ՀՀ մշակույթի, արվեստի և գիտության գործիչներն ուղերձ են հղել ՌԴ, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի նախագահներին, միջազգային կառույցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի մշակույթի, արվեստի և գիտության գործիչները ուղերձ են հղել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին, ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Ջո Բայդենին, Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին, ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշին, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ուղերձում նշվում է, որ ռազմական գործողությունների հետևանքով Արցախում (Լեռնային Ղարաբաղ) և շրջակա տարածքներում ստեղծված իրավիճակում, երբ, մանավանդ, Արցախի Հանրապետության որոշ տարածքներ Ադրբեջանի Հանրապետության տիրապետության տակ են գտնվում, Հայաստանի մշակույթի, արվեստի և գիտության գործիչներն իրենց խորին համոզմունքն են արտահայտում այն մասին, որ լրջորեն վտանգվում են Արցախում գտնվող հայկական բազմաթիվ պատմամշակութային հուշարձանները, որոնք վկայությունն են տարածաշրջանում հայկական բազմադարյա պատմության և ներկայության:
«Այս համոզմունքի համար հիմք է հանդիսանում այն, որ այս պատերազմի 45 օրերի ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը դիտավորյալ թիրախավորել են հայկական պատմամշակութային կոթողները: Անօդաչու թռչող սարքերի միջոցով միտումնավոր ռմբակոծության է ենթարկվել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին՝ 19-րդ դարի եզակի մի հուշարձան, որը մեծ արժեք ունի հայ ժողովրդի համար: 2000-ամյա հելլենիստական և վաղ միջնադարյան Հայաստանի քաղաքակրթությունները ներկայացնող խոշոր քաղաք Տիգրանակերտի հնագիտական վայրը նույնպես ռմբակոծվել է։ Մինչդեռ, հայկական կողմը թե՛ պետական, թե՛ անհատական ու հասարակական ուժերով ոչ միայն պահպանել, այլև վերանորոգել է իսլամադավան ժողովրդի պատմամշակութային հուշարձանները: Միաժամանակ, մտահոգությունը պայմանավորված է նաև հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից անցյալում իրականացված ոճրագործություններով»,-ասված է ուղերձում։
Նշվում է, որ տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանը համակարգված կերպով իրականացրել է մշակութային ցեղասպանություն՝ ոչնչացնելով իր տիրապետության տակ եղած հայկական մշակութային կոթողները:
Մշակութային ցեղասպանության թերևս ամենացայտուն դրսևորումը Նախիջևանում գտնվող Հին Ջուղայի միջնադարյան հայկական գերեզմանատան տասնյակ հազարավոր հսկա փորագրված խաչքարերի և տապանաքարերի ոչնչացումն էր, որոնք հողին են հավասարեցվել Ադրբեջանի կողմից 1998-2006 թթ. ընթացքում։ Միայն Նախիջևանում, ընդհանուր առմամբ, ոչնչացվել են միջնադարյան շուրջ 89 եկեղեցիներ, 5.840 խաչքարեր և 22.000 պատմական տապանաքարեր։ Այս ոճրագործության մասին առկա են բազում փաստական ապացույցներ, այդ թվում՝ լուսանկարներ և տեսանյութեր: Հուշարձանների և տեսարժան վայրերի միջազգային խորհրդի (ICOMOS) 16-րդ Գլխավոր համաժողովը 2008 թ. հոկտեմբերին ընդունած իր բանաձևում իր խորին մտահոգությունն է հայտնել հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ իրականացված այս վանդալիզմի առնչությամբ՝ ափսոսանքով նշելով, որ՝ «այս ժառանգությունը, որը ժամանակին վայելում էր իր արժանի տեղը համաշխարհային ժառանգության գանձերի մեջ, այսօր այլևս չի կարող փոխանցվել ապագա սերունդներին»:
«Հայկական մշակութային ժառանգության կոթողների գլխին սրի պես ճոճվում է ոչ միայն ֆիզիկական ոչնչացման վտանգը, այլև իրականություն է, որ տարիներ շարունակ Ադրբեջանի գիտական շրջանակներն ամեն տեսակի կեղծարարություններով փորձում են ջնջել հայկական հուշարձանների ինքնությունը, շատ հաճախ նաև՝ հեղինակային պատկանելությունը վերագրելով այլ ժողովրդի (հիմնականում ներկայացնելով որպես աղվանական կոթողներ): Ադրբեջանի ղեկավարությունը, ժամանակ չկորցնելով, հրադադարի ստորագրումից անմիջապես հետո ձեռնամուխ եղավ հայկական պատմության յուրացման և կեղծման իր այս քաղաքականությանը։ Ինչը ևս մեկ ապացույց է հայկական մշակութային հուշարձանների առջև ծառացած իրական սպառնալիքի։ Դիմում ենք Ձեզ խորին վստահությամբ, որ Դուք՝ Ձեր հեղինակությամբ և ջանքերի գործադրմամբ, աջակից կլինեք, որպեսզի միջազգային կոնվենցիաներում ամրագրված սկզբունքների համաձայն՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունն