Դեսին-Շարպիո քաղաքը Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է արել ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիական Դեսին-Շարպիո քաղաքը բանաձև է ընդունել Արցախում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ, որտեղ Ֆրանսիայի կառավարությանը կոչ է անում ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից:
Բանաձևում, մասնավորապես, նշված է.
«Մինչդեռ ողջ աշխարհում աննախադեպ առողջապահական, տնտեսական և սոցիալական ճգնաժամ է, սեպտեմբերի 27-ից մենք ականատեսն ենք թուրքական զինված ուժերի և սիրիացի վարձկանների աջակցությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի արտասովոր հարձակմանը Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի խաղաղ հայ բնակչության դեմ:
Պատմական Հայաստանի արևելյան մասում գտնվող այս տարածքը, որ քրիստոնեության բնօրրանն է, հազարամյակներ ի վեր բնակեցված է հայերով: 1921 թ.-ին Իոսիֆ Ստալինի կամայական և միակողմանի որոշմամբ այն կցվել է Ադրբեջանին: 1988 թ-ից սկսած ժողովուրդների ազատատենչությունը Խորհրդային Սոցիալիստական Հանրապետություններին ստիպեց վերափոխվել անկախ պետությունների, որոնք, համաձայն միջազգային իրավունքի, անմիջապես ճանաչում ստացան: Արցախի ժողովուրդը հանրաքվեի միջոցով իրեն հռչակեց անկախ հանրապետություն:
Արցախի և Հայաստանի՝ Եվրոպայի դարպասների արևելյան սահմաններում գտնվող այս քրիստոնեական տարածքի ճակատագրի հարցն անցնում է միայն իր բնակիչների ապագայի սահմաններից: Եվ բոլորը դա պետք է գիտակցեն։ Նոյեմբերի 9-ին հայտարարվեց ցավալի զինադադարը, և չնայած որ մենք ողջունում ենք Ֆրանսիայի դրական վերաբերմունքը, որը հանդես եկավ մարտերը դադարեցնելու կոչով, այնուամենանիվ մենք ցավում ենք, որ վերջինս, ինչպես նաև Եվրոպան և ՆԱՏՕ-ն չմիջամտեցին՝ կանգնեցնելու նվաճողական Ադրբեջանին, որի նպատակը հայ բնակչության դեմ կրկին հանցագործություններ կատարելն է և Արցախի տարածքները աստիճանաբար զավթելը:
Արցախի ու Հայաստանի հայերը ցանկանում են ազատ ու խաղաղ ապրել իրենց պապենական հողերում: Ուստի մենք ցավով ենք արձանագրում Արցախի տարածքների կորուստը ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին համաձայնագրի արդյունքում:
Հետևաբար, Դեսին-Շարպիյոյի քաղաքային խորհուրդը արտահայտում է հետևյալ կոչը.
Ֆրանսիայի կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչում՝ որպես իր բնակչության անվտանգության, տարածաշրջանային և գլոբալ կայունության գրավական, մասնակցություն միջազգային մարդասիրական օգնության ալիքին՝ բացառիկ ֆինանսական օժանդակություն տրամադրելով Արցախի Հանրապետությանը»:

Город Десин-Шарпио призвал правительство Франции признать Республику Арцах
Французский город Десин-Шарпио принял резолюцию по ситуации в Арцахе, призывающую правительство Франции признать Республику Арцах. Об этом «Арменпресс» сообщили в Министерстве иностранных дел Республики Арцах.
В резолюции, в частности, говорится:
“В то время как в мире наблюдается беспрецедентный кризис в области здравоохранения, экономики и социальной защиты, с 27 сентября мы стали свидетелями чрезвычайного нападения азербайджанских вооруженных сил на мирное армянское население Нагорного Карабаха и Армении, совершенное при поддержке Турции и сирийских наемников.
Этот район в восточной части исторической Армении, в которой зародилось христианство, на протяжении тысячелетий был населен армянами. В 1921 году волевым односторонним решением Иосифа Сталина он был присоединен к Азербайджану. С 1988 г. стремление народов к свободе вынудило Советские Социалистические Республики стать независимыми государствами, которые немедленно были признаны в соответствии с международным правом. Народ Арцаха на референдуме также объявил себя независимой республикой.
Вопрос о судьбе этой христианской территории Арцаха и Армении, у ворот восточных границ Европы, выходит за пределы будущего ее жителей. И все должны понимать, что 9 ноября был объявлен болезненный режим прекращения огня. Хотя мы приветствуем позитивный настрой Франции, которая призвала к прекращению боевых действий, но мы сожалеем, что последняя, как и Европа и НАТО, не вмешалась, чтобы остановить вторжение Азербайджана, направленное на армянское население, целью которого является повторяющееся совершение преступлений против армянского населения и постепенный захват территорий Арцаха.
Армяне Арцаха и Армении хотят жить свободно и мирно на своих исконных землях. Поэтому мы сожалеем о потере территорий Арцаха в результате этого заявления по прекращению огня.
Исходя из этого, городской совет Десин-Шарпио выступает со следующим призывом:
Франция должна признать Республику Арцах в качестве гаранта безопасности своего населения, региональной и глобальной стабильности, участвовать в программах оказания международной гуманитарной помощи, предоставлять исключительную финансовую помощь Республике Арцах”.