Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած Միշա Մելքումյանի մահը վրա է հասել գլխուղեղի տրավմայի հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատաբժշկական փորձագետի նախնական եզրակացության համաձայն՝ Ադրբեջանում գերության մեջ մահացած 84-ամյա Միշա Մելքումյանի մահը վրա է հասել գլխուղեղի տրավմայի հետեւանքով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նոյեմբերի 5-ի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը:
«Դատաբժշկական փորձագետի նախնական եզրակացության համաձայն` մահը վրա է հասել գլխուղեղի տրավմայի հետևանքով, առկա է բռնի մահ»- ասաց Վարդանյանը:
Ավելի վաղ, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնել էր, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից գերեվարված քաղաքացիական անձ 84-ամյա Միշա Մելքումյանը հոկտեմբերի 29-ի լույս 30-ի գիշերը մահացել է:
«Հաշվի առնելով բոլոր ապացույցներն ու փաստագրումները, թե ինչ անմարդկային վերաբերմունքի են ենթարկում ու ինչ դաժանությամբ են վարվում հայ գերիների հետ Ադրբեջանի զինված ուժերը, ակնհայտ է դառնում հիմնավոր ենթադրությունը, թե ինչից կարող էր մահանալ մեր հայրենակիցը»,- գրել էր Թաթոյանը:
Ադրբեջանը հոկտեմբերի 29-ին հայտարարել էր, թե հայկական կողմը հրաժարվել է ընդունել քաղաքացիական անձ, 84-ամյա Միշա Մելքումյանին։ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի քննության արդյունքներով հաստատվել է, որ այս պնդումը չի համապատասխանում իրականությանը:
84-ամյա Միշա Մելքումյանի մարմինը Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ փոխանցվել է հայկական կողմին:

Armenian Misha Melkumyan died in captivity in Azerbaijan as a result of violence
YEREVAN, NOVEMBER 5, ARMENPRESS. According to the preliminary conclusion of the forensic expert, Misha Melkumyan, 84, died in Azerbaijan while being held captive from traumaticbrain injury, ARMENPRESS reports Head of the Department of Criminalistics of the Investigative Committee of Armenia Rafik Vardanyan said.
'' According to the preliminary conclusion of the forensic expert, the death occurred due to brain trauma as a result of violence'', Vardanyan said.
An 84-year-old Armenian man, Misha Melkumyan, who was detained as a civilian captive by the Azerbaijani military, died overnight October 29-30 in Azerbaijani custody, the Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan said on October 30.
“Taking into account all evidence and documented facts on the Azerbaijani military’s inhumane treatment and level of cruelty against Armenian captives, the reasonable and grounded assumption on what could have caused the death of our compatriot becomes obvious,” Tatoyan said.
Earlier on October 29, the Azerbaijani authorities spread disinformation claiming that the Armenian side refused to accept Melkumyan from the Azeris. The Armenian Human Rights Defender investigated and debunked the Azeri allegations. The investigation revealed that according to medical conclusions Melkumyan’s deteriorated health hindered the organization of his transfer and would’ve been unsafe for him, and the Azeri authorities were well aware of the issue. The Armenian authorities had expressed readiness to organize Melkumyan’s transfer as soon as his health condition would allow it.