ստանձնի պատասխանատվություն անվնաս ու անխաթար կերպով պահպանելու հայկական հուշարձանները: Տեսանելի է և փաստավավերագրված, որ դրանցից շատերը տարիների ընթացքում վերանորոգվել են, բարեզարդվել, ինչպես նաև որոշ վանքեր ու եկեղեցիներ դարձել են գործող կրոնապաշտամունքային վայրեր: Ուստիև ծայրահեղ անհրաժեշտություն է, որ միջազգային համապատասխան կառույցները՝ համագործակցաբար Հայաստանի և Ադրբեջանի պատկան գերատեսչությունների հետ, կատարեն պատմամշակութային հուշարձանների արդի վիճակի արձանագրում և ապահովեն հետագա մոնիտորինգների իրականացումը՝ արդյունքների հրապարակայնացմամբ: Մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանի պետությունն ամենայն պատասխանատվությամբ կապահովի անվտանգությունն ու անհրաժեշտ բոլոր միջոցները, որպեսզի Հայաստանի և Արցախի Հանրապետությունների քաղաքացիները, այլև օտարերկրյա հայերն ազատորեն ել և մուտ ունենան Ադրբեջանական տարածքում հայտնված հայկական պատմական սրբավայրեր և այլ կոթողներ, որոնք, հիրավի, համաշխարհային մշակութային ժառանգության անհերքելի ու անբաժանելի մասն են կազմում»,-ասված է ուղերձում:
Կոմպոզիտոր, ՀԽՍՀ ժող. Արտիստ Տիգրան Մանսուրյան
Կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ստեփան Ռոստոմյան
Օպերային երգիչ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Գեւորգ Հակոբյան
Կոմպոզիտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Երվանդ Երկանյան
Հայաստանի Ազգային Ֆիլհարմոնիկ Նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Էդուարդ Թոփչյան
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Սերգեյ Սմբատյան
Օպերային երգիչ, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Լիպարիտ Ավետիսյան
«Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի խմբավար, Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Սոնա Հովհաննիսյան
Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ռոբերտ Մլքեյան
Կոմպոզիտոր, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Արթուր Գրիգորյան
Երաժշտագետ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Աննա Արևշատյան
Երաժշտագետ-միջնադարագետ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Մհեր Նավոյան
«Մատենադարան» Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի գիտահետազոտական ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն Վահան Տեր-Ղևոնդյան
Հայաստանի ազգային պատկերասրահի տնօրեն Մարինա Հակոբյան
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի տնօրենՆիկոլայ Կոստանդյան
Հայաստանի պատմության թանգարանի տնօրեն Դավիթ Պողոսյան
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Թանգարանների և արխիվի տնօրեն Ասողիկ աբեղա Կարապետյան
ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Արտակ Ղուլյան
ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Դավիթ Ղազարյան
ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ, ՀՀ Արվեստի վաստակավոր գործիչ Արարատ Աղասյան
ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Աննա Ասատրյան
«Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ»հիմնադրամի տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող Հարություն Մարության
Երգչուհի, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Շուշան Պետրոսյան
Երգչուհի, ՀՀ վաստակավոր արտիստ Իրինա Զաքյան
Օպերային երգչուհի Արաքս Մանսուրյան
Օպերային երգչուհի Սիրանուշ Գասպարյան
«Երևանյան Հեռնկարներ» փառատոնի տնօրեն Սոնա Հովհաննիսյան
Օպերային երգիչ Հովհաննես սարկավագ Ներսեսյան
Օպերային երգչուհի Ալինա Փահլեւանյան
դերասանուհի Նազենի Հովհաննիսյան
ՀՀ վաստակավոր արտիստ Նելի Խերանյան
դիրիժոր, երգիչ Վահե Բեգոյան
ՀՀ վաստակավոր արտիստ Տիգրան Ներսիսյան
Ե. Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի տնօրեն, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Կարո Վարդանյան
Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի տնօրեն Դավիթ Թերզյան
Ռեժիսոր, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Հրաչ Քեշիշյան
ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Ավետ Բարսեղյան
Օպերային երգիչ, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, Բարսեղ Թումանյան
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյան
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոսՌուբեն Սաֆրաստյան
