Մոսկվան Անկարային համոզել է խաղաղապահներ չուղարկել ԼՂ՝ նկատի ունենալով անցած տարիների ծանր ժառանգությունը․ Պուտին
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Մոսկվային հաջողվել է համոզել Ադրբեջանին և Թուրքիային, որ պետք չէ նախադրյալներ ստեղծել և խափանել Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ պայմանավորվածությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Россия 24 հեռուստաընկերության եթերում այս մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։ «Ինչ վերաբերում է խաղաղապահ առաքելությանը, ապա, այո, իսկապես և Ադրբեջանը, և Թուրքիան միշտ խոսել են խաղաղապահ գործողություններում Թուրքիայի մասնակցության հնարավորության մասին։ Ես ամեն դեպքում կարծում եմ, հաջողվել է համոզել մեր թուրք գործընկերներին և Ադրբեջանում մեր գործընկերներին, որ պետք չէ պայմաններ ստեղծել, որոնք կարող են խափանել մեր պայմանավորվածությունները։ Այնպիսի պայմաններ, որոնք կարող էին պայմանավորվող կողմերից մեկին հրահրել ինչ-որ ծայրահեղ մեթոդների և ծայրահեղ գործողությունների»,-նշել է Պուտինը և մանրամասնել, որ նկատի ունի անցած տարիների շատ ծանր ժառանգությունը և այն, ինչ կապված է Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին տեղի ունեցած ողբերգական և արյունալի իրադարձությունների ու ցեղասպանության հետ։
«Դա գործոն է, որը կարելի է ճանաչել կամ չճանաչել։ Ինչ-որ մեկը ճանաչում է, իսկ ինչ-որ մեկն աշխարհում չի ճանաչում։ Բայց Ռուսաստանի համար այստեղ խնդիր չկա։ Մենք վաղուց այդ ամենը ճանաչել ենք։ Սակայն ինչի համար հրահրել Հայաստանին շփման գծում թուրք զինվորների ներկայությամբ։ Ես կարծում եմ, որ նաև նախագահ Էրդողանը դա հրաշալի ընդունեց և հասկացավ։ Այստեղ մենք ոչ մի խնդիր չենք ունեցել»,- ասել է ՌԴ նախագահը։

Moscow persuaded Ankara not to send peacekeepers to NK, given difficult legacy of the past– Putin
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Moscow has been able to persuade Azerbaijan and Turkey that conditions that can thwart the agreements on Nagorno Karabakh should not be created, ARMENPRESS reports Russian President Vladimir Putin told Russia-24.
''As refers to the peacekeeping mission, Azerbaijan and Turkey always talked about the possibility of Turkey's participation in peacekeeping efforts. Anyway, I think that we have been able to persuade our Turkish partners and our colleagues in Azerbaijan that conditions that can thwart our agreements should not be created, conditions that can push one of the parties of the agreement to some extreme methods and extreme actions'', Putin said, clarifying that he means the very heavy legacy of the past years and the tragic and bloody incidents and the genocide that took place during the years of the World War I.
''It's a factor that can be recognized or not recognized. Someone recognizes it, someone does not recognize it. But there are no issues for Russia here. We recognized it long ago. So why to provoke Armenia with the presence of Turkish soldiers on the contact line? I think President Erdoğan also admitted this andunderstood. We encountered no problems here'', the Russian President said.