Հայաստանն առաջարկում է գերիների փոխանակման գործընթացում կիրառել «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը դեկտեմբերի 2-ին ընդունել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Տիգրան Ավինյանի գրասենյակից:
Ողջունելով հյուրին՝ փոխվարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ռուսական կողմին Արցախում ռազմական գործողությունների դադարեցման ու հրադադարի հաստատման գործում ունեցած առանցքային դերակատարության համար:
Հանդիպման ընթացքում հանգամանորեն քննարկվել են գերիների փոխանակման գործընթացին, անհետ կորած անձանց որոնողական աշխատանքներին ու զոհվածների դիերի հայտնաբերման գործողություններին վերաբերող հարցերը: Փոխվարչապետը նշել է, որ այս խնդիրները Հայաստանի կառավարության օրակարգում առաջնային ու հրատապ տեղ են գրավում և ամեն ինչ արվում է գործընթացը հնարավորինս արագացնելու համար:
Տիգրան Ավինյանն ասել է, որ գերիների փոխանակման գործընթացում հայկական կողմն առաջարկում է կիրառել «բոլորը բոլորի դիմաց» սկզբունքը: Բացի այդ, առաջարկվում է ստեղծել մեխանիզմ, որի համաձայն եթե ապագայում կողմերից որևէ մեկի մոտ նոր գերիներ հայտնվեն, ապա նրանք անմիջապես ու առանց որևէ նախապայմանների պետք է հետ վերադարձվեն:
Դեսպան Կոպիրկինը նշել է, որ գերիների, անհետ կորածների ու զոհվածների դիերի հայտնաբերման հարցերը գտնվում են Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարության ուշադրության կենտրոնում, որը հատուկ նշանակություն է տալիս 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթների համապարփակ իրականացմանը:
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը կարևորել է Արցախի բնակչության հումանիտար խնդիրների լուծման հարցում Ռուսաստանի ցուցաբերած օգնությունը: Նա նաև ընդգծել է միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների Արցախ անխափան մուտքի կարևորությունը:

Armenia proposes “all for all” principle in exchange of POWs
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. Deputy Prime Minister Tigran Avinyan held a meeting on December 2 with the Ambassador of Russia to Armenia Sergey Kopyrkin.
Avinyan thanked the ambassador for the key role Russia played in ending the war in Artsakh and establishing ceasefire.
Issues related to the exchange of prisoners of war, search operations for the missing persons and the retrieval of the bodies of the victims were discussed. Avinyan said that these issues are top priority tasks for the Armenian government and everything is being done to accelerate the process, his office said in a news release.
Avinyan told the ambassador that Armenia is proposing the “all for all” principle in the exchange of prisoners. In addition, a mechanism is proposed envisaging that in the event of new prisoners appearing in either of the sides in the future, they should immediately be returned without any preconditions.
The Russian ambassador said that the issues of the POWs, the missing persons and the search for the bodies of the dead are under the spotlight of the top leadership of Russia.