Արցախցի գործազուրկ քաղաքացիները կապահովվեն վարձատրվող հասարակական աշխատանքով՝ օրական 8 հազար դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կառավարությունը հաստատեց վարձատրվող հասարակական աշխատանքների կազմակերպման միջոցով՝ վերջին պատերազմի հետևանքով տեղահանված և փաստացի Հայաստանում գտնվող Արցախի գործազուրկ քաղաքացիների ժամանակավոր զբաղվածության ապահովման միջոցառումը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, որոշման համաձայն, պատերազմի հետևանքով տեղահանված և փաստացի ՀՀ-ում գտնվող Արցախի գործազուրկ քաղաքացիների ժամանակավոր զբաղվածության ապահովման նպատակով նախագծով առաջարկվում է կազմակերպել վարձատրվող հասարակական աշխատանքներ՝ առավելագույնը 3 ամիս ժամկետով։
«Միջոցառման շրջանակում վարձատրվող հասարակական աշխատանքներում ընդգրկված շահառուին՝ օժանդակ աշխատանքներ կատարելու համար մեկ աշխատանքային օրվա համար նախատեսվում է վճարել 8 000 դրամ՝ ներառյալ եկամտային հարկը, դրոշմանիշային վճարը, ինչպես նաև օրենքով սահմանված դեպքերում` նպատակային սոցիալական վճարը: Աշխատավարձը վճարվում է աշխատած լրիվ օրերի համար:
Վարձատրվող հասարակական աշխատանքների մեկ միջոցառման արժեքը չի կարող գերազանցել 2 մլն դրամը, ընդ որում նշված ֆինանսական միջոցները նախատեսվում է տրամադրել աշխատավարձերի վճարման, ինչպես նաև շինանյութեր, բարեկարգման համար անհրաժեշտ այլ պարագաներ (այսուհետ՝ ապրանքներ) ձեռք բերելու, տեղափոխելու, աղբահանության ծախսերը փոխհատուցելու նպատակով: Միջոցառման շրջանակներում ապրանքներ ձեռք բերելու, տեղափոխելու, աղբահանության ծախսերը փոխհատուցելու նպատակով տրամադրվող գումարը չի կարող գերազանցել միջոցառման արժեքի 20 տոկոսը»,- ասված է հիմնավորման մեջ:

Безработные граждане Арцаха будут обеспечены оплачиваемой общественной работой
Правительство утвердило мероприятие по обеспечению временной занятости безработных граждан Арцаха, перемещенных вследствие последней войны и проживающих в Армении, посредством организации оплачиваемых общественных работ. Как передает «Арменпресс», согласно решению, с целью обеспечения временной занятости безработных граждан Арцаха, депортированных вследствие войны и фактически проживающих в Армении, предлагается организация оплачиваемых общественных работ сроком не более 3 месяцев.
“Бенефициару, вовлеченному в оплачиваемые общественные работы в рамках данного мероприятия, за один рабочий день предусматривается сумма в 8 000 драмов, включая подоходный налог, а также в установленных законом случаях и целевая социальная выплата. Заработная плата выплачивается за полный рабочий день.
Размер мероприятия оплачиваемых общественных работ не может превышать 2 млн драмов, при этом указанные финансовые средства планируется предоставить для выплаты зарплаты, а также для приобретения, транспортировки и компенсации расходов на строительные материалы и другие предметы, необходимые для благоустройства.