ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում նպաստել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը հայ ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիական անձանց գերությունից վերադարձնելու խնդրով դռնփակ ռեժիմով հրատապ քննարկումից հետո ընդունեց միջազգային հանրությանը, կառույցներին ուղղված ուղերձ՝ կոչ անելով պահանջել Ադրբեջանից անհապաղ հայկական կողմին հանձնել գերիներին, դադարեցնել նրանց նկատմամբ խոշտանգումն ու անմարդկային վերաբերմունքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նիստի դռնփակ հատվածից հետո հիմնական զեկուցող ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն առաջարկեց ընդունել ԱԺ ուղերձ, ընթերցեց ուղերձի տեքստը.
«ՀՀ ազգային ժողովը, հիմնվելով ՄԱԿ-ի 1948թ. Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի, Պատերազմի զոհերի պաշտպանության մասին 1949թ. Ժնեւի կոնվենցիաների, Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին 1950թ. եվրոպական կոնվենցիայի, Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին 1965թ. միջազգային կոնվենցիայի եւ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ու մարդասիրական իրավունքի բնագավառում այլ միջազգային պայմանագրերի, միջազգային սովորութային իրավունքի, քաղաքակիրթ ազգերի կողմից ճանաչված իրավունքի սկզբունքների վրա.
Հաշվի առնելով հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի հանձնառությունը վերադարձնելու գերության մեջ հայտնված բոլոր անձանց, ինչպես նաեւ դիերը.
Արձանագրելով, որ ադրբեջանական կողմն արհեստական ձգձգում է գերության մեջ գտնվող անձանց ու դիերի վերադարձման գործընթացը, ակնհայտորեն թաքցնում իր վերահսկողության ներքո հայտնված ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող այլ անձանց իրական թիվը, շարունակում նրանց նկատմամբ դաժան, անմարդկային, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը, խոշտանգումները, ֆիզիկական եւ հոգեկան տառապանքները.
Խստորեն դատապարտելով ադրբեջանական կողմից իր զինված ուժերի ներկայացուցիչների միջոցով բացառիկ ցինիզմով խոշտանգումների, արժանապատվությունը նվաստացնող եւ այլ անմարդկային արարքների տեսագրումն ու տարածումը զանգվածային լրատվության միջոցներում եւ սոցիալական ցանցերում.
Հաշվի առնելով ադրբեջանական իշխանությունների համատարած եւ համակարգային քաղաքականությունը՝ ուղղված էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելություն սերմանելուն եւ թշնամանք բորբոքելուն, աշխարհի տարբեր մասերում հայերին սպանելու, խոշտանգելու եւ բռնության այլ դրսեւորումների հերոսացմանը՝, ուղերձով դիմում է Միջազգային հանրությանը՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին, ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտեին եւ Խոշտանգումների կանխման ենթակոմիտեին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Խոշտանգումների կանխման եվրոպական կոմիտեին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ միջազգային ու ազգային կազմակերպություններին, կառույցներին եւ անձանց, միջխորհրդարանական կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին: Եվ ԱԺ-ն կոչ է անում՝
հորդորել Ադրբեջանին՝ անհապաղ հայկական կողմին հանձնել իր վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիներին, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց.
պահանջել Ադրբեջանից դադարեցնել խոշտանգումները, անմարդկային եւ դաժան վերաբերմունքը ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց նկատմամբ.
պարտավորեցնել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել վերոնշյալ կոպտագույն խախտումների դրդապատճառ հանդիսացող հայատյացության քաղաքականությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ ուսումնական հաստատություններում, հասարակական, ռազմական եւ քաղաքական գործիչների հանրային խոսքում, զանգվածային լրատվության միջոցներում, սոցիալական ցանցերում, ինչպես նաեւ ցանկացած այլ դրսեւորման մեջ.
