Ռազմական դրության ընթացքում որոշակի գործողությունների համար պատժաչափերը կխստացվեն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով նախատեսվում է ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ որոշակի գործողություններ կատարելու համար սահմանել առավել խիստ պատժաչափեր:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծն ԱԺ արտահերթ նիստում ներկայացրեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Գաբրիել Բալայանը:
Նախագծով առաջարկվում է լրամշակել Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով՝ մասնավորապես 327-րդ, 3271, 3275, 3276, 328-րդ, 356-րդ, 361-րդ, 362-րդ հոդվածներով նախատեսված արարքների համար պատժաչափերը, որոշակի հստակություններ են մտցվում իրավակարգավորումներում: Նշված օրենսդրական նախաձեռնությամբ՝ ռազմական դրության, պատերազմի ժամանակ կամ մարտի պարագաներում որոշակի գործողություններ կատարելու համար առավել խիստ պատժաչափեր են նախատեսվում:

Во время военного положения будут ужесточены меры наказания за определенные действия
Национальное собрание Армении во втором чтении и полностью приняло представленный правительством проект закона, которым предусматривается установление более жестких мер наказания за определенные действия, совершаемые во время военного положения. Как передает «Арменпресс», проект закона О внесении изменений в Уголовный кодекс Республики Армения на внеочередном заседании НС представил замминистра обороны Армении Габриел Балаян.
Проектомпредлагается доработать ряд статей Уголовного кодекса, в частности, меры наказания за деяния, предусмотренные статьями 327 , 3271, 3275, 3276, 328, 356, 361, 362, вносятся определенные уточнения и в правовые регламенты. Согласно указанной законодательной инициативе предусматриваются более строгие меры наказания за совершение определенных действий во время военного положения, войны или в случае боев.