Փարիզի դատախազությունը սկսել է Նիսում ահաբեկչության նախնական հետաքննությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փարիզի ահաբեկչության գործերով դատախազությունը դեկտեմբերի 13-ին նախնական հետաքննություն է սկսել Նիսում դանակով զինված տղամարդու կողմից Նոթր Դամ եկեղեցում գտնվող մարդկանց վրա հարձակման փաստով: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով ՏԱՍՍ-ը, ասված է դատախազության տարածած հայտարարության մեջ:
Հետաքննությունը վարում է ահաբեկչական նպատակներով սպանությունների և սպանությունների փորձերի կասկածանքով:
Դատախազությունը նաեւ հայտնում է, որ հարձակվողը նախկինի պես գտնվում է ծանր վիճակում և չի հարցաքննվել քննիչների կողմից: Նրա հեռախոսում հայտնաբերվել է տղամարդու լուսանկար, որն ավելի վաղ Կոնֆլան Սեն Օնորին սպանել էր ուսուցիչ Սամուել Պատիին՝ դասի ժամանակ Մուհամեդ մարգարեի ծաղրանկարները երեխաներին ցուցադրելու համար: Հեռախոսում առկա է նաև ձայնային հաղորդագրություն, որում Ֆրանսիան կոչվում է «անաստվածների երկիր»։
Այնտեղ նաև լուսանկարներ են պատկերված՝ կապված «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման գործունեության հետ։

Парижская прокуратура начала предварительное расследование теракта в Ницце
Парижская прокуратура по делам о терроризме начала в пятницу предварительное расследование по факту нападения вооруженного ножом мужчины в Ницце на людей, находившихся в церкви Нотр-Дам. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в распространенном заявлении прокуратуры.
Расследование ведется по подозрению в совершении убийств и попыток убийств с террористическими целями.
Прокуратура также сообщает, что нападавший по-прежнему находится в тяжелом состоянии и не был допрошен следователями. В его телефоне найдена фотография мужчины, убившего ранее в городе Конфлан-Сент-Онорин учителя Самуэля Пати за то, что он продемонстрировал детям во время урока карикатуры на пророка Мухаммеда. Также в телефоне было записано голосовое послание, в котором Франция называется "страной безбожников".
Там же фигурируют фотографии, связанные с деятельностью террористической группировки "Исламское государство".