առավելագույն ջանքերով ու իրական քայլերով դադարեցնել քաղաքակիրթ աշխարհի համար անհանդուրժելի, Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների ու արժանապատվության ակնհայտ ոտնահարման, պատերազմական հանցագործությունների եւ ստանձնած միջազգային պարտավորություններից ամեն կերպ խուսափելու անսանձ քաղաքականությունը.
գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ միտված Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքով եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունների հարգմանն ու խստիվ պահպանմանը»:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Արման Աբովյանը քվեարկությունից առաջ տեղեկացրեց, որ փակ նիստի ֆորմատում չեն ստացել ոչ մի պատասխան՝ այն հուզող հարցերին, որոնց շուրջ այսօր գնում են քննարկումներ:

Парламент Армении призвал международное сообщество содействовать возвращению армянских пленных
Национальное собрание Республики Армения после закрытых дебатов по вопросу возвращения армянских военнопленных и пленных мирных жителей приняло обращение к международному сообществу, призывающее Азербайджан немедленно передать пленных армянской стороне и прекратить пытки и бесчеловечное обращение с ними. Как сообщает «Арменпресс», после закрытой части заседания главный спикер, лидер партии “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян предложил зачитать текст обращения НС принять его.
“Национальное собрание Республики Армения, основываясь на Всеобщая декларация прав человека, принятой ООН в 1948 г., Женевской конвенции о защите прав человека, принятой в 1949 г., Женевской конвенции основных свобод 1950 г. ,Европейская конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации 1965 года и других международных договоров в области международного права прав человека, гуманитарного права, обычного международного права, права, признанного цивилизованными странами,
учитывая обязательство армянской и азербайджанской сторон по возврату всех лиц, оказавшихся в плену,
констатируя, что азербайджанская сторона искусственно затягивает процесс возвращения находящихся в плену лиц и тел погибших военнослужащих, очевидным образом скрывает реальное число военнопленных и находящихся под ее контролем и других лиц, продолжает проявлять к ним жестокое, бесчеловечное, унижающее достоинство обращение, пытки, причинять физические и психологические страдания,
строго осуждая распространение представителями вооруженных сил азербайджанской стороны в средствах массовой информации и в социальных сетях видеозаписей пыток, дейаствий, унижающих достоинство пленных и других бесчеловечных деяний совершаемых с исключительным цинизмом,
учитывая тотальную и системную политику азербайджанских властей, направленную на разжигание организованной ненависти к этническим армянам и разжигание вражды, героизацию убийств, пыток и других проявлений насилия в разных частях мира Национальное собрание Республики Армения обращается к международному сообществу, к Совету ООН по правам человека и Организации Объединенных Наций, к Комитету против пыток и Подкомитет по предупреждению пыток, к Верховному комиссару ООН по правам человека, к Комитету по ликвидации расовой дискриминации, к Комиссару Совета Европы по правам человека, в Европейский комитет по предупреждению пыток, в Международный комитет Красного Креста и в другие международные и национальные правозащитные организации, в межпарламентские организации, а также к странам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ, и призывает:
Потребовать, чтобы Азербайджан немедленно передал армянской стороне военнопленных, других пленных и задержанных, находящихся под его контролем;
Потребовать от Азербайджана прекратить пытки, бесчеловечное и жестокое обращение с военнопленными, другими задержанными и гражданскими лицами;
Обязать Азербайджан прекратить политику антиармянства, являющуюся причиной указанных грубых нарушений, во всех сферах общественной жизни - в учебных заведениях, публичных выступлениях общественных, военных и политических деятелей, СМИ, социальных сетях, а также и любые другие проявления.
Максимальными усилиями и реальными шагами прекратить армяноненавистническую политику Азербайджана, в том числе и необузданную политику явного попрания прав и достоинства человека, военных преступлений и всяческого избегания взятых на себя международных обязательств.
Принять эффективные меры, направленные на строгое соблюдение обязательств Азербайджана в соответствии с международным правом прав человека и международным гуманитарным правом”.
Арман Абовян из фракции “Процветающая Армения” перед голосованием сообщил, что на закрытом заседании они не получили ответа на волнующие их вопросы, которые обсуждаются сегодня.