ԱԺ-ն միջազգային հանրությանը կոչ է անում նպաստել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովը հայ ռազմագերիներին և գերեվարված քաղաքացիական անձանց գերությունից վերադարձնելու խնդրով դռնփակ ռեժիմով հրատապ քննարկումից հետո ընդունեց միջազգային հանրությանը, կառույցներին ուղղված ուղերձ՝ կոչ անելով պահանջել Ադրբեջանից անհապաղ հայկական կողմին հանձնել գերիներին, դադարեցնել նրանց նկատմամբ խոշտանգումն ու անմարդկային վերաբերմունքը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նիստի դռնփակ հատվածից հետո հիմնական զեկուցող ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն առաջարկեց ընդունել ԱԺ ուղերձ, ընթերցեց ուղերձի տեքստը.
«ՀՀ ազգային ժողովը, հիմնվելով ՄԱԿ-ի 1948թ. Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրի, Պատերազմի զոհերի պաշտպանության մասին 1949թ. Ժնեւի կոնվենցիաների, Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին 1950թ. եվրոպական կոնվենցիայի, Ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին 1965թ. միջազգային կոնվենցիայի եւ մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքի ու մարդասիրական իրավունքի բնագավառում այլ միջազգային պայմանագրերի, միջազգային սովորութային իրավունքի, քաղաքակիրթ ազգերի կողմից ճանաչված իրավունքի սկզբունքների վրա.
Հաշվի առնելով հայկական եւ ադրբեջանական կողմերի հանձնառությունը վերադարձնելու գերության մեջ հայտնված բոլոր անձանց, ինչպես նաեւ դիերը.
Արձանագրելով, որ ադրբեջանական կողմն արհեստական ձգձգում է գերության մեջ գտնվող անձանց ու դիերի վերադարձման գործընթացը, ակնհայտորեն թաքցնում իր վերահսկողության ներքո հայտնված ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող այլ անձանց իրական թիվը, շարունակում նրանց նկատմամբ դաժան, անմարդկային, արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքը, խոշտանգումները, ֆիզիկական եւ հոգեկան տառապանքները.
Խստորեն դատապարտելով ադրբեջանական կողմից իր զինված ուժերի ներկայացուցիչների միջոցով բացառիկ ցինիզմով խոշտանգումների, արժանապատվությունը նվաստացնող եւ այլ անմարդկային արարքների տեսագրումն ու տարածումը զանգվածային լրատվության միջոցներում եւ սոցիալական ցանցերում.
Հաշվի առնելով ադրբեջանական իշխանությունների համատարած եւ համակարգային քաղաքականությունը՝ ուղղված էթնիկ հայերի նկատմամբ կազմակերպված ատելություն սերմանելուն եւ թշնամանք բորբոքելուն, աշխարհի տարբեր մասերում հայերին սպանելու, խոշտանգելու եւ բռնության այլ դրսեւորումների հերոսացմանը՝, ուղերձով դիմում է Միջազգային հանրությանը՝ ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդին, ՄԱԿ-ի խոշտանգումների դեմ կոմիտեին եւ Խոշտանգումների կանխման ենթակոմիտեին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարին, Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեին, Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Խոշտանգումների կանխման եվրոպական կոմիտեին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին եւ մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող այլ միջազգային ու ազգային կազմակերպություններին, կառույցներին եւ անձանց, միջխորհրդարանական կազմակերպություններին, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին: Եվ ԱԺ-ն կոչ է անում՝
հորդորել Ադրբեջանին՝ անհապաղ հայկական կողմին հանձնել իր վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիներին, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց.
պահանջել Ադրբեջանից դադարեցնել խոշտանգումները, անմարդկային եւ դաժան վերաբերմունքը ռազմագերիների, ներկալված եւ անազատության մեջ գտնվող քաղաքացիական այլ անձանց նկատմամբ.
պարտավորեցնել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել վերոնշյալ կոպտագույն խախտումների դրդապատճառ հանդիսացող հայատյացության քաղաքականությունը հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ ուսումնական հաստատություններում, հասարակական, ռազմական եւ քաղաքական գործիչների հանրային խոսքում, զանգվածային լրատվության միջոցներում, սոցիալական ցանցերում, ինչպես նաեւ ցանկացած այլ դրսեւորման մեջ.
առավելագույն ջանքերով ու իրական քայլերով դադարեցնել քաղաքակիրթ աշխարհի համար անհանդուրժելի, Ադրբեջանի հայատյաց քաղաքականությունը, այդ թվում՝ մարդու իրավունքների ու արժանապատվության ակնհայտ ոտնահարման, պատերազմական հանցագործությունների եւ ստանձնած միջազգային պարտավորություններից ամեն կերպ խուսափելու անսանձ քաղաքականությունը.
գործուն միջոցներ ձեռնարկել՝ միտված Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքով եւ միջազգային մարդասիրական իրավունքով ստանձնած պարտավորությունների հարգմանն ու խստիվ պահպանմանը»:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Արման Աբովյանը քվեարկությունից առաջ տեղեկացրեց, որ փակ նիստի ֆորմատում չեն ստացել ոչ մի պատասխան՝ այն հուզող հարցերին, որոնց շուրջ այսօր գնում են քննարկումներ:

Parliament calls on international community to contribute to return of Armenian POWs from Azerbaijan
YEREVAN, DECEMBER 8, ARMENPRESS. The Armenian Parliament adopted a message addressed to the international community and organizations over the return of the Armenian prisoners of war and captured citizens from Azerbaijan, calling on to demand Baku to immediately hand over the POWs to the Armenian side and stop torture and inhuman treatment against them.
The message was adopted following the Parliament’s urgent debate which was held in a closed-format.
Main rapporteur, head of the opposition Bright Armenia faction Edmon Marukyan proposed to adopt the message and read the text:
“The National Assembly of Armenia,
Based on the 1948 UN Universal Declaration of Human Rights, the 1949 Geneva Conventions on Prisoners of War, the 1950 European Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, the 1965 International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination and other international agreements on international law of human rights and humanitarian law, customary international law, principles of right recognized by civilized nations,
Taking into account the commitment of the Armenian and Azerbaijani sides to return all persons who are in captivity, as well as the bodies,
Recording that the Azerbaijani side is artificially prolonging the process of the return of POWs and bodies, is obviously hiding the real number of prisoners of war, captured and other detained persons, is continuing ill, inhuman treatment, tortures, physical and psychological sufferings against them,
Strongly condemning the video recording and spreading of the torture and inhuman treatment by the Azerbaijani side through its armed forces in media outlets and social networks,
Taking into account the widespread and systematic policy of the Azerbaijani authorities on spreading organized hatred against ethnic Armenians, is addressing the international community – the UN Human Rights Council, the UN Committee Against Torture and the Sub-Committee on Prevention of Torture, the UN High Commissioner for Human Rights, the Committee on Elimination of Racial Discrimination, the Human Rights Commissioner of the Council of Europe, the European Committee on Prevention of Torture, the International Committee of Red Cross and other international and national organizations dealing with human rights, as well as individuals, inter-parliamentary organizations, as well as the Co-Chair countries of the OSCE Minsk Group.
And the National Assembly calls on
to urge Azerbaijan to immediately hand over the prisoners of war, captured and other detained civilians to the Armenian side,
to urge Azerbaijan to stop torture, inhuman and ill treatment against prisoners of war, captured and other detained civilians,
to oblige Azerbaijan to stop the Armenophobic policy in all spheres of public life, such as in educational facilities, in public remarks of public, military and political figures, in media outlets, social networks, etc”, the statement says.