ՌԴ և Ավստրիայի արտգործնախարարները քննարկել են ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավստրիական կողմի նախաձեռնությամբ Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ավստրիայի Հանրապետության եվրոպական և արտաքին գործերի դաշնային նախարար Ալեքսանդր Շալենբերգի հետ, որի ընթացքում քննարկել են ԼՂ շուրջ ստեղծված իրավիճակը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածելՌԴ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
«Լավրովը գործընկերոջը մանրամասն տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում նոյեմբերի 10-ից կրակի դադարեցման նպատակով Ռուսաստանի ձեռնարկած միջնորդական ջանքերի և տարածաշրջանում առկա իրավիճակի մասին: Նախարարները համաձայնել են միջազգային կառույցների ակտիվ ներգրավման անհրաժեշտության հարցով, այդ թվում ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, ԿԽՄԿ-ն, մարդասիրական խնդիրների լուծման համար, և տարածաշրջանում մշակութային և կրոնական ժառանգության պաշտպանության համար »,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Главы МИД РФ и Австрии обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе
По инициативе австрийской стороны 17 ноября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с федеральным министром европейских и иностранных дел Австрийской Республики Александром Шалленбергом.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт МИД РФ, Сергей Лавров подробно проинформировал коллегу о посреднических усилиях, предпринятых Россией в целях полного прекращения огня в зоне нагорно-карабахского конфликта с 10 ноября с.г. и актуальной ситуации в регионе.
Министры согласились с необходимостью активного вовлечения международных организаций, включая УВКБ, ЮНЕСКО, МККК, для решения гуманитарных проблем и защиты культурного и религиозного наследия в регионе.