ՌԴ-ն շահագրգռված է ամրապնդել ԿԽՄԿ-ի հետ փոխգործակցությունը ԼՂ-ում. Լավրով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շահագրգռված է ամրապնդել փոխգործակցությունը Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության հետ Լեռնային Ղարաբաղում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ հայտնելով, որ ՌԴ ԱԳ նախարարն այս մասին ասել է Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպության նախագահ Պետեր Մաուերի հետ հանդիպմանը:
«Մենք հիմա փոխգործակցության լրացուցիչ դաշտ ենք ստացել, ես նկատի ունեմ Լեռնային Ղարաբաղը: Մեկ շաբաթ առաջ ստորագրվել է եռակողմ հայտարարություն Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների միջև: Այնտեղ տեղակայվում է ռուսական խաղաղապահ կոնտինգենտ, և մենք գիտենք, թե որքան ակտիվ և ինչքան վաղուց է Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունն աշխատում այդ տարածաշրջանում: Մենք շահագրգռված ենք ամրապնդել փոխգործակցությունը, որն արդեն ակտիվ զարգանում է»,- ասել է Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը հիշեցրել է, որ ՌԴ-ն և Կարմիր խաչի միջազգային կազմակերպությունը սերտ համագործակցում են տարբեր տարածաշրջաններում: «Մեր շփումները մշտական բնույթ ունեն և միասին աշխատելու ուղղություններ կան, որովհետև, ցավոք, հումանիտար ճգնաժամերի, հակամարտությունների թիվն աշխարհում չի նվազում»,- նշել է Սերգեյ Լավրովը:

Russia interested in strengthening cooperation with ICRC in Nagorno Karabakh – Lavrov
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergei Lavrov has stated that Russia is interested in strengthening the mutual cooperation with the International Committee of Red Cross (ICRC) in Nagorno Karabakh, reports TASS.
“We have received an additional field for mutual partnership, I mean Nagorno Karabakh. A week ago a trilateral statement has been signed by the leaders of Armenia, Russia and Azerbaijan. A Russian peacekeeping contingent is being deployed there, and we know how active and how long the ICRC has been working in that region. We are interested in strengthening that cooperation which is already developing actively”, Lavrov said at a meeting with ICRC President Peter Maurer.
The Russian FM reminded that Russia and the ICRC are closely cooperating in different regions. “Our contacts are of permanent nature and there are directions for joint work because, unfortunately, the number of humanitarian crises, conflicts is not decreasing in the world”, Lavrov noted.