ԱԺ պատգամավորը սփյուռքի հայերին կոչ է անում զգույշ լինել, չտրվել թուրք-ադրբեջանական սադրանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովի «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը տարբեր երկրներում ապրող հայերին կոչ է անում շատ զգույշ լինել և չտրվել թուրքերի և ադրբեջանցիների կողմից հրահրվող սադրանքներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` Մարուքյանն այս մասին ասաց ԱԺ ճեպազրույցներում:
«Ուզում եմ կոչով դիմել տարբեր երկրներում բնակվող մեր հայրենակիցներին՝ լինել հնարավորինս զգույշ, չտրվել թուրք-ադրբեջանական որևէ սադրանքի»,- ասաց Մարուքյանն ու հիշեցրեց հոկտեմբերի 28-ին Ֆրանսիայում տեղի ունեցած միջադեպը, երբ դանակով ու մուրճով զինված թուրքերը հարձակվել էին խաղաղ հայ ցուցարարների վրա:
Գիշերը Ֆրանսիայում թուրքերի ամբոխը դուրս է եկել փողոցներ՝ փնտրելով հայերին, սպառնալիքներ հնչեցնելով: «Ընդհանրապես չի կարելի կոնֆլիկտը ճակատամարտից տեղափոխել այլ վայրեր: Ես կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին շատ զգույշ լինել և ձեռնպահ մնալ որևէ գործողությունից, որը կարող է հանգեցնել բախման: Պատերազմի մեջ ենք, պատերազմն ընթանում է ռազմաճակատում, դրանից դուրս մենք չենք կարող վտանգել հայության խաղաղ կենսակերպը»,- ասաց ԼՀԿ ղեկավարը:
Հոկտեմբերի 28-ի առավոտյան Ֆրանսիայում հայերի խաղաղ ակցիայի ընթացքում նրանց վրա մուրճով և դանակով հարձակվել էին թուրքեր: Դրանից հետո չհանգստացած թուրք ազգայնականների ամբոխը գիշերը դուրս է եկել Լիոնի փողոցներ, անկարգություններ արել, հայերին ուղղված սպառնալիքներ հնչեցրել:

Lawmaker urges Diaspora-Armenians to be cautious, not to give in to Turkish-Azeri provocations
YEREVAN, OCTOBER 29, ARMENPRESS. Head of the opposition Bright Armenia faction of the Parliament Edmon Marukyan calls on Armenians living abroad to be cautious and not to give in to provocations of Turks and Azerbaijanis.
“I want to call on our compatriots living in different countries to be as cautious as possible, not to give in to any Turkish-Azerbaijani provocation”, he said during parliamentary briefings, reminding the October 28 incident in France when Turks attack Armenian peaceful protesters with a knife.
At night Turks in France went to the streets looking for Armenians, voicing threats. “In general, transferring the conflict from the battle field to other places is impermissible. I call on our compatriots to be cautious and refrain from any actions which can lead to confrontation. We are in war, the war is taking place in the frontline, outside of this we cannot endanger the peaceful way of life of Armenians”, he said.