвалы. В столице есть и кладовки и убежища. Подвалы многоквартирных домов часто используются как кладовки. Работы легко организовать в административном районе Кентрон, где автостоянки и подвалы многоэтажных домов будут служить укрытиями. Во время войны в связи с этим возникли разные проблемы”, - сказал Саркисян.
Говоря об этом же, мэр Айк Марутян отметил, что проблемы подвалов многоквартирных домов Еревана, не могут быть решены за 1 - 2 дня.
“На самом деле это именно жители должны содержать эти подвалы пустыми, они захватили, закрыли их. Невероятно, чтобы за год все эти подвалы мы смогли опустошить. У нас нет рычагов воздействия, чтобы принудительно опустошать эти подвалы”, - сказал мэр.