«Հարյուրամյա հայկական գրաֆիկա» ցուցադրությանը ներկայացվել է հայ արվեստագետների 400 ինքնատիպ աշխատանք
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հարյուրամյա հայկական գրաֆիկա» խորագրով ցուցադրության շրջանակում, որը բացվել է դեկտեմբերի 12-ին Գյումրու «Սթիլ» գրաֆիկայի թանգարանում, ներկայացված են վերջին հարյուր տարվա հայկական դասական և ժամանակակից ավելի քան 150 արվեստագետներ՝ 400 ցուցանմուշով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցուցադրությունը եզակի է, քանի որ արտահայտում է հայկական կերպարվեստի շարունակականությունն ու կապը սերունդների միջև՝ ամբողջացնելով հայկական գրաֆիկայի դպրոցը։
Այն համագործակցության հարթակ է ստեղծում հատկապես այն արվեստագետների համար, որոնք դեռևս կայացման փուլում են՝ հնարավորություն ընձեռելով նրանց մուտք գործել կերպարվեստի շուկա, զարգացնել և արդիականացնել այն։
«Ցուցադրության առանցքում արվեստագետ-թանգարան, դասական-ժամանակակից արվեստ երկխոսությունն է։ Երկխոսության այս տեսակն առաջին անգամ է կիրառվում Հայաստանում, չնայած որ բավականին արդիական է Եվրոպայում։ Ցուցադրությունը ներկայացնում է այն հսկա ներուժը, որը դեռևս անհասանելի է հայաստանցի արվեստասեր հասարակության համար, և որը դեռևս իր ընդերքում պահում է հայկական կերպարվեստը՝ թե՛ դասական և թե՛ ժամանակակից»,-նշում է «Սթիլ» գրաֆիկայի թանգարանի հիմնադիր, տնօրեն Արտուշ Մկրտչյանը։
Հայաստանցի արվեստագետներից բացի ցուցադրությանը ներկայացված են նաև հայ արվեստագետներ աշխարհի շուրջ 15 երկրներից՝ այդ թվում Բրազիլիայից, Ֆրանսիայից, Իսպանիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից։ Ներկայացված հայկական դասական գրաֆիկայի ականավոր գործիչների շարքում են Հակոբ Կոջոյանը, Մինաս Ավետիսյանը, Գառզուն, Գրիգոր Խանջյանը, Գոհար Իսայանը, Հակոբ Անանիկյանը, Անժելա Սարգսյանը, Կամո Նիգարյանը և այլք։ Ժամանակակից արվեստագետներից են Սարգիս Համալբաշյանը, Արարատ Սարգսյանը, Արման Գրիգորյանը, Լիլիթ Նիկողոսյանը, Վահան Թոփչյանը, Արման Համբարձումյանը, Կեվորգ Քասաբյանը, Անի Հովակը և այլն։
Ցուցադրությունը կազմակերպվել է ՀՀ կրթության,գիտության,մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։ Այն կշարունակվի մինչև 2021 թվականի մայիսի 1-ը։ Արվեստասեր հասարակությունը ցուցադրությանը կարող է ծանոթանալ նաև առցանց՝ հետևելով «Սթիլ» գրաֆիկայի թանգարանի ֆեյսբուքյան էջին։
«Սթիլ»-ը առաջին և միակ գրաֆիկայի թանգարանն է Հայաստանում։ Այն պաշտոնապես իր դռներն է բացել 2019 թվականի օգոստոսի 25-ին։ Թանգարանի շտեմարանը պարունակում է 17-21-րդ դարերի մոտ 6000 գրավյուրաներ, 300 հայկական դասական ու ժամանակակից արվեստագետների գրաֆիկական թերթեր, 1930-1960 թվականների խորհրդային ֆիլմերի մոտ 350 կինոաֆիշներ: Հավաքածուն համալրվել է մոտ 2000 խորհրդային ապակու հավաքածուով, որը եզակի է և միակը հետխորհրդային տարածքում:

На выставке “Столетняя армянская графика” представлено 400 работ армянских художников
На выставке “Столетняя армянская графика”, открывшейся 12 декабря в Музее графики “Стиль” в Гюмри, представлено 400 работ более 150 армянских классиков и современных художников последнего столетия представлены.
Как сообщает «Арменпресс», экспозиция уникальна, она выражает преемственность и связь армянского изобразительного искусства между поколениями, обобщая всю школу армянской графики.
Она создает платформу для сотрудничества, особенно для художников, которые находятся в процессе развития, давая им возможность выйти на рынок изобразительного искусства, развивать и модернизировать его.
“В основе экспозиции диалог художника и музея, классического и современного искусства. Этот тип диалога в Армении используется впервые, хотя в Европе он весьма актуален. Выставка представляет огромный потенциал, который пока недоступен для любителей искусства Армении, и который армянское изобразительное искусство как классическое, так и современное, все еще хранит в своих недрах” - сказал Артуш Мкртчян, основатель и директор Музея графики “Стиль”.
Помимо художников Армении, на выставке представлены и армянские художники из 15 стран, включая Бразилию, Францию, Испанию, США и Россию. Представлены работы выдающихся художников - Акопа Коджояна, Минаса Аветисяна, Гарзун, Григора Ханджяна, Гоар Исаян, Акопа Ананикян, Анжела Саргсян, Камо Нигарян и другие. Среди современных художников - Саргис Амалбашяна, Арарата Саргсяна, Армана Григоряна, Лилит Никогосян, Ваана Топчяна, Армана Амбарцумяна, Геворга Касабяна, Ани Овак и другие. Выставка организована при содействии Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении. Она продлится до 1 мая 2021 года. Любители искусства могут познакомиться с выставкой и в режиме онлайн, перейдя на страничку Музея графики “Стиль” в Facebook.
“Стиль” - первый и единственный музей графики в Армении. Он официально открыл свои двери 25 августа 2019 года. В музее около 6 000 гравюр с XVII по XXI вв., 300 графических работ армянских классиков и современных художников, а также около 350 афиш советских фильмов 1930 - 1960 годов. Коллекцию дополнила около коллекция советского стекла, в которой 2 000 образцов, она единственная на постсоветском пространстве.