Ուկրաինայի հայերը ակտիվացնում են աջակցությունը Հայաստանին
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Կիևում անց են կացվել մի շարք միջոցառումներ Հայաստանին օժանդակելու համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է AnalitikaUA.net-ը:
Լրատվամիջոցը հայտնում է, որ նոյեմբերի 8-ին Կիևի Սրբոց Նավատակաց մատուռում խաղաղության աղոթք է կարդացել Հայ Առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս Հովհաննիսյանը: Պատարագից հետո հայ երիտասարդները կազմակերպել են բարեգործական տոնավաճառ, որտեղ բոլոր ցանկացողները կարող էին գնել ազգային խորհրդանիշներով ապրանքներ, հայ դիզայներների կողմից նկարազարդած հագուստ, հայկական քաղցրավենիք և այլն:
Կազմակերպիչների խոսքով՝ վաճառքից ստացված ողջ հասույթը ուղղվում է բարեգործական հիմնադրամ ՝ պատերազմից տուժածներին օգնելու համար:
Միջոցառմանը ներկա էին Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը, Ուկրաինայում Հայաստանի արտակարգ և լիազոր Դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը, Կիևի հայ համայնքի նախագահ Նորիկ Գևորգյանը, հայ երիտասարդներ, կիրակնօրյա դպրոցի ուսուցիչներ և համայնքի այլ ներկայացուցիչներ:
«Յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է իմանալ Ուկրաինայի հայերի միության գործունեության մասին, կարող է գալ մեր գրասենյակ և ստանալ ճշգրիտ տեղեկություններ մարդասիրական օգնության մասին, որոնք պարբերաբար փոխանցվում են Հայաստան և Արցախ: Հիմա յուրաքանչյուրն իր ուժերի ներածին չափով պետք է ամեն ինչ անի մեր պատմական հայրենիքը պաշտպանելու համար», — ասել է Ուկրաինայի հայերի միության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը:
Ուկրաինայում ՀՀ Դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը ուկրաինական հեռուստաընկերություններին տված իր հարցազրույցում նշել է, որ պատմությունը հիշում է շատ զավթիչների, շատ ավելի հայտնի, քան Ալիևը, որոնք բարձրաձայն հայտարարեցին իրենց հաջողությունների մասին, բայց բոլորը գիտեն, թե ինչպես ավարտվեցին դրանք:«Կարող ենք վստահորեն փաստել, որ Ադրբեջանի զինված ուժերը, Մերձավոր Արևելքից ժամանած վարձկան ահաբեկիչները թուրք զինվորականների հետ միասին, չեն վերահսկում Շուշին՝ Արցախի Պաշտպանության բանակի, պահեստազորայինների և աշխարհազորայինների մարտարվեստի և քաջության շնորհիվ»:
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Ղարաբաղում խաղաղության համար պատարագներ պարբերաբար անցկացվում են Ուկրաինայի հայկական եկեղեցիներում:
Հիշենք, որ պատերազմի առաջին իսկ օրերից Կիևում և Երևանում գործում էին Ուկրաինայի հայերի միության օպերատիվ շտաբներ, որոնք օգնություն են տրամադրում Հայաստանի հայրենակիցներին: Աշխատանքային խմբում ընդգրկված են՝ Ուկրաինայի հայերի միության ղեկավար Վիլեն Շատվորյանը, Հայ առաքելական եկեղեցու Ուկրաինայի թեմի առաջնորդ Մարկոս Հովհաննիսյանը, տարածաշրջանային հայկական համայնքների ղեկավարներ, ինչպես նաև կամավորներ Հայաստանից:

Армяне Украины активизируют содействие, оказываемое Армении
В Киев был проведен ряд мероприятий в поддержку Армении. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает AnalitikaUA.net.
СМИ сообщают, что 8 ноября предстоятель Украинской епархии Армянской Апостольской церкви Маркос Оганесян в часовне Святых мучеников Киева вознес Молитву мира. После литургии армянская молодежь организовала благотворительную ярмарку, на которой все желающие могли приобрести товары с национальной символикой, одежду с иллюстрациями армянских дизайнеров, армянские сладости и др.
По словам организаторов, вся выручка от продажи будет передана на благотворительность в помощь пострадавшим от войны в Арцахе.
В мероприятии приняли участие президент Союза армян Украины Вилен Шатворян, 1резвычайный и полномочный Посол Армении в Украине Тигран Сейранян, президент армянской общины Киева Норик Геворгян, учителя воскресных школ и другие представители общины.
“Все желающие узнать о деятельности Союза армян Украины могут прийти к нам в офис, чтобы получить точную информацию о гуманитарной помощи, которая регулярно отправляется в Армению и Арцах. Теперь каждый должен сделать все возможное, чтобы защитить нашу историческую родину”, - сказал Вилен Шатворян, президент Союза армян Украины.
В интервью украинским телеканалам посол Армении в Украине Тигран Сейранян отметил, что история помнит многих захватчиков, гораздо более известных, чем Алиев, которые громко заявляли о своем успехе, но все знают, чем это закончилось. “Мы можем с уверенностью заявить, что азербайджанские вооруженные силы, наемные террористы с Ближнего Востока вместе с турецкими военными не контролируют Шуши благодаря мужеству Армии обороны Арцаха, армянских резервистов и ополченцев.
Ранее сообщалось, что в армянских церквях Украины регулярно служатся литургии во имя мира в Арцахе.
Напомним, с первых же дней войны в Киеве и в Ереване действовал оперативный штаб Союза армян Украины, оказывая помощь всем соотечественникам. В составе рабочей группы глава Союза армян Украины Вилен Шатворян, предстоятель Украинской епархии Армянской Апостольской церкви Маркос Оганесян, руководители региональных армянских общин, а также волонтеры из Армении.