Ադրբեջանում 150 հայ ռազմագերիների գտնվելու մասին լուրերը կեղծ են. Զառա Ամատունի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան գրասենյակի հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին նշում է, որ տարածված լուրերը, թե Ադրբեջանում 150 հայ ռազմագերի կա, կեղծ են: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Զառա Ամատունին այս մասին ասաց նոյեմբերի 27-ին կայացած առցանց քննարկման ընթացքում:
«Այն լրատվամիջոցներից, որոնք տարածել են այս տեղեկությունը, փորձել ենք ճշտել՝ որտեղից են վերցրել լուրը՝ չկարողացանք: ԿԽՄԿ-ն երբեք չի հրապարակել և չի էլ հրապարակելու վիճակագրական տվյալներ փնտրվող անձանց վերաբերյալ: Յուրաքանչյուր դեպքի հետ կապված աշխատում ենք իշխանությունների հետ: Ընդհանրապես մեր աշխատանքը բավականին զգայուն իրավիճակներում է տեղի ունենում՝ յուրաքանչյուր դեպքով պատասխանատու իշխանությունների հետ կոնֆիդենցիալ ձևաչափով: Միայն կողմերն են իրավասու հրապարակել գերեվարված անձանց տվյալները: Մենք միայն կարող ենք այս մարդկանց ճակատագրերը ուշադրության կենտրոնում պահել:Մեր տեսակցությունների մասին տեղեկացվում են նաև անազատության մեջ հայտնված անձանց ընտանիքները: Հոկտեմբերի կեսերից ճշտել ենք մի շարք գերեվարված անձանց տվյալներ, որոնց մասին տեղյակ ենք պահել նաև նրանց ընտանիքներին: Դիմում եմ այդ ընտանիքներին, որպեսզի կապի մեջ լինեն մեզ հետ»,- ասաց Ամատունին:
Ինչ վերաբերում է գերեվարված անձանց վերադարձնելու հարցում ԿԽՄԿ դերակատարությանը, Զառա Ամատունին ընդգծեց, որ նման գործառույթ ԿԽՄԿ-ն չունի:
«Մենք միջազգային իրավունքի պարտավորությունների ներքո կողմերին տեղեկացնում ենք այն մասին, որ գերեվարվածներին պետք է հեռու պահեն հանրային ուշադրությունից: Վերադարձնելու որոշում կարող են ընդունել միայն կողմերը, իսկ ԿԽՄԿ-ն միայն կարող է օգնել»,- նշեց Զառա Ամատունին:

Слухи о нахождении в Азербайджане 150 армянских военнопленных ложны: Зара Аматуни
Зара Аматуни, руководитель программ по коммуникации и профилактике Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении, заявила, что слухи о 150 армянских военнопленных, находящихся в Азербайджане ложны. Как сообщает «Арменпресс», об этом Зара Аматуни заявила в ходе онлайн обсуждения, состоявшегося 27 ноября.
“Мы пытались выяснить в средствах массовой информации, распространяющих эту информацию, откуда поступила эта информация, но не смогли. МККК никогда не публиковал, и не будет публиковать статистические данные о разыскиваемых лицах. Мы работаем с властями по каждому делу. В целом, наша работа проходит в довольно деликатных ситуациях, по каждому случаю мы работаем с ответственными органами. Только стороны имеют право публиковать данные о пленниках.
Мы можем лишь судьбы этих людей держать под своим вниманием, и информировать их семьи о наших посещениях. С середины октября мы выяснили данные о ряде пленных, о которых сообщили их семьям. Я призываю эти семьи быть с нами на связи”, - сказала Аматуни.
Что касается роли МККК в возвращении пленных, Зара Аматуни подчеркнула, что у МККК нет такой функции.
“В соответствии с международным правом мы лишь информируем стороны о том, что пленники не должны быть в зоне внимания общественности. Решение о возвращении может быть принято только сторонами, МККК может только помочь”, - сказала Зара Аматуни.