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի տնօրեն, Ֆրանսիայի Հանրապետության արվեստի և գրականության շքանշանի ասպետ Ռուզան Սարյան
Գրող, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, բանասիրական գիտությունների դոկտոր, ՀՀ Մովսես Խորենացու և ՌԴ Ալեքսանդր Պուշկինի մեդալակիր Ավետիք Իսահակյան
Երգիչ, կոմպոզիտոր Վահան Արծրունի
Պրոֆեսոր, միջազգային մրցույթների դափնեկիր, Արամ Խաչատրյանի տուն֊թանգարանի տնօրեն, Լեհաստանի Հանրապետության վաստակավոր գործիչ Արմինե Գրիգորյան

Представители интеллигенции Армении – главам РФ, США, Франции, международным организациям
Представители культуры, искусства и науки Армении обратились с посланием к президенту России Владимиру Путину, новоизбранному президенту США Джо Байдену, президенту Франции Эммануэлю Макрону, генеральному секретарю ООН Антониу Гутерришу, генеральному директору ЮНЕСКО Одри Азуле.
Как передает Арменпресс, в сообщении говорится, что в ситуации, сложившейся в результате боевых действий в Арцахе (Нагорный Карабах), особенно когда, в частности, некоторые территории Республики Арцах находятся под контролем Азербайджанской Республики, деятели культуры, искусства и науки Армении выражают глубокое убеждение в том, что многочисленные армянские исторические и культурные памятники в Арцахе, свидетельствующие о многовековой истории и присутствии армян в этом регионе, находятся под серьезной угрозой.
«Основанием для подобной убежденности является то, что в течение 45 дней этой войны вооруженные силы Азербайджана преднамеренно наносили удары по армянским историческим и культурным памятникам. Церковь Святого Всеспасителя Казанчецоц в Шуши - уникальный памятник XIX века, представляющий огромную ценность для армянского народа, подверглась преднамеренной бомбардировке беспилотников. Также был нанесен удар по археологическим раскопкам Тигранакерта – крупного города, представляющего 2000-летнюю эллинистическую и раннесредневековую армянскую цивилизацию. Между тем армянская сторона, государственными, индивидуальными и общественными усилиями, не только сохранила, но и восстановила исторические и культурные памятники исламского народа. В то же время обеспокоенность обусловлена преступлениями, и ранее совершенными Азербайджаном против армянского культурного наследия», - говорится в сообщении.
Отмечается, что на протяжении десятилетий Азербайджан систематически совершал культурный геноцид, уничтожая находящиеся под его контролем памятники культуры Армении.
Самым, пожалуй, очевидным проявлением культурного геноцида стало разрушение десятков тысяч гигантских резных хачкаров и надгробий на средневековом армянском кладбище в Старой Джуге (Нахиджеван), которые Азербайджан сровнял с землей в течение 1998-2006 гг. Только в Нахиджеване было разрушено около 89 средневековых храмов, 5 840 хачкаров и 22 000 исторических надгробий. Об этом преступлении имеется множество фактических данных, в том числе – фото- и видеоматериалов. 16-я Генеральная ассамблея Международного совета по памятникам (ИКОМОС) в резолюции, принятой в октябре 2008 года, выразила глубокую озабоченность по поводу вандализма в отношении армянского культурного наследия, с сожалением отметив, что «это наследие, которое когда-то занимало достойное место в сокровищнице всемирного наследия, отныне не может быть передано будущим поколениям».
«Над памятниками армянского культурного наследия дамокловым мечом нависла опасность не только физического уничтожения, но и тот факт, что в течение многих лет научные круги Азербайджана всевозможными фальсификациями пытаются стереть идентичность армянских памятников, зачастую приписывая авторство другому народу (в основном представляя их албанскими памятниками). Руководство Азербайджана, не теряя времени, сразу же после подписания перемирия начало проводить свою политику незаконного присвоения и фальсификации истории Армении, что является еще одним доказательством реальной угрозы памятникам армянской культуры».
Мы обращаемся к вам с глубокой уверенностью в том, что вы своим авторитетом и усилиями будете содействовать тому, чтобы Азербайджанская Республика взяла на себя ответственность за сохранение армянских памятников в целости и сохранности - в соответствии с принципами, закрепленными в международных конвенциях. Совершенно очевидно и задокументировано, что многие из них на протяжении ряда лет реконструировались и украшались, а некоторые монастыри и церкви превратились в действующие места религиозного культа. Поэтому существует острейшая необходимость в том, чтобы соответствующие международные организации в сотрудничестве с компетентными ведомствами Армении и Азербайджана зафиксировали текущее состояние памятников истории и культуры и обеспечили осуществление дальнейшего мониторинга и публикации результатов.
Мы ожидаем, что государство Азербайджан со всей ответственностью обеспечит безопасность и все необходимые способы, чтобы граждане Армении, Республики Арцах, а также зарубежные армяне имели свободный доступ к армянским историческим святыням и другим памятникам, оказавшимся на территории Азербайджана, которые являются поистине бесспорной и неотъемлемой частью всемирного культурного наследия», - говорится в послании.
Композитор, Народный артист Армянской ССР Тигран Мансурян
Композитор, Заслуженный деятель искусств Армении Степан Ростомян
Оперный певец, Заслуженный артист Армении Геворг Акопян
Композитор, Заслуженный деятель искусств Армении Ерванд Ерканян
Художественный руководитель и главный дирижер Национального филармонического оркестра Армении, Заслуженный деятель искусств Армении Эдуард Топчян
Художественный руководитель главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении, Заслуженный артист Республики Армения Сергей Смбатян
Оперный певец, Заслуженный артист Армении Липарит Аветисян
Дирижер Государственного камерного хора "Овер", ректор Ереванской государственной консерватории им. Комитаса, Заслуженный деятель искусств Армении Сона Ованнесян
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного камерного хора Армении, Заслуженный деятель искусств Армении Роберт Млкеян
Композитор, Народный артист Армении Артур Григорян
Музыковед, Заслуженный деятель искусств Армении Анна Аревшатян
Музыковед, специалист по средневековой музыке, Заслуженный деятель искусств Армении Мгер Навоян
Директор Фонда «Научно-исследовательский институт древних рукописей Матенадаран» имени Месропа Маштоца Ваан Тер-Гевондян
Директор Национальной картинной галереи Армении Марина Акопян
Директор Музея-института Комитаса Николай Костандян
Директор Исторического музея Армении Давид Погосян
Директор архива и музеев Первопрестольного Святого Эчмиадзина отец Асогик Карапетян
Заслуженный архитектор Армении Артак Гулян
Заслуженный деятель искусств Армении Давид Казарян
Директор Института искусства НАН Армении, член-корреспондент НАН Армении, Заслуженный деятель искусств Армении Арарат Агасян
Заместитель директора Института искусства НАН Армении, Заслуженный деятель искусств Армении Анна Асатрян
Директор фонда «Музей-институт Геноцида армян», главный научный сотрудник Института археологии и этнографии НАН Армении Арутюн Марутян
Певица, Заслуженная артистка Армении Шушан Петросян
Певица, Заслуженная артистка Армении Ирина Закиян
Опернпя певица Аракс Мансурян
Оперная певица Сирануш Гаспарян
Директор фестиваля "Ереванские перспективы" Сона Ованнесян
Оперный певец, дьакон Ованнес Нерсесян
Оперная певица Алина Пахлеванян
Актриса Назени Ованнесян
Заслуженная артистка Армении Нелли Херанян
Дирижер, певец Ваге Бегоян
Заслуженный артист Армении Тигран Нерсисян
Директор Музея литературы и искусства имени Егише Чаренца, Заслуженный деятель искусств РА Каро Варданян
Директор Национального академического хора Армении Давид Терзян
Режиссер, Заслуженный деятель искусств Армении Грач Кешишян
Заслуженный деятель искусств Армении Авет Барсегян
Оперный певец, Народный артист Армении Барсег Туманян
Академик НАН Армении, директор Института истории НАН Армении Ашот Мелконян
Академик НАН Армении, директор Института востоковедения НАН Армении Рубен Сафрастян
Директор Дома-музея Мартироса Сарьяна, кавалер Ордена искусства и литературы Французской Республики Рузан Сарьян
Писатель, Заслуженный деятель искусств Армении, доктор филологических наук, удостоенный медалей Мовсеса Хоренаци - Армении и Александра Пушкина - Российской Федерации Аветик Исаакян
Певец, композитор Ваан Арцруни
Профессор, лауреат международных конкурсов, директор Дома-музея Арама Хачатуряна, Заслуженный деятель Республики Польша Армине Григорян